Yurtdışı İş

Belçika’da İş İmkanları Asgari Ücret ve İşçi Maaşları, Ne İş Yapılır

Belçika yurtdışı işçi alımları. Belçika’da iş imkanları neler, vasıflı vasıfsız çalışılabilecek ve iş bulunabilecek sektörler hangileri, vasıflı vasıfsız kalifiye ve düz işçi alımı yapan ve eleman arayan firmalar – şirketler var mı. Belçika'da asgari ücret, ortalama işçi maaşları ve eleman maaşları ne kadar.

Yurtdışı iş imkanları ve yurtdışında çalışma konusunda Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yer alan ve oldukça popüler ülkelerden bir tanesi olan Belçika da Avrupa’da çalışmak, Avrupa’da iş imkanları, iş fırsatları ve Avrupa işçi alımından yararlanmak isteyenler için öne çıkan önemli imkanlar sunan ülkelerden biri. Sizler de Belçika işçi alımı çerçevesinde iş imkanları ve iş olanaklarını değerlendirebilir, Belçika’da çalışacak eleman arayan işçi alımı yapan firma ve şirketlerde çalışma fırsatı yakalayabilir, Belçika’da Türk işçi ve Türk eleman arayan şirketlerin sunduğu iş olanaklarından yararlanabilirsiniz. Peki Belçika’da iş imkanları neler, vasıflı vasıfsız çalışılabilecek ve iş bulunabilecek sektörler hangileri, vasıflı vasıfsız kalifiye ve düz işçi alımı yapan ve eleman arayan firmalar – şirketler var mı, asgari ücret ve ortalama işçi maaşları ne kadar. Bu yazımızda sizler için kısaca bu konulara değiniyoruz.

Bilindiği üzere Belçika Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan adı bilinen önemli ülkelerden biri olarak öne çıkarken Kuzeybatıda Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Belçika Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda gibi yine önemli AB ülkeleri ile komşu konumundadır. Başkenti yine tüm dünyaca bilinen önemli ve popüler şehirlerden biri Brüksel olan Belçika’da diğer önemli şehirler ise Anvers, Gent, Brugge, Hasselt, Charleroi, Leuven, Mons, Namur, Aalst ve Mechelen’dir. Güncel olarak yaklaşık 11 buçuk milyon nüfusa sahip olan Belçika’da yaygın olarak konuşulan ve geçerli olan ana diller Flemenkçe, Almanca ve Fransızca’dır. Diğer yandan Belçika’nın toplum yapısına bakıldığında Belçikalılar, Almanlar, Türkler, İtalyanlar, Faslılar, Fransızlar ve İspanyollar günümüzde Belçika’da genel olarak nüfusu oluşturan milletlerdir. Özellikle başkent Brüksel oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Yine Belçika Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinden biri olarak da öne çıkmaktadır.

Yurtdışı işçi alımlarından yararlanmak ve Avrupa’da çalışmak isteyenler için önemli iş imkanları sağlayan ülkelerden biri ola Belçika bulunduğu coğrafi bölgenin şartlarına göre gelişmiş, modern ve kapitalist bir ekonomiye sahiptir. Avrupa kıtası ülkeleri içerisinde sanayi devrimini yaşayan ilk ülke olan Belçika çevresindeki ülkeler ile ticaretini geliştirebilmek adına özellikle limanlar, kanallar, demiryolları ve otoyollara büyük yatırımlar yapmış ve ulaşım altyapısını geliştirmiştir. Belçika verimli topraklara sahip olmakla birlikte doğal kaynak olarak çok zengin bir yapıya sahip değildir. Ülke büyük ölçüde dünya ticaretine bağımlıdır. Coğrafi konumu yanında yetenekli, çok dilli ve üretken bir iş gücüne sahip olması Belçika’da ekonomiyi güçlü ve avantajlı kulan unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden biri olan Belçika, ticaretinin büyük çoğunluğunu diğer AB ülkeleri ile yapmaktadır.

Belçika’da İş İmkanları, Belçika İşçi Alımı, Çalışılabilecek Sektörler ve İşler

Peki Belçika’da ne tür iş imkanları var, Belçika işçi alımı kapsamında çalışılabilecek sektörler ve işler neler? Belçika’da çalışmak isteyenler, iş arayanlar, işçi alımı ve iş imkanlarından yararlanmak isteyenler için farklı sektörlerde ve alanlarda yurtdışı iş olanakları bulunuyor.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Belçika sanayi devrimi yapmış, modern ve kapitalist bir ekonomiye sahip olmakla birlikte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya ülkeleriyle ticareti olan bir ülke. Günümüzde Belçika’da işçi ve eleman alımının en yoğun olduğu, ekonomiye önemli katkı sağlayan başlıca sektörler metalürji, çelik, tekstil, kimyasallar, cam, kağıt ve gıda işlemedir. Belçika aynı zamanda kobalt, radyum, bakır, çinko ve kurşun gibi minerallerin işlenmesinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Yine Antwerp bölgesinde petrol işleyen önemli rafineriler bulunurken, Antwerp aynı zamanda elmas kesme ve ticaretiyle de tanınır. Diğer yandan yine yabancı yatırımcıların ülkeye girmesiyle birlikte Belçika’da yabancı otomobil üreticilerine ait fabrikalar ve ağır elektrikli ürünler üreten montaj tesisleri bulunmaktadır. Belçika Avrupa birliği ülkeleri içerisinde bazı önemli tezgah ve plastik ürünlerinin üretimini de yapmaktadır.

Verimli topraklara sahip Belçika’da tarım sektörü oldukça aktiften işçi ve eleman alımı açısından bakıldığında aktif nüfusun çok az bir kısmı tarımla uğraşmaktadır. Ancak yine de Belçika işçi alımları kapsamında tarım firmaları ve tarım işleri yurtdışı vasıflı vasıfsız düz işçi adaylarına Belçika’da iş imkanları ve iş olanakları sunmaktadır. Diğer yandan hizmet, sektörü, balıkçılık sektörü ve ormancılık alanı da ilk etapta Belçika’da vasıfsız düz işçi ve eleman alımında yararlanılabilecek sektörler olarak öne çıkmaktadır.

Bunlar yanında hizmet sektörü de istihdama önemli katkı sağlayan işçi ve eleman alımının en yoğun olduğu sektörlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Hizmet sektörü ulaşım, sağlık, toptan ve perakende satış, yemek, eğitim ve emlak gibi pek çok alanı kapsadığından gerek vasıflı gerekse vasıfsız işçi ve eleman alımı konusunda Belçika ekonomisinde istihdam sağlayan önemli bir role sahiptir.

Belçika Türk İşçi Alımı ve Türk Firmalar

Belçika’da inşaat sektörü ve inşaat işlerinde çalışmak da mümkün. Her ne kadar çok hareketli bir inşaat sektörüne sahip olmasa da yurtdışında iş arayan inşaat işçisi ve inşaat ustası adaylar için de iş imkanları ve iş olanakları mevcut. Belçika’da inşaat işçisi ve inşaat elemanı arayan firmalarda inşaat işlerinde sıvacı, boyacı, kaynakçı, inşaat ustası, inşaat işçisi, elektrikçi, tesisatçı gibi işlerde çalışabilir inşaat sektörü iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Diğer yandan yukarıda da belirttiğimiz üzere Belçika Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerden bir tanesi. Dolayısıyla ülke çapında farklı alanlarda iş yapan, vasıflı vasıfsız Türk işçi çalıştıran, Türk eleman arayan ve Belçika’ya işçi götüren irili ufaklı Türk firmalarda ve şirketlerde çalışma imkanı mevcut. Belçika’da söz konusu bu sektörlerde vasıflı vasıfsız eleman alan işçi arayan firmalarda ve şirketlerde iş imkanlarını ve iş fırsatlarını değerlendirmek mümkün olabilir. Firmaların Belçika yurtdışı iş ilanları internet üzerinden araştırılabilir iş başvuru formu doldurarak iş başvurusu gerçekleştirilebilir.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Lüksemburg’ta İş İmkanları, Çalışılabilecek İşler ve Maaşlar

Belçika’da Asgari Ücret, İşçi ve Eleman Maaşları

Yurt dışı iş imkanlarından faydalanmak, Belçika’da çalışmak, Belçika işçi alımı ve iş ilanlarını araştıranların çokça merak ettikleri konulardan bir tanesi de haklı olarak Belçika’da en düşük asgari ücret ve vasıflı vasıfsız aylık işçi maaşları. Peki Belçika’da aylık asgari ücret ve ortalama aylık işçi ve eleman maaşları ne kadar. Kısaca buna değinelim.

Belçika’da asgari ücret ve asgari işçi maaşlarına bakıldığında pek çok Avrupa Birliği ülkesi içerisinde asgari ücret miktarı oldukça iyi bir noktadadır. Günümüzde güncel olarak yasal şartlar altında çalışan biri için hangi sektörde çalışırsa çalışsın en düşük işçi maaşı yani asgari ücret yaklaşık olarak 1600 Euro’dur. 1600 Euro gibi bir asgari ücret Belçika’da yaşam maliyetleri açısından çok iyi bir miktar olmasa da diğer pek çok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığında iyi bir miktar olarak öne çıkmaktadır.

Belçika işçi ve eleman alımlarından yararlanmak ve Belçika’da çalışmak isteyenler için asgari ücret önemli bir gösterge olmakla birlikte Belçika’da ortalama işçi ve eleman maaşları Belçika’da çalışma ve yaşama maliyetleri açısından daha önemli bir göstergedir. Belçika’da ortalama işçi ve eleman maaşları yaklaşık olarak 2200 Euro’dan başlamakta ve pek çok farklı kritere göre yükselmektedir. Günümüzde Belçika’da tam olarak ortalama bir maaş yaklaşık olarak 3000 – 3500 Euro civarındadır.

Çalışılan şehir, çalışılan şirket, çalışılan sektör ve pozisyon, vasıflı veya vasıfsız işçi olmak gibi pek çok farklı unsur maaşlar üzerinde etkili olmaktadır. Brüksel, Antwerp, Gent ve Charleroi Belçika’da görece diğer şehirlere göre maaşların daha yüksek olduğu şehirler olarak öne çıkmaktadır.

İlgili Makaleler