Yurtdışında iş yapan en büyük Türk şirketler

Yurtdışına işçi arayan firmalar, yurtdışında iş imkanı sağlayan şirketler, yurtdışı iş ilanları inşaat, yurtdışında iş yapan inşaat firmaları listesi, yurtdışına işçi arayan firmalar, yurtdışında faaliyet gösteren inşaat firmaları. Limak yurtdışı iş ilanları.

Yurtdışında kurulu Türk şirketleri açısında hem kayıpların olduğu hem de büyümelerin görüldüğü bir yıl oldu. Yurtdışında kurulu en büyük 50 Türk şirketinin yarısı önemli büyüme rakamları yakalarken, Anadolu Grubu, Yıldız Holding, Eczacıbaşı, Tosyalı Holding gibi dev gruplar, 2018 ve sonrasında organik ve inorganik fırsatları radarlarına alarak hızlı büyümeye odaklandı.

Türkiye’nin global şirketleri her şeye rağmen özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika, ve Uzakdoğu pazarlarında önemli büyümelere imza attı. Örneğin Arçelik AŞ, Pakistan beyaz eşya pazarının devi Dawlance’i satın aldı. Pakistan 200 milyon kişi ile dünyanın 6. büyük nüfusuna sahip. Ayrıca şirket, Hindistan’da Voltas ile ortak kuracağı fabrikayı da 2018’de üretime geçirmeyi planlıyor.

Yurtdışında iş yapan Türk firmalar arasında yer alan Arçelik, Yıldız Holding, Şişecam, Eczacıbaşı, TAV ve Fiba gibi global Türk şirketleri yurtdışında yapmış oldukları işler ve üstlenmiş oldukları misyon ile dikkatleri çekiyor. Yurtdışında kurulu en büyük Türk firması ise Pladis.

Diğer yandan birçok Türk inşaat firması da Rusya, Ukrayna, Türkmenistan ve Orta Doğu ülkelerinde iş yapmaya devam ediyor. Yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketleri önümüzdeki dönemde işlerini büyütmeye ve yeni inşaat projeleri üstlenmeye devam edecek ve daha büyük bir potansiyel peşinde olacaklar.

Özellikle inşaat alanında uluslararası arenada birçok türk şirket çok farklı boyutlarda iş ve projeler üstleniyorlar. Bu projelerin boyutları milyar dolarlar ile ölçülüyor. Her yıl birçok türk şirket yurtdışında gerçekleştirdikleri projeler ve üretim veya hizmet sektöründe Türkiye’den yurtdışı binlerce işçi alımı yapıyor.

Örneğin Limak holding hali hazırda Pakistan, Rusya, Kuveyt, Makedonya ve Arnavutluk’ta devasa projeler yürütüyor. Son yıllarda birçok türk firma yurtdışına iş avına çıkmış durumda. Firmaların yurtdışına açılması yeni yurtdışı işçi ve personel alımlarını da beraberinde getirecek.