Yurtdışı İş

Yabancı Bir Ülkede Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışında farklı ülkelerde çalışmak isteyenler için yabancı ülkede iş arama ve iş bulma rehberi.

Yurt dışında çalışmak, becerilerinizi geliştirmenize ve farklı bir kültürel ortamda deneyim kazanmanıza olanak tanır. Edindiğiniz pratik bilgiler hem profesyonel hem de kişisel yaşamınızı iyileştirme şansı sunar.

Bu makalede, başka bir ülkede nasıl iş bulunacağını açıklıyoruz ve yurtdışında çalışmaya yönelik ipuçları ve diğer hususlar sunuyoruz.

Yurt dışında iş bulmak uzun bir süreç olabilir, dolayısıyla bu işi nasıl yapacağınızı anlamak, stresinizi hafifletmenize ve tüm gereksinimleri karşılamanıza yardımcı olabilir. Başka bir ülkede iş bulmanın adımları şunlardır:

İstediğiniz işin türünü belirleyin

Bir iş bulmadan önce elde etmek istediğiniz pozisyonu, çalışmak istediğiniz sektörü ve öğrenmek istediğiniz becerileri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu faktörleri daralttığınızda, sizin için en uygun olanı belirlemek daha kolay hale gelebilir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler, seyahat etmek istediğiniz belirli konumu ve orada ne kadar süre çalışmak istediğinizi ve buna izin verildiğini içerir.

Hemen iş bulamıyorsanız, bu arada çalışabileceğiniz kısa süreli bir işi düşünün. Örneğin pansiyonlarda genellikle kısa süreli çalışma fırsatları bulunur. İngilizce öğretmeni gibi bir ihtiyacı karşılamaya açık olun; yabancı bir bölgede iş bulmayı kolaylaştırabilir.

Hangi ülkede çalışmak istediğinize karar verin

Birçok ülke nitelikli uluslararası adaylar için iş fırsatları sunmaktadır. İstediğiniz iş türüne karar verdikten sonra, yaşamak istediğiniz ve bu seçimi kolaylaştıracak bir ülke bulun.

İşe başlamadan ve başka bir ülkeye taşınmadan önce, kültürü öğrenmenize, bulunduğunuz yeri tanımanıza ve yüz yüze bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak kısa süreli bir yurtdışı seyahatini düşünün. Bu aynı zamanda potansiyel işverenlerle yüz yüze toplantılar veya görüşmeler düzenlemek için de harika bir fırsattır.

İlgilendiğiniz bir iş bulun

Ne yapmak istediğinizi ve bunu nerede yapmak istediğinizi öğrendikten sonra uluslararası iş aramaya başlayın. Yurt dışında iş bulmak için bazı kaynaklar:

Yabancı medya

Sektör trendleri hakkında bilgi edinmek, iş aramanıza rehberlik etmenize yardımcı olabilir. Yabancı medyayı takip etmek, bir iş görüşmesinde gündeme gelmeleri halinde ülkenin kültürünü ve güncel olayları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya ve ağ oluşturma

Yurt dışında iş aradığınızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Bu ağları iş bulmak, profesyonellerle ağ kurmak, portföyünüzü takipçilerinizle paylaşmak ve profesyonel markanızı oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Çalışmak istediğiniz ülkede bağlantılar kurarak ve güçlendirerek çabalarınıza yardımcı olun. Okulunuz, mezunlar ağınız veya işvereniniz, yurtdışında bir iş bulmanıza veya iş bulduktan sonra yaşayacak bir yer bulmanıza yardımcı olabilecek faydalı bilgilere sahip olabilir.

İş fuarları: Bazı iş fuarlarında uluslararası işverenler bulunur. Yurtdışı fırsatlarına ev sahipliği yapan bir iş fuarı bulun ve çevrimiçi bir etkinlik arayarak yakınınızdaki bir şehirdeki şirket temsilcileriyle tanışın.

Çevrimiçi iş kurulları: Birçok işveren, çeşitli iş kurullarında çevrimiçi olarak açık pozisyonlar yayınlar. Uluslararası iş ilanları yurt dışında bir pozisyon bulmakta elbette faydalı olabilir; ülkeye özgü olanlar standart sitelerde listelenmeyen işlerle karşılaşmanıza yardımcı olabilir.

Şirket kariyer sayfaları: Şirket kariyer sayfaları, açık pozisyonlara doğrudan bir şirketin web sitesi üzerinden başvurmanıza olanak tanır. Bu dahili iş kurulları ayrıca harici bir hizmetten daha güncel bilgilere sahip olabilir.

Şirket transferleri: Bazı büyük, çok uluslu şirketler yurt dışındaki şubelere transfer yapmanıza izin verir. Zaten böyle bir şirkette çalışıyorsanız, mevcut işvereniniz için bunun bir seçenek olup olmadığını belirlemek için amirinizle iletişime geçmeyi düşünün.

Vize veya çalışma izni başvurusunda bulunun

Bazı işverenler kendileriyle çalışmak için vize veya çalışma iznine sahip olmanızı gerektirdiğinden, süreci mümkün olan en kısa sürede, özellikle de çalışmak istediğiniz ülkeye taşınmadan önce başlatmanız önemlidir. Bazı durumlarda, size çalışma izni veya vize verilmeden önce potansiyel işvereninizin size sponsor olmayı kabul etmesi gerekir.

Bu gereksinimleri karşılamanıza yardımcı olup olamayacaklarını belirlemek için ilgilendiğiniz şirketle iletişime geçin. Yabancı hükümet elçilik siteleri de size kendi ülkelerinin çalışma kuralları hakkında bilgi sağlayabilir.

Özgeçmişinizi yerelleştirin

Her işte olduğu gibi özgeçmişinizi başvurduğunuz işe uyacak şekilde uyarlamanız önemlidir. İş ilanına bakın ve uygun olduğunda açıklamada kullanılan anahtar kelimeleri kullanın. Özgeçmişinizde kullandığınız anahtar kelimeler ülkenin diliyle eşleşmelidir. Ayrıca akıcı konuşabiliyorsanız özgeçmişinizi resmi dile çevirmeniz de yararlı olabilir.

Özgeçmiş standartlarına ve beklentilerine uymak da önemlidir. Örneğin, bazı ülkeler daha kısa, daha özlü bir belge yerine daha ayrıntılı, iki sayfalık bir özgeçmişi tercih edebilir. Özgeçmişinizin yalnızca başvurduğunuz işi değil aynı zamanda şirketin kültürel ortamını da yansıtması gerekir.

İşe başvurun

Başvuru materyallerinizi topladıktan ve özgeçmişinizi güncelledikten sonra, bir aile üyenizin veya arkadaşınızın özgeçmişinizi yeniden okumasını sağlayın. Sonlandırın, bir ön yazı yazın, iş başvurunuzu gönderin ve geri bildirim almayı beklerken sabırlı olun.

Başka bir ülkede iş bulmanın faydaları nelerdir?

Başka bir ülkede çalışmak, profesyonel kariyeriniz boyunca yanınızda taşıyabileceğiniz çeşitli avantajlar sağlar. Yurt dışında iş bulmanın faydalarından bazıları şunlardır:

Farklı kültürel deneyimler

Başka bir ülkede iş bulmak, farklı kültürleri deneyimlemenize olanak tanır ve kültürel farkındalık oluşturmanıza yardımcı olur. Yurtdışında çalışmak küresel pazarları ve onların nasıl işlediğini anlamanıza yardımcı olur. İşler her sektörde ve ülkede aynı şekilde yürütülmediğinden, yurt dışında çalışmak size çeşitli uygulamaları öğrenmenize yardımcı olacak bilgiler sağlar. Ayrıca birçok işveren, uluslararası pazarlarda yer almaları nedeniyle farklı iş kültürlerinde deneyime sahip çalışanlar arıyor.

Özgeçmişi güçlendirir

Yurtdışında çalışmak, alanınızda ek beceri ve bilgi edinebileceğiniz yeni mesleki deneyimlerle tanışmanızı sağlar. Kazandığınız deneyim, gelecekte ilgili bir alanda iş bulma şansınıza yardımcı olmak için özgeçmişinize eklenebilir. Yurtdışında bir iş, işe alım yöneticilerinin ilgisini çekebilecek yeni dilleri, anlayışları ve diğer nitelikleri öğrenmenize de yardımcı olabilir.

Artan bağımsızlık

Yurtdışında çalışmak size özgüven ve özgüven geliştirme fırsatı verir. Yeni keşfettiğiniz bağımsızlığınız gelecekteki mesleki ve kişisel yaşamınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Geliştirilmiş uyarlanabilirlik

Birçok uluslararası şirket alışık olduğunuzdan farklı bir şekilde faaliyet gösterebileceğinden, yurtdışında bir iş bulmak esnekliğinizi ve uyum yeteneğinizi geliştirebilir. Hareketin kendisini yapmak, sizi daha önce gezinmemiş olabileceğiniz yeni durumlarla karşı karşıya bırakır. Uyum yeteneğiniz her duruma uygulanabilir ve yurt dışındaki süreniz sona erdikten sonra da her sektörde kullanılabilir.

İlgili Makaleler