Yurtdışından İşçi Alan 2020 Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler

Yurtdışı işçi arayan ve yurtdışından çalışacak yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yapan ülkeler.

Globalleşen ve sürekli birbirine gerek insani gerekse ticari bağlarla daha fazla bağlanan dünyada yurtdışı işçilik oldukça önemli bir gündem konusu haline geldi. Bugün sadece Türkiye’den değil dünyanın tüm ülkelerinden yurtdışı iş kapsamında insanlar yurtdışı işçi olarak farklı ülkelerde çalışmaya gidiyorlar.

Dünya çapında bakıldığında ülkeler arasındaki yurtdışına işçi olarak giden kişilerin sayısı bir hayli fazla ve bu sayı her geçen yıl daha da artıyor. Diğer yandan bakıldığında bazı ülkeler yurtdışı işçilik alanında göç verirken bazı ülkeler ise göç alıyor. Yurtdışı işçi göçü veren ülkelerden yurtdışı işçi alımı yapan ülkelere göçün en önemli nedeni ise refah seviyesi. Refah seviyesi ve maddi ve yaşam şartları daha yüksek olan ülkeler yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler olarak ön plana çıkıyor.

Amerika, Kanada, Rusya, Çin, Avrupa

Günümüzde yurtdışı işçi arayan ülkeler arasında en önemli ülkeler dünyanın ekonomik güç olarak önde gelen ülkeleri. Amerika, Rusya, Çin, bazı Avrupa ülkeleri, Japonya ve doğu coğrafyasında birkaç ülke yurtdışı işçi arayan ve yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler arasında genellikle ön sıralarda bulunuyor.

Ancak yurtdışı işçi alımı yapan ve yurtdışı işçi arayan ülkeler konusunda iki önemli etken var. Bazı ülkeler yurtdışı işçi alımların ekonomi ve üretim sürecinin önemli bir parçası olarak gerçekleştirirken, bazı ülkeler ise yurtdışı işçi alımını belirli meslek ve sektörlere özel olarak gerçekleştiriyorlar. Yurtdışı işçi arayan bazı ülkeler ise bunu dönemsel olarak da gerçekleştirebiliyorlar ve bunu işçi alımı yapacakları dönemde tüm dünyaya duyuruyorlar. Yine bu kapsamda belirtmek gerekiyor ki bazı ülkeler yurtdışı işçi alımı yaparken birkaç ülke belirleyebilir işçi alımını sadece bu ülkelerden kabul edebilir. Örneğin uzun dönem önce Almanya ihtiyaçları doğrultusunda yurtdışı işçi alımına çıkmış ve Türkiye’den çok sayıda Türk işçi alımı düzenlemişti.

Yurtdışı İş İmkanı Sağlayan Ülkeler

Ülkelerin refah seviyeleri, maddi olanakları, sağladığı iş imkanları oldukça farklı. Diğer yandan tüm ülkelerin sunduğu sosyal imkanlar da farklılık gösteriyor. Bu durum yurtdışı işçi alımı yapsa da bazı ülkelerin tercih edilip edilmemesinde etkili oluyor. Örneğin bugün Amerika tamamen bir göçmen ülkesi olmuş durumda, emeklilik sistemi kötü, sosyal haklar açısında bazı ülkelere göre zayıf ve tamamen sermaye ve kapital odaklı bir ülke olması bazı kişiler tarafından yurtdışı yaşam olarak uygun bulunmuyor. Diğer tarafta yurtdışı işçi alımı yapan Kanada ise sosyal hak ve imkanlar açısından refah düzeyi çok yüksek bir ülke, çalışma ücretleri ve maaşlar da bir o kadar iyi ancak çalışılabilecek işler zorlu. Kısacası yurtdışı işçi arayan ve yurtdışı işçi alımı yapan ülkeleri tercih ederken iyi bir araştırma yapılması, sosyal haklar, sağlık koşulları, çalışma şartları, maddi imkan ve olanaklar ve maaşlar gibi konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Yurtdışında çalışacak eleman arayan ülkelerde, inşaat işleri, gıda sektörü işleri, turizm işleri, sanayi işleri gibi pek çok alanda iş imkanları ve iş olanakları mevcut.

Yurtdışı İşçi Arayan ve Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler

Peki en fazla yurtdışı işçi arayan ve yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler hangileri?
Günümüzde tüm kıtalarda ve bölgelerde yurtdışı işçi arayan ve yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler mevcut. Doğal olarak tüm bu ülkelerin sunduğu imkanlar ve olanaklar da farklılık gösteriyor. Gerek çalışılabilecek sektörler, gerekse maaşlar ve saat başı ücretler konusunda ciddi farklılıklar var.

Günümüzde en fazla yurtdışı işçi arayan ve yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler Amerika, Kanada, Almanya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Singapur, İngiltere, Fransa ve Avustralya. Bunlar yanında irili ufaklı birçok yurtdışı işçi alımı gerçekleştiren ülke de mevcut ancak son yılların en gözde ülkeleri bunlar.

İlgili konular | Yurtdışı işçi ve eleman arayan, yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler. En çok işçi alımı yapan ülkeler. Hangi ülkeler yurtdışı işçi alımı yapıyor. Türk işçi alımı yapan ülkeler. Vasıflı, vasıfsız işçi ve eleman alımı yapan ülkeler. İnşaat işçisi arayan ve inşaat işçisi alımı yapan ülkeler.