İnşaat SektörüYurtdışı İş İlanları

Yurtdışı İnşaat Firmalarına İşçi Eleman Alımları

Yurtdışında iş yapan Türk inşaat firmaları ve yapı şirketlerine işçi ve eleman alımları.

Türkiye bazı iş sektörlerinde sadece bölgede değil tüm dünya çapında adını duyurdu ve duyurmaya devam ediyor. Özellikle orta doğu, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinde birçok Türk firma çok büyük inşaat ve yapı projelerinin yapımını üstleniyor yeni projeler üretiyorlar. Bu konuda inşaat ve endüstri sektörleri ön plana çıkıyor.

Bugün Irak, Türkmenistan, Azerbaycan, Rusya, Dubai, Katar, Libya, Kazakistan gibi birçok ülkede Türk şirketleri hünerlerini sergiliyorlar. Yurtdışına iş yapan, inşaat projeleri üreten şantiyeleri bulunan sayısız Türk inşaat firmaları aynı zamanda yurtdışı istihdam kapsamında yurtdışına işçi arayan eleman götüren Türk şirketler olarak da öne çıkara yurtdışı iş imkanları sunuyorlar

Yurtdışına İşçi Arayan Türk Firmalar

Yurtdışında iş yapan Türk inşaat firmaları marangozdan, boyacıya, inşaat işçisinden, çeşitli inşaat ustalarına, garsondan aşçıya kadar hemen hemen her kategoride Türkiye’den yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yaparak Türk vatandaşlara da yurtdışında iş imkanları ve iş olanakları sağlıyorlar.

Ülke içi işçi alımlarında olduğu gibi yurtdışı eleman alımı konusunda da İŞKUR’un önemi çok büyük. Bunun nedeni ise yurtdışından gelen işçi ve eleman taleplerinin genellikle İŞKUR üzerinden ilan edilmesi ve iş başvurularının yine İŞKUR tarafından kabul edilmesi. Yurtdışından işçi talebi geldiği zaman iş bulma kurumu bununla ilgili olarak ilanını yayınlar ve sonrasında gerekli kriterleri taşıyan adaylar değerlendirmeye alınırlar ve sonrasında istenen ülkedeki işe yerleştirilirler.

Yurtdışına İşçi Götüren Türk Şirketler

Yurtdışına yapılan yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımlarında özellikle inşaat alanında çalışacak işçilerin yoğun olduğu görülmekte. Bunun nedeni ise yurtdışında özellikle Türk inşaat şirketlerinin çok büyük işlere imza atarak çok büyük inşaat işleri ve inşaat projeleri gerçekleştirmesi.

Irak, Rusya, Suudi Arabistan

Yurtdışı işlere başvuru sırasında sözleşme çok önemli. İşverenle işçi arasında mutlaka sözleşme yapılması gerekiyor. Sözleşme doğabilecek sorunlara engel olmak için en iyi adım. Yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı kapsamında en fazla eleman alımı yapılan ülkelerden biri Irak. İşkur verilerine göre 2012 yılında sadece Irak’a 15 bin işçi alımı yapıldığı görülüyor. Ardından Rusya ve Suudi Arabistan geliyor. Bu ülkelere de her yıl çok sayıda yurtdışı işçi alımı yapılıyor.

Yurtdışı ülkelere işçi olarak gitmek isteyen adayların İŞKUR’da kayıtlarının bulunması büyük önem taşıyor. Yurtdışı Türk Firmalar herhangi bir yurtdışı işçi talebi yaptığı zaman İŞKUR gerekli değerlendirmeleri yaparak sizinle iletişime geçebilir.

İlgili Makaleler