Yurtdışı İş

Estonya Yurtdışı İş İmkanları İşçi Alımı, Asgari Ücret ve Maaşlar

Estonya'da yurtdışı iş imkanları ve iş olanakları. Hangi işlerde çalışılabilir, hangi sektörler ve alanlarda iş bulunabilir. Yurtdışı işçi alımı yapan eleman arayan firmalar ve şirketler. Estonya'da asgari ücret, ortalama işçi ve eleman maaşları.

Yurtdışında çalışmak, yurtdışı iş imkanları ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyenler için Baltık ülkelerinden biri olan Estonya da öne çıkan, dikkat çeken ülkelerden bir tanesi. Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan ve gelişen bir ülke olan Estonya ve şehirleri tarihi bir yapıya sahip olmakla birlikte Avrupa’nın kuzeyinde önemli bir ticaret noktasıdır.

Peki Estonya’da yurtdışı iş imkanları ve iş olanakları neler. Hangi işlerde çalışılabilir, hangi sektörler ve alanlarda iş bulunabilir. Yurtdışı işçi alımı yapan eleman arayan firmalar ve şirketler var mı. Estonya’da kazançlar ne durumda, asgari ücret, işçi ve eleman maaşları ne kadar. Kısaca bunlara değinelim.

En büyük şehirleri başkent Tallinn ve Tartu olan, Avrupa’da en az nüfuslu ülkelerden biri olmasına rağmen yaklaşık 1.3 milyon nüfusa sahip olan Estonya’da yaşanan ufak bir göç dalgasıyla nüfus her geçen yıl ince bir artış gösteriyor. Resmi dili Estonca olan ülkede hemen hemen birçok kişi 2 dil bilirken, Estoncadan sonra konuşulan en yaygın diller İngilizce ve Rusça olarak öne çıkıyor. Günümüzde özellikle gençlerin büyük çoğunluğu İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşabiliyor. Ülkede Estonyalılar dışında en fazla yaşayan diğer etnik gruplar ise sırasıyla Ruslar, Ukraynalılar, Belaruslular ve Finlandiyalılar.

Estonya’nın ekonomisine bakıldığında ekonomik göstergelerin her yıl daha da iyiye gittiği görülmektedir. Sanayi ve tarım, bağımsız Estonya ekonomisinin önemli bileşenleri olmaya devam ederken ticaret ve hizmet endüstrisi büyümüştür. Estonya ekonomisini şekillendiren, ayakta tutan ve işçi alımı kapsamında istihdam yaratan en önemli sektörler ve iş alanları ise petrol enerjisi, telekomünikasyon, tekstil, kimyasal ürünler, bankacılık, hizmetler, gıda ve balıkçılık, kereste, gemi yapımı, elektronik ve ulaşım olarak dikkat çekiyor.

Estonya’da İş İmkanları ve Yurtdışı İşçi Alımı, Eleman Arayan Sektörler

Yurtdışında çalışmak isteyen, işçi alan eleman arayan firmalar ve şirketlerin yurtdışı işçi alımlarından yararlanmayı düşünen kişiler için yurtdışı iş imkanları kapsamında öne çıkan potansiyel taşıyan ülkelerden bir tanesi. Avrupa Birliği üyesi olması, sakin bir yaşam sunması, günümüz dünyasına adapte olması ve çok uzak bir coğrafyada bulunmaması Estonya’yı yurtdışı iş ve yaşam noktasında gerçeli bir seçenek yapıyor. Peki Estonya’da iş imkanı ve iş olanakları sağlayan sektörler, işçi alan eleman arayan çalışılabilecek iş alanları neler.

Yukarıda da değindiğimiz gibi bilişim, petrol enerjisi, telekomünikasyon, tekstil, kimyasal ürünler, bankacılık, hizmetler, gıda ve balıkçılık, kereste, gemi yapımı, turizm, hizmet sektörü, inşaat, elektronik ve ulaşım sektörler ve bunlara bağlı iş alanları Estonya ekonomisini şekillendiren, işçi ve eleman alımlarıyla en fazla istihdam yaratan, iş imkanları sağlayan sektörler olarak öne çıkıyor. Söz konusu sektörlerde vasıflı eleman ve safısız işçi kategorisinde iş imkanları değerlendirilebilir. Diğer yandan Estonya günümüzde bulunduğu konum itibariyle yurtdışından özellikle vasıflı ve belgeli işçi alımı yapmaya daha ılımlı bakıyor. Dolayısıyla meslek sahibi ve belgeli yurtdışı işçi adaylarının Estonya’da eleman arayan işçi alan firmalarda ve şirketlerde iş bulması daha kolay olmakta. Burada yabancı dil de önemli bir unsur olarak gözden kaçmamalı.

Estonya’da özellikle dijitalleşme yüksek olduğundan kalifiye kişilerin bu alanda Estonya’da iş yapan şirketlerde iş bulma imkanı mevcut. Günümüzde Estonya’da en fazla eleman aranan yurt dışı işçi arayışında olan sektörler başta bilişim olmak üzere, finans, hizmet sektörü, satış, elektronik ve telekomünikasyon, ulaşım, turizm ve inşaat gibi sektörler. Söz konusu alanlarda iş yapan, proje üreten, üretim gerçekleştiren şirketlere ve iş ilanlarına internet üzerinden ulaşarak iş başvuru formu doldurmak ve Estonya iş başvurusu yapmak mümkün.

Estonya’da Asgari Ücret, Ortalama İşçi ve Eleman Maaşları

Estonya’da çalışmak isteyen, işçi alan eleman arayan firmaların iş imkanlarından faydalanmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan bir tanesi de asgari ücret ve maaşlar. Peki Estonya’da aylık asgari ücret ne kadar, işçi ve eleman maaşları ne durumda.

Estonya Baltık ülkeleri içerisinde asgari ücret ortalamasında Litvanya ve Letonya’nın arasında bulunurken resmi istatistiklere göre günümüzde Estonya’da ortalama aylık asgari ücret 540 Euro civarında bulunuyor. Tabi çalışan kesimin ne kadarının asgari ücretle çalışıp çalışmadığı ve yaşam maliyetler, burada önemli bir nokta. Diğer yandan bakıldığında diğer bu miktar Avrupa ülkelerine göre düşük bir miktar.

Estonya’da ortalama aylık işçi ve eleman maşları konusuna bakıldığında ise ortalama maaşların 1200 Euro ile 3000 Euro arasında değiştiği görülmektedir. Maaşlar her ülkede olduğu gibi çalışılan şehire, şirkete ve pozisyona göre değişmekle birlikte basit işlerde 1200 Euro’dan başlayan ortalama aylık maaşlar kazanmak mümkün. Örneğin hizmet sektöründe bir işte ortalama 1200 Euro civarında kazanma imkanı varken bilişim sektörü pozisyonlarında maaşlar ortalama olarak 2100 Euro’dan başlıyor.

İlgili Makaleler