HaberlerYurtdışı İş

Lüksemburg’ta İş İmkanları, Çalışılabilecek İşler ve Maaşlar

Lüksemburg'ta iş imkanları, çalışma olanakları neler? Lüksemburg'ta asgari ücret ve vasıflı vasıfsız işçi maaşları ne kadar? Lüksemburg'ta çalışılabilecek ve para kazanılabilecek sektörler ve iş alanları hangileri? İşte sizler için sorularınızın cevapları...

Ufak bir ülke olan ancak sınırları içerisinde ve özellikle de vatandaşlarına sunduğu yaşam şartlarıyla adı sıkça duyulan Lüksemburg’ta iş imkanları, çalışma olanakları neler? Lüksemburg’ta asgari ücret ve maaşlar ne kadar? Lüksemburg’ta çalışılabilecek ve para kazanılabilecek sektörler ve iş alanları hangileri?

Yurtdışı iş ve yaşam arayışında olan, yurtdışı iş imkanları değerlendirmek isteyen kişilerin hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri ülkelerden biri de Lüksemburg. Bu ülke çok ufak ve az bir nüfusa sahip olmasına rağmen Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde seçkin bir ülke olarak öne çıkıyor. Lüksemburg sınırları itibariyle Avrupa’nın en ufak ülkesi hatta sayısız Avrupa şehrinden bile çok daha ufak. Ülkede en fazla konuşulan 4 ana dil bulunuyor ve bunlar Lüksemburgça, Almanca, Fransızca ve İngilizce. Ülkenin Fransa, Almanya ve Belçika ile sınırı bulunuyor.

Lüksemburg’ta Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar?

Söz konusu yurtdışı iş ve yaşam olunca gidilecek ülkede “ne kadar para kazanabilirim”, “asgari ücret ne kadar”, “maaşlar ne kadar” gibi sorular ve cevapları önem kazanıyor. Lüksemburg’ta iş imkanlarını ve yaşama olanaklarını değerlendirmek isteyenler için de durum aynı. Peki Lüksemburg’ta çalışan vasıflı vasıfsız işçiler ne kadar maaş alıyor, Lüksemburg’ta ortalama yıllık gelir ve asgari ücret ne kadar?

Öncelikle işsizliğin çok düşük olduğu Lüksemburg’ta yıllık ortalama gelirden bahsetmek gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesi arasında Lüksemburg ortalama geliriyle öne çıkan ülkelerden biri ve yıllık 63.000 Euro civarında bir ortalama gelire sahip. Bir diğer önemli konuysa saatlik işçi ve çalışma ücretleri. Lüksemburg’ta iş ve pozisyon farketmeksizin saatlik çalışma ücreti asgari 11.50 Euro ve belirlenen kanuna göre işveren asgarinin altında saatlik ücret ödeyemez. 11.50 Euro’dan başlayarak saatlik işçi ve çalışma ücreti çalıştığınız iş yerine ve işe göre artış gösterebilir.

Saatlik işçi ve eleman ücretlerinden yola çıkarak ortalama bir asgari maaş hesaplaması yapıldığında bunun da en düşük seviye bir işte aylık minimum 1900 Euro civarında bir maaş olduğu görülebilir. Kısacası Lüksemburg’ta vasıfsız işçi ve eleman maaşları yaklaşık 1900 Euro. Bu noktadan başlayarak çalıştığınız şirkete, çalıştığınız pozisyona ve alana göre aylık maaşınız artış gösteriyor. Ortalama aylık maaşlar ise 2700 Euro civarında.

Lüksemburg’ta Çalışılabilecek Sektörler ve İş İmkanları

Yurtdışı iş ve yaşam konusunda maaşlar kadar bir diğer önemli konuda iş imkanları, çalışma olanakları ve çalışılabilecek sektörler. Peki Lüksemburg’ta çalışılabilecek sektörler ve işler neler? Hangi alanlarda iş imkanları ve para kazanma olanakları var?

Lüksemburg’ta çalışılabilecek ve iş yoğunluğu olan sektörler bankacılık, finans, inşaat ve yapı işleri, emlak hizmetleri, demir, metal ve çelik, bilgi teknolojileri, telekomünikasyon, kargo ve lojistik, kimya, mühendislik, cam, alüminyum, turizm ve biyoteknoloji. Söz konusu bu sektörler özellike vasıflı, vasıfsız, yektin ve profesyonel kişilerin yoğun olarak çalıştığı, yurtdışı işçi ve eleman adayları için yurtdışı iş imkanları sunan çalışılabilecek sektörler olarak öne çıkıyorlar.

Bunlar arasında inşaat, yapı, hotel, restoran, sağlık hizmetleri, sosyal servisler, fabrikalar, üretim tesisileri yurtdışı vasıfısız işçi ve eleman adayları tarafından sıklıkla tercih edilen ve söz konusu bu kişiler için çalışılabilecek ve para kazanılabilecek alanlar olarak önem kazanıyor.

İlgili Makaleler