Yurtdışında İş Bulmak Çalışmak ve Yaşamak İstiyorum

Hiç yurtdışına çıkmadım, nasıl çıkacağım? Yabancı dil önemli mi? Hangi ülkeye gidebilirim? Yurtdışı iş olanakları ve iş imkanları neler? Yurtdışı için uygun yaş aralığı nedir? Hangi ülkede çalışma imkanları ve yaşam şartları iyi? Gittiğim ülkede para biriktirebilir miyim?

Yurtdışında çalışmak ve yaşamak isteyen, yurtdışı iş arayan, yurtdışı iş imkanlarını ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyen kişilerin sayısı her geçen artıyor. Sadece Türkiye’nin mevcut ekonomik durumu olarak değil, globalleşen dünya da insanları yurtdışında iş yapmaya ve yaşamaya itiyor. Bunun totalde birçok sebebi var.

Yurtdışında yaşamak veya yurtdışında belirli bir dönem de olsa çalışmak isteyen adayların aklında belli başlı sorular var:

  • Hiç yurtdışına çıkmadım, nasıl çıkacağım?
  • Yabancı dil önemli mi?
  • Hangi ülkeye gidebilirim?
  • Yurtdışı iş olanakları neler?
  • Yurtdışı için uygun yaş aralığı nedir?
  • Hangi ülkede çalışma imkanları ve yaşam şartları iyi?
  • Gittiğim ülkede para biriktirebilir miyim?

vs vs. Genel anlamda bu bo sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.

Yurtdışına Çıkmak ve Yabancı Bir Ülkede Yaşamak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle bu konuda belirtmek gerekiyor ki, yurtdışına çıkmak ve başka bir ülkede yaşamak konusunda en önemli unsurlardan biri dil bilmek. Gitmek istediğiniz, yaşama ve çalışmak istediğiniz ülkenin dilini bilmek size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ancak genelde “yurtdışına gitmek istiyorum”, “yurtdışında yaşamak ve çalışmak istiyorum” diyenlerin büyük çoğunluğu en önemli konulardan biri olan dil konusunu es geçerek derhal adım atmak istiyorlar. Yurtdışı ülkeler ve iş konusunda sağdan, soldan, çevrenizden, internetten ve medyadan oldukça fazla şey duyabilirsiniz ancak belirtilmesi gereken nokta şu ki yurtdışında herkes kendi tecrübelerini ediniyor. Yani kısaca söylemek gerekirse yurtdışına çıkmak ve burada yaşamak fikri ilk etapta muhteşem bir rüya olarak beliriyor kafalarda ancak emin olun hangi ülkeye giderseniz gidin sizi bir cennet beklemiyor. Gitmek istediğiniz ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek istediğiniz ülkede de büyük bir mücadele sizi bekliyor olacak. Yurtdışına çıkmak ve yurtdışında çalışmak isteyen adaylar öncelikle dil konusuna ve söz konusu gitmek istedikleri ülkede bağlantı ve iş arama yoluna gitmeliler. Gideceğiniz ülkede önceden bulduğunu bir iş, hali hazırda burada yaşayan bir tanıdığınız ve bağlantınız varsa dil bilmeden de gidebilir ve şansınız oldukça yüksek olur. Ancak işiniz hazır değilse ve burada bulunan bir bağlantınız yoksa oldukça zor bir mücadele vermeniz gerekebilir. Gitmek istediğiniz ülkede istediğiniz gibi bi iş bulamazsanız kendiniz biraz zorlayarak ve ülkeyi tanımak ve alışmak için zaman kazanmak adına hizmet sektörü ve gıda sektörü gibi bazı alanlarda bazı basit işlerde çalışabilir, hem dil pratiği yapabilir hem de para kazanmaya başlayabilir ve buradaki geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Yurtdışında Yaşam ve Çalışma İçin Uygun Yaş Nedir?

Zaman geçiyor ve belli bir yaştan sonra bir düzeni bırakıp başka bir düzen kurmak daha da zor hale geliyor. Yurtdışına çıkmak, yaşamak ve yurtdışına çalışmak için gitmenin genel anlamda uygun bir sınırı var. 30 yaş altında olmanız yurtdışı yaşam ve yurtdışı iş konusunda uygun. Bunun dışında daha erken yaşlar tabiki daha uygun ve 30 yaş üstünde de tabiki çok sayıda istisnai durum mevcut. Biraz da şansınıza ve kaderinize kalmış. Tabi yaşla ilgili konu sadece yurtdışına çıkmakla ilgili değil aynı zamanda yurtdışında iş bulmanızla da ilgili, bunu da unutmamak gerekiyor.

Ülkeye Karar Verdim, Şimdi Ne Yapmalıyım?

Yurtdışında yaşamak isteyen, yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyen adaylar ülke konusunda karar verdikten sonra, olanaklar kapsamında mutlaka öncesinde gidip söz konusu ülkeyi gözlemlemeliler. Nereye gittiğinizi çok iyi bilmeli ve sorasında hüsran yaşamamanız ve hayallerinizin suya düşmemesi için bu adım size oldukça önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Yabancı Dil ve Param Yok, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Aslına ikiside başlangıç için oldukça büyük sorun ve büyük zorluklar. Gideceğiniz bir ülkede yurtdışı yaşam ve yurtdışı iş kapsamında sıfırdan bir başlangıç yaptığınızda yabancı dil bilmemek ve paranızın olmaması en büyük iki sorun. Böyle bir durumda söz konusu yurtdışında gitmek istediğiniz ülkede bir bağlantınızın olması ve yine bu ülkedeki işinizi ve konaklamanızı önceden ayarlamış olmanız gerekli. Aksi takdirde ciddi anlamda şansa ihtiyacınız olacak.

Yurtdışı İş İmkanları ve Çalışma Olanakları Neler?

Bu sorunun cevabı oldukça uzun olabilir ancak kısaca bahsedecek olursak yurtdışı iş olanakları ve iş imkanları oldukça çeşitli. Hizmet sektöründen gıda sektörüne, uluslararası şirketlerden yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerine kadar pek çok alanda geniş bir yelpazede iş bulmak mümkün. Diğer yandan yurtdışında iş yapan birçok uluslarası şirketin Türk eleman ve işçi çalıştırılan pozisyonlarında çalışmak da mümkün. Yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek isteyen kişiler işlerini önceden ayarlayarak gidebilecekleri gibi yurtdışı bağlantılarından yararlanarak da iş bulma konusunda yardım alabilirler. Herhangi bir şekilde istediği anlamda iş bulamayan kişiler ise al seviye basit işlerde çalışarak gittikleri ülkede başlangıç yapabilir ve ülkede tutunmaya çalışabilirler.

Geçimin Kolay Olduğu Yaşanabilecek Ülkeler Var Mı?

Dünya genelinde çok farklı sosyolojik ve ekonomik şartlara sahip ülke mevcut. Yurtdışında çalışmak ve yaşamak isteyen kişilerden bazıları sakin ve huzurlu bir yaşam arayışı peşinde. Sakin ve huzurlu bir yaşam ile birlikte geçimin kolay olduğu ülkeler de mevcut. Peru, Bolivya, Paraguay, Tayland, Filipinler, Kamboçya ve Moldova’da ortalama 500 dolar civarında bir miktar gelir ile 1 ay süresince yaşamınızı normal ve lüks olmayan bir şekilde sürdürmeniz mümkün. Diğer yandan Filipinler ve Tayland gibi bölgeler ise tatil modunda bir yaşam sunuyorlar.

Gittiğim Ülkede Para Biriktirebilir Miyim?

Yurtdışında yaşam ve iş düşünen adaylar tarafından en fazla sorulan sorular arasında para biriktirme konusu da var. Ortalama bir işte para biriktirmek zor. Özellikle de sosyal bir yaşama sahipseniz yurtdışında para biriktirmeniz oldukça zor. Yurtdışı iş kapsamında çalışarak para biriktirmek için çokça çaba sarfetmeniz ve birçok seyden ödün vermeniz gerekiyor. Bunu yapabilenler var ancak bu büyük oranda yaşam tarzıyla ilgili. Ortalama işlerde para biriktirmenin yolu yurtdışında minimal bir yaşam sürmek aksi takdirde günü yaşar ve ay sonunda da elinizde hiç birşey kalmaz. Yaşam giderleri çok önemli.

Son Güncelleme: 23 Haziran 2019 20:43