Yurtdışı İş

İspanya’da İş İmkanları, Çalışılabilecek İşler Asgari Ücret ve Maaşlar

İspanya'da yurtdışı iş imkanları ve iş olanakları neler, asgari ücret, aylık ortalama işçi ve eleman maaşları ne kadar, iş imkanı sağlayan sektörler ve çalışılabilecek işler neler, hangi alanlarda iş imkanı var? İşte sizler için bu soruların yanıtlarını yazımızda derledik...

Yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı iş ilanlarını mı araştıyorsunuz? Yurtdışı çalışma olanakları ve iş imkanlarından faydalanmak isteyenler için İspanya değerlendirilebilecek seçenekler arasında bulunuyor. Peki İspanya’da yurtdışı iş imkanları ve iş olanakları neler, asgari ücret, aylık ortalama işçi ve eleman maaşları ne kadar, işçi alımı ve eleman alımı kapsamında iş imkanı sağlayan sektörler ve çalışılabilecek işler neler, hangi alanlarda iş imkanı var? İspanya’da nasıl iş bulunur?

Yeni ve globalleşen dünyada çok sayıda insan daha iyi iş imkanları ve yaşam standartları için farklı ülkelere göç ederken, yurtdışı iş arayanlar, yurtdışı iş ilanlarını araştıranlar ve yurtdışında farklı ülkelerde iş imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler için İspanya da öne çıkan ülkelerden bir tanesi. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yer alan İspanya ekonomik özgürlük sıralaması indeksinde 67 puanla dünya çapında önde gelen ülkelerden biri olurken, 1975 yılından sonra Avrupa bölgesinin en büyük 4’üncü ekonomisi konumuna gelmiş durumda ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sıralamasında dünyada 33. sırada yer alıyor. Bulunduğu bölgede özellikle turizm alanında oldukça popüler olması ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmesi ticaretinin büyük bir kısmını Fransa, İtalya ve Almanya ile yapan İspanya’nın ekonomisini besleyen ve büyüten en önemli faktör olarak öne çıkıyor. Resmi verilere göre İspanya turizm sıralamasında dünyada ilk sırada yer alan ülkeler arasında bulunuyor.

İspanya sadece bölgede değil tüm dünya çapında bilinen ve popüler şehirlere sahip. Bunlar arasında yaklaşık 6,5 milyon nüfusuyla başkent Madrid başta gelirken, Barselona, Valensiya, Sevilla, Bilbao ve Malaga diğer önemli ekonomi ve turizm hareketliliğinin olduğu en büyük şehirler olarak öne çıkıyor. Söz konusu bu şehirler aynı zamanda tüm dünya çapından yabancıların en fazla bulunduğu ve en fazla göç alan şehirlerdir. Ülkede konuşulan dillere bakıldığında ise İspanyolca, Katalanca, Galiçyaca ve Baskça en yaygın diller olarak kullanılmaktadır. Peki yurtdışı iş arayanlar ve İspanya’da çalışmak isteyenler için iş imkanları, çalışılabilecek işler ve iş bulunabilecek sektörler neler? Kısaca bunlara değinelim.

İspanya’da Yurtdışı İş İmkanları ve Çalışılabilecek İşler

İspanya’da en fazla hangi sektörlerde ve hangi pozisyonlarda çalışacak işçi ve eleman aranıyor? Hangi alanlarda çalışılabilecek iş imkanları ve iş bulma olanakları var?

İspanya’da çalışmak, İspanya yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımlarından yararlanmak üzere iş imkanı ve iş olanaklarını araştıran vasıflı veya vasıfsız kişiler için başta nüfusu yoğun şehirler olmak üzere pek çok farklı şehirde farklı sektörler ve alanlarda iş imkanları mevcut. Dünyanın 14’üncü Avrupa’nın ise 4’üncü en büyük ekonomisi olan İspanya’da en gelişmiş, en fazla iş imkanı sağlayarak istihdama en büyük katkıyı sağlayan sektörlerin başında havacılık, savunma sanayi, turizm, otomotiv sanayi, bilgi ve iletişim teknolojileri, tarım, ve kimya sektörü geliyor. Tabi ki tüm bunlar yanında birçok ülkede olduğu gibi hizmet sektörü de oldukça gelişmiş durumda. Yine bunlar arasında özellikle turizm çok sayıda iş imkanı ve iş olanakları sağlayan önemli bir sektör olarak öne çıkıyor.

Resmi istatistiklere göre İspanya’da en fazla işçi alımı yapılan eleman talebi olan pozisyonlar satış temsilcisi, depo sorumlusu-asistanı, analist, programcı, operatör, telefonla satış temsilcisi, bakım teknisyeni, İngilizce öğretmeni, muhasebe uzmanı, destek teknisyeni, satış elemanı, müşteri hizmetleri uzmanı ve elemanları, temizlik elemanı ve forklift operatörü başta olmak üzere bazı iş makinesi operatörleri. Sahip olduğunuz tecrübelere, özelliklere ve yetkinliklere göre söz konusu alanları göz önünde bulundurarak İspanya’da iş arayabilir, İspanya’da işçi ve eleman arayan firmaların iş ilanlarına vasıflı işçi veya vasıfsız işçi kategorisinde iş başvuru formu doldurarak iş başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Tabiki bunlar yanında İspanya’da inşaat işlerinde çalışacak işçi ve eleman arayan inşaat firmalarının da iş ilanlarını değerlendirebilir inşaat sektörü iş ilanlarından yararlanma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İspanya konusunda şu yazımıza da göz gezdirebilirsiniz: İspanya’da İş Bulma, İş Başvuru Formu ve İş İlanlarına İş Başvurusu

İspanya’da Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar?

Peki İspanya’da çalışanlar ne kadar kazanıyor, İspanya’da çalışan işçi ve elemanlar ortalama aylık ne kadar maaş alıyor, asgari ücret ne kadar? İspanya’da yaşamak için ne kadar kazanmak gerekiyor? Kısaca bunlara göz atalım.

Yukarıda ekonomisinden, şehirlerinden, vasıflı ve vasıfsız kişiler için yurtdışı iş imkanları gibi konulardan bahsettiğimiz İspanya yurt dışı iş arayanlar için potansiyel taşıyan önemli seçeneklerden biri olarak daima göz önünde bulunduruluyor. Günümüzde İspanya’da hangi sektörde olursa olsun çalışan işçi ve elemanlar için minimum en düşük asgari ücret aylık 1100 Euro civarında bulunuyor. Bu da yıllık yaklaşık 13.000 Euro gibi bir minimum kazanç miktarı anlamına geliyor. Bu oran bazı Avrupa Birliği ülkelerinin altında görünse de ülkede yaşam şartları ve giderler göz önünde bulundurulmalı. Bir diğer yandan asgari ücret konusunda bir ülkede çalışanların yüzde kaçının asgari ücretle çalıştığı da önemli bir nokta olarak değerlendirilmeli.

İspanya’da çalışan işçi ve eleman ortalama aylık maaşlarına bakıldığında sektörden sektöre, şehirden şehire ve diğer birçok farklı kritere göre değişmekle birlikte günümüzde İspanya’da maaşlar ortalama olarak 1850 Euro civarında bulunuyor. Kısacası ortalama bir işçi veya eleman İspanya piyasa şartlarında aylık 1850 Euro para kazanabiliyor ve bu da yıllık yaklaşık 22.000 – 23.000 Euro gibi bir maaş yapıyor ve söz konusu bu miktar İspanya’da yaşam sürdürmek için yeterli görülüyor. Önemli bir konu olarak vergiler de unutulmamalı ve brüt maaşlar üzerinden her ülkede olduğu gibi İspanya’da da vergi kesintileri yapıldığı gözden kaçırılmamalı.

İlgili Makaleler