Sırbistan

Sırbistan’da Çalışmak, Maaşlar ve Yasam Koşulları

Sırbistan'da çalışmak, Sırbistan'da yaşam koşulları ve günlük yaşam. Sırbistan'da maaşlar ve işçi ücretleri, ev kiraları, giderler. Sırbistan'da hayat pahalı mı, yaşam nasıl?

Yurtdışı çalışma ve yurtdışı ülkelerde yaşam koşulları ve maaşlar söz konusu olduğunda Sırbistan’da iş imkanları ve iş olanakları noktasında araştırılan ülkelerden biri oluyor. Sırbistan Balkanlar’da, Türkiye’ye yakın bir coğrafyada bulunuyor, ülkenin başkenti Belgrad ekonominin en canlı olduğu şehir. Resmi dili Sırpça olan Sırbistan’da Rusça ve İngilizce de konuşulan diğer diller olarak öne çıkıyor. Tarihine bakıldığında yüzyıllarca Osmanlı devleti himayesinde kalmış bir üke olarak karşımıza çıktığından ülkenin birçok noktasında bunun izlerini görmek olabiliyor. Diğer yandan iklim olarak çok yabancı bir iklimin hakim olmadığı Sırbistan’da iklime ve hava şartlarına alışmak ise çok zaman almıyor. Peki Sırbistan’da çalışma şartları, Sırbistan’da yaşam koşulları ve Sırbistan’da çalışan işçi maaşları ve eleman maaşları ne durumda? Sırbistan’da ev kiraları ne kadar, yaşam ve geçinmek pahalı mı? Yazımızda kısa kısa bunlara değiniyoruz.

Sırbistan’da Çalışmak

Yurtdışında çalışmak, yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek isteyenler için Sırbistan’da çalışmak ve Sırbistan’da iş imkanlarını değerlendirmek de seçenekler arasında yer alıyor. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ufak bir ekonomiye sahip olan Sırbistan gerek yurtdışı iş kapsamında çalışmak için gelenlere gerekse Sırbistan’da kendi işini kurmak isteyenlere kapıları açık ve bu doğrultuda gereken imkanları sağlayan bir ülke. Sırbistan’da çalışmak açısından ülkede işsizlik oranları bir miktar yüksek olsa da devlet çalışma ortamının canlanması ve işsizliğin düşürülmesi için teşvikler sağlamaya devam ederken yeni teşvikler de çıkarıyor. Sırbistan’da çalışma ve iş imkanları açısından bakıldığında öne çıkan iş imkanı sağlayan en önemli sektörler gıda sektörü, otomotiv sektörü, tekstil sektörü ve inşaat sektörüdür. Söz konusu bu sektörler ülkede en fazla istihdam sağlayan alanlardır.

Sırbistan hali hazırda çalışan ve yaşayan Türklerin sayısı her geçen artmaya devam etmektedir. Özellikle son yıllarda daha iyi maaşlar ve yaşam standartları için Türkiye’den yurt dışına göçün artması ve Sırbistan’ın yeni gelişen bir ülke olarak bundan payını alması bu konuda önemli bir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Sırbistan’da çalışmak noktasında özellikle ülkenin başkenti Belgrad ekonominin canlı, iş imkanları ve çalışma olanaklarının en fazla olduğu şehir olarak önem kazanıyor. Sırbistan’da çalışmak isteyen yurtdışı işçi adayları ister vasıflı işçi ister vasıfsız işçi olsun Sırbistan’da çalışacak işçi arayan firmalarda çalışabilirler. Diğer yandan Sırbistan’da çalışmak isteyen kişiler ve yurtdışı iş arayanlar yine burada iş imkanı sağlayan Türk şirketlerin iş imkanlarından da yararlanabilirler.

Sırbistan’da İşçi Maaşları

Peki Sırbistan’da işçi maaşları ne kadar, çalışanlar ortalama ne kadar kazanıyor? Sırbistan’da maaşlar ve işçi ücretleri konusunda öncelikle belirtmek gerekiyorki ülkede maaşlar diğer Balkan ülkelerinde göre daha iyi durumdadır. Tabiki her ülkede olduğu gibi Sırbistan’da işçi maaşları ve eleman ücretleri çalışılan sektöre, şehire, şirkete ve pozisyona bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ülkenin başkenti olan Belgrad işçi maaşları ve eleman ücretleri konusunda değerlendirilebilecek daha iyi iş imkanlarına sahiptir. Günümüzde Sırbistan’da en düşük ortalama maaşlar 400 – 500 Euro civarındadır. Tabi bu miktar yine yapılan işe göre belli bir çerçeve içinde daha düşük veya daha yüksek olabilir. Sırbistan’da çalışan Türkler genellikle ortalama 900 – 1000 Euro civarında maaşlar ve ücretler elde edebilmekteler. Daha üst düzey, mesleki tecrübesi ve vasfı olan mühendis, doktor, mimar, vs. gibi yurtdışı işçi adaylar Sırbistan’da çok daha yüksek maaşlar alabilmekteler.

Sırbistan’da Yaşam Koşulları

Sırbistan’da çalışmak için iş imkanlarını değerlendirmek isteyenler doğal olarak Sırbistan’da yaşam koşullarını ve yaşam şartlarını da merak ediyorlar. Sırbistan’da özellikle alanında uzman, vasıflı, tecrübeli, meslek sahibi ve diplomalı kişilerin yurtdışı iş imkanlarından yararlanma ve iş bulma olasılığı gibi daha yüksek maaşlar alarak daha iyi para kazanma olasılığı da daha fazla. Giderler açısından bakıldığında Sırbistan’da yaşam koşulları pek çok gelişmiş ve pahalı Avrupa ülkesine göre daha makul seviyededir. Bu kapsamda hem kira giderleri hem de günlük ihtiyaçlar için yapılacak harcamalar da daha düşüktür. Özellikle uygun fiyatlı kira bulabilmek ve kira gidelerinin az olması Sırbistan’da yurtdışından çalışmak için gelenler adına oldukça önemli ve elverişli bir unsur olarak öne çıkıyor.

Sırbistan’da yaşam şartları çerçevesinde bakıldığında kira arayan kişilerin 200 Euro ile 300 Euro arasında eşyalı veya eşyasız kiralar bulabilmesi mümkün oluyor. Tabi ev kiraları da yinen evi tutmak istediğiniz bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla makul bölgelerden ev kiralamak gider kalemi olarak çok daha uygun olacaktır. Diğer yandan ortalama olarak fuzuli harcamalar yapılmadığı takdirde aylık olarak 300 Euro gibi bir rakamla Sırbistan’da ev kirası dışında ihtiyaçları karşılamaya yeterli olmaktır. Ülke çapında yeme, içme ve diğer gıda fiyatları da oldukça uygun olduğundan dolayı eğer fuzuli harcamalara girilmiyorsa günlük 10 Euro gibi bir harcamayla günü tamamlamak mümkün olabilir. Tabiki yapılacak fuzuli harcamalar ve ihtiyaç fazlası alışveriş günlük yaşam giderlerinizi önemli ölçüde arttıracaktır.