Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımları Irak Rusya Katar Libya

Yurtdışı içi ve eleman alımları. Yurtdışına eleman arayan firmalar. İŞKUR üzerinden yurtdışı işçi alımları.

Türkiye’de kurulmuş ancak inşaat alanında dünyaya açılmış Türk inşaat şirketleri birçok yabancı ülkede önemli inşaat ve yapı projeleri üstlenirken bir yandan da Türkiye’den yurtdışı Türk işçi alımı yaparak yurtdışında çalışmak isteyen kişilere önemli olanaklar sağlıyor. Günümüzde yurtdışında iş yapan Türk firmalar çok sayıda ve farklı yabancı ülkede üstlendikleri altyapı, üstyapı, tesis ve sanayi projeleri kapsamında yurtdışında çalışmak isteyenlere yurtdışı iş imkanı sağlıyorlar.

Yurtdışına işçi olarak giden kişi sayısı hızla artarken diğer yandan da birçok ülke dışarıdan yabancı eleman alımı yapmaya devam ediyor. Son dönemde en çok yurtdışı işçi eleman alımı yapan firmalar Irak, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’da faaliyet gösteriyor. Özellikle son zamanlarda Irak önemli ölçüde yurtdışı işçi alımı gerçekleştiriyor.

Yurtdışında çalışmak ve yurtdışına işçi olarak gitmek isteyen adaylar söz konusu ülkelerde yapı, tesis, bakım, onarım işleri, sanayi ve teknolojik imalat, tesisat ve montaj işleri, proje, mühendislik, müşavirlik alanlarındaki iş olanakları ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanabilirler.

Irak Yurtdışı İşçi Eleman Alımları

İŞKUR istatistiklerine bakıldığında 2012’de yurtdışında çalışma amacıyla sözleşme imzalayanların toplam sayısı 57 bin 953. 2012’de en fazla işçi Irak’a gönderilmiş. Bu dönemde Irak’a 15 bin 10 işçi gönderilmiş. Bu işçilerin büyük çoğunluğu Türkiye kökenli müteahhitlik firmalarının projelerinde çalışıyor. Irak’a giden işçiler genellikle yapı, tesis, bakım, onarım işleri, sanayi ve teknolojik imalat, tesisat ve montaj işleri, proje, mühendislik, müşavirlik işlerinde çalışıyor. Irak en çok inşaat işçisi, elektrikçi, kaynakçı, demirci, montaj elemanı, inşaat kalfası ve kalıpçı arıyor.

2012’de Irak’tan sonra en fazla işçiyi Rusya Federasyonu’na göndermişiz. 2012’de 13 bin 762 işçimiz Rusya’da işbaşı yapmış. Üçüncü sırada 8 bin 184 işçi gönderdiğimiz Suudi Arabistan bulunuyor. Bu ülkeleri 4 bin 810 ile Türkmenistan ve 2 bin 197 ile Azerbaycan takip ediyor.

Ankara merkezli Merç Global İstihdam, 30 yıldan bu yana yurtdışına işçi gönderiyor. Şirket şimdiye kadar 60 bin kişiye yurtdışında işe yerleştirmiş. Merç Global İstihdam Genel Müdürü Mehmet Ali Merç, son dönemde en çok Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Libya ve Türkmenistan’daki doğalgaz ve petrol üreten tesislerden eleman talepleri geldiğini söylüyor. Bunlar arasında inşaat, petrol doğalgaz, yenilenebilir enerji, lojistik, havacılık, otomotiv ve sağlık sektörüyle ilgili mesleklere yönelik talep yoğun. | yurtdışı işçi alımları

Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımı Yapan Ülkeler

Günümüzde çok sayıda yabancı ülke işçi ve eleman alımı yapmaktadır. Ancak özellikle Türk şirketleri yoğun olarak iş yaptığı ülkelerden bazıları yurtdışı işçi ve eleman alımı kapsamında oldukça önemli bir yere sahip.

En Çok Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımı Yapan Ülkeler

Irak 15.010
Rusya Federasyonu 13.762
Suudi Arabistan 8.184
Türkmenistan 4.810
Azerbaycan 2.197
Diğer ülkeler 13.990
Toplam 57.953

İlgili Konular | Yurtdışı iş imkanı sağlayan şirketler. Yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler. Türk şirketlerin iş yaptığı yabancı ülkeler. Irak, Suudi Arabistan, Katar, Libya, Türkmenistan işçi ve eleman alımları. Yurtdışına işçi olarak gitmek, yurtdışında çalışmak. Yurtdışı iş imkanları.

1 YORUM

  1. İnşaat işi yapıyorum yurtdışına işçi ve eleman arayan firmalar varsa benimle iletişime geçebilirler.

Comments are closed.