Kanada İşçi Alımı, Alım Yapılan Meslekler ve Asgari Ücret

Kanada'da işçi maaşları, saatlik işçi ve eleman ücretleri. Kanada işçi alım ve yurtdışı iş başvuru şartları. Kanada Yukon, Prince Edward Island, Quebec, Alberta, Ontario, Manitoba, British Columbia, Northwest ve Nunavut'da saatlik ve ortalama işçi maaşları. Kanada'da ne kadar para kazanılabilir.

Bilindiği üzere yurtdışı işçi alımı kapsamında yurtdışında çalışmak ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyenlerin ilgilendikleri ideal ülkelerden bir tanesi de Kanada olarak öne çıkıyor. Özellikle Kanada’nın yurtdışından sürekli olarak göçmen işçi alımı yapması, yurtdışından farklı mesleklerden gelen işçiler için çok sayıda farklı iş imkanları ve iş fırsatları sunması, yüksek saatlik işçi ücretleri ve saatlik çalışma ücreti ile para birikim imkanı sağlaması, diğer yandan insan hakları kapsamında demokratik bir yaşam imkanı sunması Kanada’yı yurtdışı işçi alımı konusunda öne çıkaran faktörler.

Peki Kanada’da çalışmak isteyenler için Kanada işçi alımı şartları neler, hangi mesleklerden işçi alımı yapılıyor? Kanada saatlik çalışma ve saatlik işçi ücreti hangi eyalette ne kadar? Kanada’ya işçi olarak nasıl gidilir? Bu yazımızda kısaca bunlara değiniyoruz.

Kanada İşçi Alımı, Kanada’ya İşçi Olarak Gitmek

Kanada işçi alımından yararlanmak ve Kanada’ya işçi olarak gitmenin belli başlı şartları mevcut ve Kanada’da çalışma ve iş imkanlarını değerlendirmek isteyenlerin öncelikle bu temel şartları karşılaması gerekiyor. Kanada’ya çalışma vizesi başvurusu yapmak için ön koşul Kanada’da işçi alımını gerçekleştirecek şirket tarafından temin edilecek iş teklifi mektubuna sahip olmaktır. Diğer yandan Kanada’da iş yapan şirketin, işçi alımını gerçekleştirmek üzere iş teklifinde bulunabilmesi için ise belli bir meslekte aradığı elemanı Kanada içinde bulamadığını Kanada makamlarına (Service Canada) ispatlama zorunluluğu bulunmaktadır. Şirket işçi aradığı pozisyonun kriterlerine uygun işçi alımını Kanada’da içerisinden yapamadığında yurtdışından işçi alımı izniyle yapabilmektedir. Söz konusu çalışma izinlerinin süresi ise en çok dört yıl ile sınırlandırılmış durumdadır.

Bu kategoriden Kanada’ya göçmen olarak gelebilmek için, Kanada’da yurtdışından gelecek işçinin yaptığı mesleğe, tecrübe ve deneyime çok ihtiyaç duyuluyor olması, Kanada içinden eleman açığını doldurmanın zor, hatta imkânsız olması, yabancı işçi alımından Kanada ekonomisinin fayda sağlayacağına inanılması gerekmektedir. Söz konusu tüm unsurlar bir araya geldiğinde yurtdışından işçi alımı yapmak isteyen şirket dilediği işçiyle anlaştıktan sonra Kanada’ya çağırarak işe alım sürecini başlatmaktadır.

Kanada İşçi Alımı: Kanada’ya İşçi Alımı Yapılan Meslekler

Bu kategorideki meslek grupları genellikle yüksek eğitim gerektiren ve revaçta olan mesleklerdir. Üniversitelerin araştırma görevlileri, gıda, tarım ve petrol endüstrisi ile bilgisayar bilimiyle ilgili meslekler bu grupta sayılabilir. Bu kategoriden Kanada’ya gelenlerin ise iki yıl tam zamanlı Kanada’da çalıştıktan sonra, göçmenlik başvurusunda bulunma hakları doğmaktadır. Kanada’da vasıflı işçi alımı kategorisinde iş bulabilmek ve çalışabilmek mümkün olduğu gibi vasıfsız düz işçi kategorisinde çalışmak ve iş imkanlarından yararlanmak mümkün.

Yüksek öğrenim gerektirmeyen belli sektörlerdeki meslek gruplarından veya vasıfsız düz işçi olarak da çalışma izni ile de Kanada’ya gitmek mümkündür. Bu mesleklerden örnek vermek gerekirse, hasta ve çocuk bakıcısı, inşaat işçisi, inşaat elemanı ve inşaat ustası, ağır sanayi makineleri operatörlüğü, çiftlik işçiliği sayılabilir. Kanada’ya göçmen olarak gelmenin ön koşullarından biri olan asgari derecede İngilizce ya da Fransızca bilme mecburiyeti bu kategori için de geçerlidir. Peki Kanada’da saatlik işçi ücreti ve saatlik çalışma ücreti ne kadar? Hangi eyalette ne kadar para kazanabilirsiniz? Kısaca buna değinelim.

Şu yazımıza da göz atabilir daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Amerika ve Kanada’da İşçi Olarak Çalışma ve Farklar

Kanada’da Saatlik İççi Ücreti ve Saatlik Çalışma Ücretleri

Kanada’da çalışmak, Kanada eyaletlerinde çok farklı iş imkanları ve iş olanaklarından yararlanmak ve Kanada’da işçi alımlarından faydalanarak yüksek maaşlar kazanmak ve birikim yapmak isteyenler Kanada’nın farklı eyaletlerinde çalışma imkanlarına sahipler. Tabi işçi maaşları ve işçi ücretleri saatli işçi ve çalışma ücreti bazında eyaletten eyalete çok fazla olmasa da farklılıklar gösterebiliyor. Yine Kanada işçi alımı kapsamında hangi şirkette, hangi işlerde ve pozisyonlarda çalışacağınız da saatlik işçi ücreti ve saatlik çalışma ücretini etkileyen faktörler olarak öne çıkıyor.

• Yukon: saatlik çalışma ücreti 11.23 $’dır.

• Prince Edward Island: saatlik asgari ücret 11.25 $.

• Quebec: saatlik asgari ücret 11.25 $.

• New Brunswick: saatlik asgari ücret 11$.

• Alberta: saatlik çalışma ücreti 13.60 $ olarak belirlenmiştir. Alberta’da diğer eyaletlere görece biraz daha fazla kanamanız ve daha yüksek saatlik işçi ve çalışma ücreti almanız mümkün.

• Saskatchewan: saatlik çalışma ücreti 10.69 $ olurken, saatlik çalışma ve işçi ücretinin en düşük olduğu eyaletlerden biri olarak öne çıkıyor.

• British Columba: saatlik çalışma ücreti 11.35 $’dır.

• Manitoba: saatlik asgari ücret 11.15 $.

• Ontario: saatlik asgari ücret 14 $ olarak Kanada’da işçi ve saatlik çalışma ücretinin en yüksek olduğu eyaletlerden bir tanesidir. Dolayısıyla Kanada işçi ve eleman alımı konusunda ilk değerlendirilebilecek eyaletlerden biri olarak öne çıkıyor.

• Northwest Territories: asgari ücret saatlik 11 $.

• Nunavut: asgari ücret saatlik 13 $.

• Nova Scota: asgari ücret ise saatlik 10.85 $.