Haberler

Yurtdışı İş İmkanı ve İş Olanakları Sağlayan Şirketler

Yurtdışında iş yapan ve yurtdışı iş imkanı sağlayan Türk şirketler. Yurtdışı işçi ve eleman alımı yapan Türk inşaat, otomotiv, sanayi, tekstil, gıda ve bankacılık firmaları...

Günümüzde Türkiye’de kurulan ancak ticari faaliyetlerini uluslararası alana taşıyan ve yurtdışında iş yapan çok sayıda Türk şirket mevcut. Uluslararası alanda yurtdışında iş yapan söz konusu Türk şirketler bugün birçok farklı ülke ve şehirde birçok alanda ticari faaliyet gösteriyorlar. Sektörel olarak bakıldığında Türkiye’den yola çıkan firmalar yurtdışında başta inşaat ve yapı olmak üzere, turizm, tekstil, bankacılık, otomotiv, sanayi, belli başlı ham maddelerin üretimi gibi pek çok sektörde iş yapıyorlar.

Bakıldığında yurtdışında iş yapan Türk şirketler içinde özellikle Türk inşaat firmaları uluslararası alanda pek çok yabancı ülke ve şehirde çok büyük altyapı, üstyapı, konut, tesis ve sanayi projeleri üstlenerek yurtdışında önemli işlere imza atıyorlar.

Yurtdışı İş İmkanı ve İş Olanakları Sağlayan Şirketler

İstihdam ve yurtdışı işçi ve eleman alımı açısından bakıldığında ise söz konusu yurtdışında iş yapan şirketler ayrıca yurtdışında iş imkanı sağlayan şirketler olarak da ön plana çıkıyor. Bugün yurtdışında çok sayıda yabancı ülkede iş yapan, ticari faaliyet gösteren şirket gerçekleştirdiği yurtdışı işçi alımı, yurtdışı eleman alımı ve yurtdışı personel alımı ile yurtdışında çalışmak isteyenlere ve yurtdışına işçi olarak gitmek isteyenlere uluslararası iş imkanları ve yurtdışı iş olanakları sağlıyor.

Yurtdışı İş Fırsatları Sunan İnşaat Firmaları

Başta yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin faaliyet gösterdiği ülkeler olan Rusya, Katar, Türkmenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Irak, Libya, Dubai, Suudi Arabistan, Kazakistan, Afganistan, İsveç, Norveç, Romanya, Almanya, Belçika, Moldova, Ukrayna, Özbekistan gibi ülkelerde birçok Türk firması farklı sektörlerde iş yaparken diğer yandan da söz konusu yabancı ülkelerde iş imkanı sağlayan yurtdışı Türk şirketler olarak önem kazanıyor.

Yurtdışı iş imkanı sağlayan şirketler olarak örnek vermek gerekirse yurtdışında inşaat alanında faaliyet gösteren çok sayıda şirket mevcut. Limak İnşaat, Rönesans İnşaat, Enka İnşaat, Sembol İnşaat, İçtaş İnşaat, Gama İnşaat, Tekfen İnşaat, Akfen İnşaat, Doğuş İnşaat, Yüksel İnşaat, Baytur İnşaat, Gama İnşaat, Cengiz İnşaat, Yapı Merkezi, Hazinedaroğlu İnşaati Mak-Yol İnşaat, Kolin İnşaat, Summa İnşaat, Soyak İnşaat, Alarko İnşaat, Rasen İnşaat ve Kayı İnşaat yurtdışı iş imkanı ve iş olanakları sağlayan Türk inşaat ve yapı şirketleri olarak ön plana çıkıyor.

Yurtdışında Türk İşçi Çalıştıran Şirketler

Diğer yandan sanayi, madde üretimi, tekstil, bankacılık ve beyaz eşya alanından da yurtdışı iş imkanı sağlayan çok sayıda Türk şirket mevcut. Söz konuş şirketlerden bazıları şöyle: Pladis – Yıldız Holding, Arçelik, Anadolu Grubu, Arbel, Tosyalı Holding, Turkcell, TAV, Ziylan, Gübretaş, Beko, Fiba, Şişecam, Eroğlu ve Borusan. Söz konusu yurtdışında iş imkanı sağlayan, yurtdışı işçi ve eleman alımı yapan Türk şirketler birçok ülkede kendilerine ait farklı markalar altında faaliyet gösterirken bulundukları ülkelerde çok sayıda yurtdışı işçi ve eleman alımı da yapıyorlar.

Yurtdışında iş imkanı ve iş olanakları sağlayan Türk şirketlerin yurtdışı işçi ve eleman alımından yararlanmak isteyen kişiler şirketlerin yurtdışı iş ilanlarını takip edebilir, yayınlanmış olan ilanlar varsa kendilerine uygun gördükleri iş ilanlarına iş başvuru formu doldurarak yurtdışı iş başvurusu yapabilirler.

İlgili Makaleler