Yurtdışında iş yapan en büyük Türk firmalar

İnşaattan giyime, gıdadan enerjiye yurtdışında iş yapan en büyük Türk şirketler...

Türk firmalar son yıllarda sadece yurtiçinde değil tüm dünya çapında iş yapma konusunda atağa kalkmış durumda. İnşaattan giyime çok farklı alanlarda iş yapan Türk firmalar dur durak bilmeksizin dünyanın ülkelerini fethediyorlar. Önceleri Rusya, Ukrayna, Moldova ve bazı orta doğu ülkelerinde iş yapan Türk firmalar son yıllarda birçok farklı kıtada farklı ülkelerde iş yapmaya başladılar. Gürcistan, Malezya, Arjantin, Uruguay gibi ülkeler listeye eklenmeye başladı.

Yurtdışında iş yapan Türk firmaların üstelendikleri projeler ve iş potansiyellerinin artması ile yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı da aynı oranda artıyor. Birçok firma son yıllarda Türkiye’den birçok yurtdışı işçi ve eleman alımı yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren yurtdışı Türk firmalar yeni projeler üstleniyor, yeni mağazalar açıyor, yeni fabrikalar kuruyor. Diğer yandan bazı firmalar ise yurt dışında şirket satın alarak büyüme ve genişleme yolunu seçiyorlar. Arçelik, Şişecam, Anadolu Grubu, Yıldız Holding, Eczacıbaşı ve Tosyalı Holding gibi şirketler yurtdışı işlerini büyütmek için yeni fırsatlar peşinde.

İşte yurtdışı ülkelerde iş yapan en büyük Türk şirketler:

Yıldız Holding, Arçelik, Arbel Grubu, Tosyalı Holding, Anadolu Grubu, Ant Yapı, Gübretaş, Fiba Grubu, TAV Grubu, Şişecam, Turkcell, AE Arma Elektropanç, Kastamonu Entegre, Eczacıbaşı Holding, Aksa Jeneratör, Borusan Grubu, Nurol Grubu, Sarkusyan, OTİ Holding.

Söz konusu şirketler yurtdışı işçi alımını yaptıkları işler doğrultusunda arttırıyor ve istihdama da büyük ölçüde katkı sağlıyorlar.

Son Güncelleme: 11 Şubat 2019 20:13