Yurtdışı İş

Portekiz’de İş İmkanları Asgari Ücret ve Maaşlar, Ne İş Yapılır

Portekiz'de Lizbon, Porto, Coimbra, Faro ve Evora'da iş imkanları ve iş olanakları. Hangi sektörlerde ne iş yapılır, çalışılabilecek işler neler. Yurtdışı işçi alımı yapan eleman arayan firmalar. İşçi ve çalışanlar ne kadar kazanıyor. Portekiz'de asgari ücret ve ortalama maaşlar.

Yurtdışı iş ve çalışma konusunda her ne kadar ismi çokça duyulmayan bir ülke olsa da Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yer alan Portekiz de yurtdışı iş arayan ve yurt dışında çalışmak isteyenler için iş imkanları ve iş olanakları sunan ülkelerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Diğer yandan Avrupa’nın batısında bulunan ve yaşamak için en iyi ülkeler listesinde önemli bir yere sahip olan Portekiz, düşük suç oranı, canlı ekonomisi ve misafirperver insanları ile yabancılar için yurt dışı yaşam ve çalışma konusunda Avrupa’da potansiyel taşıyan en iyi ülkelerden biri.

Yurtdışında yaşamak ve çalışmak isteyenler için Portekiz’de ne tür iş imkanları ve iş olanakları var. Hangi sektörlerde ne iş yapılır, çalışılabilecek işler neler. Yurtdışı işçi alımı yapan eleman arayan firmalar var mı. İşçi ve çalışanlar ne kadar kazanıyor. Asgari ücret ve ortalama maaşlar ne kadar.

Ekonomisine bakıldığında bulunduğu bölgede canlı bir ekonomiye sahip olan Portekiz birtakım krizler atlatmış olsa da birkaç yıl önceye kadar başlayan toparlanma ve finansal güçlenme ile bu durum düzelme yolunda. Diğer yandan birçok Avrupa ülkesine göre tüketici fiyatlarının hissedilir oranda düşük olması da ülkede ekonomik yaşamı cazip kılan unsurlardan bir tanesi. 1986 yılında Avrupa Birliğine katılan Portekiz dünya ekonomik özgürlük sıralamasında 67 puana sahip. Amerika, İngiltere, Çin ile olduğu gibi İspanya, İtalya, Romanya ve Fransa ile diplomatik ve ticari anlamda iyi ilişkileri bulunuyor.

Ülke ekonomisine katkı sağlayan ve istihdam yaratan en önemli sektörler tekstil ve ayakkabı, odun hamuru, kağıt ve mantar, metaller ve metal işleme, petrol arıtma, kimyasallar, balık konservesi, kauçuk ve plastik ürünler, seramikler, elektronik ve iletişim ekipmanı, demiryolu taşımacılığı ekipmanı, havacılık ekipmanı, gemi yapımı ve tadilatı, şarap ve turizm olarak öne çıkıyor. Turizm ülkede en önemli gelir kaynağıdır. Portekiz’in en yoğun ve en önemli şehirleri ise Lizbon, Porto, Coimbra, Faro ve Evora. Bunlar arasında özellikle başkent olarak Lizbon ve bunun yanında Porto Portekiz’in dünyaca ünlü ve bilinen şehirleri. Şimdi kısaca Portekiz işçi ve eleman alımıyla ilgilenenler için Portekiz’de yurtdışı iş imkanları ve iş olanaklarına göz atalım.

Portekiz’de Ne İş Yapılır? Yurtdışı İş İmkanları ve İşçi Alımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Portekiz sahip olduğu bazı özellikleriyle yurtdışında yaşamak ve çalışmak isteyen, yurt dışında iş arayan ve işçi alımlarından yararlanarak yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyenler dikkat çeken ülkelerden bir tanesi. Resmi istatistiklere göre de yaşanabilecek en iyi ülkeler listesinde önemli bir yere sahip. Peki Portekiz’de hangi sektörlerde çalışılabilir, ne iş yapılır? Yurtdışı işçi ve eleman alımı konusunda iş imkanı sağlayan iş olanakları sunan sektörler ve iş alanları hangileri?

Portekiz özellikle turizm sektörü ve turizm alanında iş imkanlarıyla öne çıkan ülkelerden biri olmakla birlikte diğer farklı sektörlerde de iş olanaklarına sahip bir ülke. Ülkenin en önemli ekonomik kaynağının turizm olması ve alandaki iş imkanları ve iş fırsatlarının da sayısını arttırıyor. Bu kapsamda Portekiz’deki en popüler iş türleri turizm ve otelcilikle ilgili işleri içeriyor. Perakende, restoranlar, müşteri hizmetleri, tatil köyleri ve otellerde birçok iş imkanı mevcut ve bu alanda çok sayıda iş ilanları mevcut.

Diğer yandan Portekiz’de iş arayanlar ve çalışmak isteyenler için tekstil ve ayakkabı, odun hamuru, kağıt ve mantar, metaller ve metal işleme, petrol arıtma, kimyasallar, balık konservesi, kauçuk ve plastik ürünler, seramikler, elektronik ve iletişimekipmanı, demiryolu taşımacılığı ekipmanı, havacılık ekipmanı, gemi yapımı – bakım ve onarımı ile şarap üretimi de diğer önemli sektörler olarak öne çıkıyor. Söz konusu sektörlerde iş yapan firmalarda ve şirketlerde gerek vasıflı gerekse vasıfsız işçi ve eleman kategorisinde çalışma olanakları ve iş imkanlarından yararlanmak mümkün olabilir.

Portekiz’de Asgari Ücret, İşçi ve Eleman Maaşları

Yurtdışında çalışmak isteyen ve yurtdışı işçi alımlarından yararlanmak isteyen kişilerin en fazla merak ettikleri konuların başında her zaman gitmek istedikleri ülkede asgari ücret ve maaşlar geliyor. Bakalım Portekiz’de asgari işçi ve eleman ücretleri ve ortalama aylık maaşlar ne durumda, kim ne kadar kazanıyor.

Sıcak bir Avrupa ülkesi olan Portekiz’de maaşlar ve aylık işçi ücretleri diğer bazı AB ülkelerine göre düşük olsa da gerek daha rahat bir yaşam sunması gerekse tüketici fiyatlarının düşük ve yaşamın daha ucuz olması Portekiz’de maaşları uygun kılıyor. Portekiz’de asgari maaş emsallerine göre düşük olmakla birlikte aylık yaklaşık 700 Euro civarında bulunuyor. Söz konusu bu asgari ücret kırsal bölgelerde yeterli olurken Lizbon, Porto, Coimbra, Faro ve Evora gibi canlı şehirlerde yeterli olmuyor. Diğer yandan yurtdışından gelen, dil bilen, üniversite mezunu ve vasıflı pozisyonlarda çalışacak işçi ve eleman maaşları da 1500 Euro ile 2000 Euro arasında yer alırken vasıfsız işçi kategorisinde ise ortalama işçi maaşları 900 Euro ile 1200 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

İlgili Makaleler