HaberlerYurtdışı İş

Yurtdışında Şirket Satın Alan ve Yurtdışında İş Yapan Türk Firmalar

Yurtdışında şirket satın alan ve yurtdışında iş yapan Türk firmalar. Avrupa, Amerika, İtalya, Portekiz, İspanya, Guetamala, Bengladeş, Hindistan ve Bahamalar'da türk şirketler.

Türk şirketler, firmalar ve gruplar yurtdışı işler kapsamında hali hazırda önemli işlere imza atarken diğer yandan da global ölçekte her geçen gün birçok farklı ülkede yeni yabancı şirket satın almalar yoluyla büyümeye ve yurtdışında iş yapmaya devam ediyorlar. Yurtdışında iş yapan Türk inşaat ve yapı firmalarının yanında birçok Türk sanayi, endüstri, beyaz eşya, turizm, çimento ve gıda şirketleri de yurtdışında iş yapmaya ve globalde genişlemeye büyük önem gösteriyor. Söz konusu şirketler yurtdışında iş yaparken düğer yandan da yurtdışında çalışmak ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyenler için önemli yurtdışı iş fırsatları sunuyor.

Yurtdışında İş Yapan Türk Şirketlerin Sayısı Artıyor

Türkiye’nin önde gelen grupları son 1 yılda dünya çapında tahminen 2.5 milyar dolar kaynakla 50 adet yeni aktif olarak iş yapan yabancı şirketi satın aldı. Birkaç yıl önce gerçekleştirilen satın almalarla 750 milyon dolarlık bir hacme ulaşılmıştı. 2010 yılından bu yana en büyük hacim ise 2014 yılında gerçekleştirilen 41 adet işlemle olmuştu. Bu işlemlerde toplam 6.5 milyar dolarlık bir meblağ söz konusuydu. 2014 yılında hacmin bu kadar yüksek gerçekleşmesinde Yıldız Holding’in İngiltere merkezli United Biscuits’i 3.2 milyar dolara satın almasının büyük etkisi vardı. Son 5 yıllık sürece göz atıldığında da söz konusu Yıldız Holding’in yapmış olduğu satın alma Türk şirketlerin yurtdışında şirket satın alma operasyonları arasında en büyü olarak öne çıkıyor. Yine 2010 yılından bu zamana kadar Türk firmaların yurtdışında 312 satın alma işleminde yaklaşık 27 milyar dolarlık satın alma operasyonuna imza attığı görülüyor.

Portekiz, Guetamala, Amerika, İtalya ve Rusya

2018 yılında yurtdışı şirket satın alma operasyonları konusunda en büyük satın alma işlemini Oyak Çimento gerçekleştirdi ve söz konusu şirket Portekiz’de faaliyet gösteren InterCement isimli Portekiz şirketinin tamanını satın alarak bünyesine dahil etti. Trakya Cam şirketi de yurtdışı işler kapsamında satın alma operasyonlarına imza atarak, Hindistan’da HNG şirketinin yanında İtalya’da Sangalli Vetro’yu satın alarak grup bünyesine kattı. Global Yatırım Holding’in yurtdışı işler kapsamında Almanya’da Dreamlines’i satın alması, Yıldırım Holding’in Amerika ve Guetamala’da yaptığı iki yurtdışı şirket satın olma operasyonu, Tekfen Holding’in Ventures şirketi üzerinden gerçekleştirdiği 3 satın alma, Vestel’in Amerika’da Haystack TV’yi alması ve Alarko Holding’in Rusya’daki işler kapsamında Mosalarko şirketini satın alması Türk şirketlerin ve Türkiye merkezli holdinglerin yurtdışı işler çerçevesinde yaptıkları yurtdışı şirket satın almalarına en güzel örnekler.

Türk Şirketler Avrupa, Amerika ve Rusya’da İş Yapıyor

Türk şirketlerinin geçen yıl şirket satın almada tercih ettiği rota ise Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika ve Rusya ağırlıklı oldu. Amerika dokuz, İtalya ise yapılan dört işlemle yurtdışı şirket satın alma operasyonlarında ön plana ıktı. Önceki yıllara paralel olarak önümüzdeki dönemde de Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın Türk firmaların radarında olacağı görülüyor.

Sabancı Holding İspanya’da Şirket Satın Aldı

Türk şirketlerinin yurtdışı işler kapsamında yurtdışı şirket satın alma operasyonları ile hız verdikleri global yatırımlar yeni yılda da devam ediyor. Yurtdışı satın almada en son Sabancı Holding iştiraklerinden Çimsa, Meksikalı Cemex’in İspanya’nın Valensiya şehrinde faaliyet gösteren Bunol Fabrikasını satın alacağını duyurdu. Yaklaşık 180 milyon dolara yapılan bu satın almanın bu yılın ikinci yarsında tamamlanması bekleniyor. Söz konusu Sabancı Holding’in yurtdışı işler kapsamında gerçekleştireceği satın alma ile beraber, halen beyaz çimento üretim kapasitesinde Avrupa birincisi olan Çimsa, dünya liderliğine yükselecek.

Arçelik Yurtdışı İşlere Hızla Devam Ediyor

Bir başka yurtdışı şirket satın alma operasyonu haberi ise Türkiye’nin en önemli şirketlerinden biri olan Arçelik’ten geldi. Bilindiği üzere Arçelik dünyanın 150 farklı ülkesinde faaliyet gösteriyor. Arçelik yurtdışı işler kapsamında Bengladeş beyaz eşya pazarının en büyük perakende ağına sahip oyuncusu Singer Bengladesh’in çoğunluk hisselerini 75 milyon dolara almak üzere anlaştı.

Koç Holding Bengladeş’te Büyüyor

Koç Holding şirketlerinden Aygaz da Bengladeş’te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin en büyük şirketlerinden United Enterprises ile anlaştı. Bengladeş merkezli United Enterprises ile yapılan iş ortaklığı Koç Holding’i küresel anlamda daha da gülendirecek operasyonlardan biri olarak öne çıkıyor.

Global Port Holding Yurtdışı Limanları Alıyor

Yurtdışı işler kapsamında yurtdışı şirket satın almalarında öne çıkan şirketlerden biri olan Global Port Holding ise yeni dönemde yeni şirketler almaya hazırlanıyor. Yurtdışında toplam 9 ülkede 13’ü kruvaziyer ve ticari olmak üzere 14 liman işleten şirket, en son 24 şubatta Bahamalar’da dünyanın önde gelen kruvaziyer limanlarından biri olan Nassau’nun işletilmesi için açılan ihaleye en iyi teklifi verdi. Global Port Holding yurtdışında liman işleten Türk firmalar arasında önemli yere sahip.

Yurtdışı İş İmkanları, İş İlanları ve Yurtdışı İşçi Alımları

Söz konusu yurtdışında iş yapan Türk şirketler dünyanın birçok farklı ülkesinde iş yaparken pek çok farklı kategoride yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı iş fırsatları da yaratıyorlar. Birçok firma gibi yukarı da adı geçen ve yurtdışında iş yapan Türk firmalar da ihtiyaçları doğrultusunda yurtdışı işçi alımı ve yurtdışı eleman alımı gerçekleştiriyorlar. Söz konusu firmaların yurtdışı iş ilanlarına ulaşmak isteyen adaylar firmaların yurtdışı iş ilanlarına en kolay şekilde internet üzerinden ulaşabilirler ve kendileri için uygun gördükleri iş ilanlarına iş başvurusunda bulunabilirler.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. alçı boya kartonpiyer ustasıyım yurtdışı firmalar varsa bana ulaşın.

  2. mobilya ustasıyım yurtdışı mobilya işlerinde çalışmak istiyorum. yurtdışı mobilya ustası arayan firmalar mail üzerinden iletişime geçebilirler.