Yurtdışında İşçi Maaşları Ne Kadar?

Malum yurtiçinde işler kesat ve yurtiçindeki işlerden ümidini kesen vatandaşlar yurtdışıda iş bakarak yurtdışına yönelmek istiyorlar. Yurtdışı işçi alımlarından yararlanmak isteyen adaylar özellikle yurtdışında iş yapan Türk firmalardaki imkanları değerlendirmek ve bu firmalar bünyesinde çalışmak istiyorlar. Yabancı firmalar da yok değil ancak en önemli nokta her zaman maaş.

Yurtdışına işçi olarak gitmek isteyen adayların en fazla merak ettiği soru şu: Yurtdışında işçiler ne kadar maaş alıyor?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı işlerde de maaşlar çalışılan pozisyona ve kıdeme göre farklılık gösteriyorlar.

Yurtdışına işçi olarak gitmek isteyenlerin en fazla merak ettiği soru ise yurtdışı işçi maaşları. Yurtdışına işçi olarak gidenler ne kadar kazanıyor? Ülke içinde olduğu gibi yurtdışında maaşlar yapılan işe ve pozisyona göre farklılık gösteriyor. Yurtdışına götürülen işçilere verilecek ücretler genellikle serbest piyasa koşullarına göre oluşuyor.

Ülkeden ülkeye, çalışılan firmaya, deneyime göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle her mesleğe özgü ücret konusunda net bir rakam vermek oldukça zor. Ancak uzmanlar, yani kaynakçı, elektrikçi gibi teknik personel bin 500-2 bin dolar arasında aylık ücretle iş bulabiliyor.  Aynı mesleklerden İngilizce bilen ekip başlarının aylık ücretleri ise 3 bin dolara kadar çıkıyor.