HaberlerHindistanYurtdışı İş

Yurtdışında İnşaat İşleri ve Türk İnşaat Firmaları

Yurtdışında Türk inşaat işleri ve Türk inşaat firmaları. Rusya, Suudi Arabistan, Katar, Irak, Hindistan ve Afrika'da inşaat firmaları...

Bilindiği üzere Türk inşaat şirketleri yurtdışı işler kapsamında önemli işlere ve ses getiren inşaat ve yapı projelerine imza atıyorlar. Türkiye içinde inşaat işleri ekonomik durgunluktan dolayı zayıflasa da yurtdışında birçok ülkede iş yapan Türk inşaat şirketleri yurtdışı işler kapsamında hızla yükselmeye ve yeni alt yapı, üst yapı, tesis, yol, konut ve ofis projeleri üstlenmeye devam ediyorlar. Geçen yıl dünya çapında yaşanan olumsuzluklara rağmen yurtdışında iş yapan Türk inşaat ve yapı şirketleri yaklaşık 20 milyar dolar değerinde inşaat projesi işi aldı. Yurtdışında 123 farklı ülkede üstlenilen proje sayısı ise 9600 ve toplam tutarı ise 380 milyar dolar.

Türk inşaat şirketlerinin en fazla iş yaptığı ülkeler Rusya, Suudi Arabistan ve Katar olarak ön plana çıkıyor. Bir süre bozuk kalan ilişkilerinden ardından tekrar düzelme yoluna girilmesiyle birlikte Rusya’da iş yapan Türk inşaat şirketleri proje sayısını tekrar arttırdı ve bu sayede Rusya yurtdışı işler konusunda Türk inşaat şirketlerinin en fazla proje üstlendiği ülke oldu. Rusya’nın hemen ardından Suudi Arabistan ve Katar geliyor.

Yurtdışında Türk Müteahhitler

Yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yapmış olduğu kaliteli işler ve projeler uluslararası alanda “Türk Müteahhitliği” markasını yarattı. Türk müteahhitlerin büyük yurtdışı hedefi küresel pazardan yüzde 7 pay almak: Sektörün Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında küresel pazarda ağırlığı olan ve bölgesinde lider “Türk Müteahhitliği” markası oluşturarak yurtdışında 35 milyar dolar seviyelerinde proje üstlenmesi öncelikli hedefi arasında yer alıyor. 2030’larda ise uluslararası pazardan yurtdışında iş yapan Türk şirketlerin aldığı payın yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi amaçlanıyor.

Irak’ta İnşaat İşleri ve Türk İnşaat Şirketleri

Irak, Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında iş yaptığı ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Irak’ta Türk inşaat ve yapı firmaları Irak’ın yeniden inşaasında önemli bir rol alarak önemli işlere imza atıyorlar. Önümüzdeki dönemde yurt dışı inşaat pazarını etkileyecek çok çeşitli unsurlar mevcut. Bunların başında enerji fiyatlarının seyri ile Suudi Arabistan, Cezayir gibi Türk firmaların referanslarının güçlü olduğu pazarlardaki yatırım ortamı ve finansman koşulları geliyor. Rusya Federasyonu ve Irak da yeni yılda sektör için önemini koruyacak. Irak’ta geçen yılın sonunda kurulmuş olan Hükümet, bazı Bakanlıklara henüz atama yapılmamış olmasına karşın, ülkenin yeniden imarı ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine verdiği önem nedeniyle olumlu bir dönemin başlangıcının sinyallerini veriyor. Bu yöndeki gelişmeler ve mevcut güvenlik sorunlarının aşılması, Irak’taki Türk firmalar Bağdat ve çevresi ile Basra başta olmak üzere Irak’ta yeniden iş üstlenilebilmesi imkanı sağlayacak. Bu durum aynı zamanda, Irak tarafının müteahhitlik firmalarımıza birikmiş alacaklarını ödemeleri ve firmalarımızın mevcut projelerini tamamlamaları sonucunu doğurabilecek. Dolayısıyla Irak ve Suriye’de, barış ve istikrar ortamının yeniden sağlanması bölgede “barış ekonomisi”nin devreye girecek olması açısından da son derece önem taşıyor.

Hindistan’da Türk İnşaat Firmaları ve İnşaat Projeleri

Yurtdışında projeler üstlenen ve iş yapan Türk inşaat şirketleri yurtdışında yeni işler için bir süredir Sahra Altı Afrika, Hindistan, ASEAN Bölgesi ve Latin Amerika gibi potansiyeli olan pazarları yakından takip ediyor. Pek çok ülkenin ilgi odağında olan Afrika’da çok çeşitli iş imkanları, iş olanakları ve proje imkanları mevcut olup, Afrika’daki Türk inşaat firmalarına yönelik olumlu bakış Türk inşaat şirketlerini firmalarını avantajlı kılıyor.

Yurtdışı İşçi Talepleri ve Yurtdışı İşçi Alımı

Günümüzde yurtdışında önemli iş ve projelere imza atan ve yurtdışında iş yapan Türk inşaat ve yapı firmaları yurtdışında iş olanakları ve iş imkanları da yaratarak istihdama da katkı sağlıyorlar. Yurtdışı işler kapsamanında yurtdışı eleman ve işçi arayan Türk inşaat şirketleri her yıl Türkiye’den Türk işçi alımı da gerçekleştirerek çalışmak için yurtdışına gitmek isteyen kişiler için önemli fırsatlar sunuyorlar. Şirketler özel yurtdışı iş ilanları yayınlayarak yurtdışı eleman ve işçi alımı yaptıkları gibi İŞKUR üzerinden İŞKUR yurtdışı işçi talepleri şeklinde de yurtdışı işçi alımı gerçekleştirebiliyor.

İlgili Makaleler