UmmanYurtdışı İş

Umman’da Çalışmak, Umman Yurtdışı İş İmkanları

Umman'da çalışmak. Umman işçi alımı, Umman'da iş imkanları ve iş olanakları. Umman çalışma vizesi. Umman'da işçi ve çalışan maaşları, yaşam maliyeti. Umman’da yurtdışı iş imkanları neler, hangi sektörlerde çalışılabilir, işçi maaşları ne kadar, yaşam pahalı mı, işçi alımı ve işçi götüren firmalar, eleman arayan şirketler var mı. Kısaca bu konulara göz atıyoruz.

Yurtdışında çalışmak ve yurtdışında iş imkanlarından faydalanmak söz konusu olduğunda Umman da bu noktada değerlendirilebilecek ülkeler arasında öne çıkanlardan bir tanesi. Dolayısıyla yurtdışı iş arayışında olan adaylar Umman’daki iş imkanlarını ve iş olanaklarını araştırarak bu ülkede de kendilerine uygun yurtdışı işler bulma şansına sahipler. Coğrafi olarak Güneybatı Asya’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda bulunan ve yaklaşık olarak 5 milyon kadar bir nüfusa sahip olan Umman’ın Hint Okyanusu ve Basra Körfezi’ne kıyısı olmakla birlikte Suudi Arabistan, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri ile komşudur. Peki Umman’da yurtdışı iş imkanları neler, hangi sektörlerde çalışılabilir, işçi maaşları ne kadar, yaşam pahalı mı, işçi alımı ve işçi götüren firmalar, eleman arayan şirketler var mı? Şimdi kısa kısa bunlara değinelim.

Ekonomisi çok büyük oranda petrole ve petrol endüstrisine bağlı olan Umman son 50 yılda petrol ve petrol ürünleri ticareti ile ekonomi alanında oldukça önemli bir sıçrama yapmış, söz konusu bu ekonomik gelişme ülkede yaşayanların refah seviyesine de önemli bir katkı sağlamıştır. Petrolden çok büyük gelirler elde etmesine rağmen Umman yönetimi önümüzdeki dönem planları çerçevesinde petrol dışı bazı sektörlerin gelişmesini de istiyor ve bu kapsamda tarım, balıkçılık, inşaat, imalat, lojistik, enerji, madencilik ve turizm sektörlerine önemli ölçüde destek vermeyi planlıyor. Bu açıdan bakıldığında Umman’da petrol ve gaz sektörü başta olmak üzere söz konusu bu sektörler yeni iş imkanları ve iş olanakları sağlayan alanlar olarak öne çıkıyor. Bunlar arasında turizm son yıllarda Umman’da oldukça fazla yatırım alan, iş fırsatları sağlayan ve çok sayıda işçi alımının yapıldığı sektörlerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

En önemli ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehirleri Maskat ve Salalah olan Umman’da başkent Maskat ticari, insani ve bürokratik yoğunluğun en fazla olduğu şehir. Para birimi Umman Riyali kısa adıyla OMR olmakla birlikte Umman Riyalinin TL cinsinden değeri de günümüzde oldukça yüksektir (Hemen hemen Dolar’ın 3 katı, Euro’nun 2 katı).

Umman’da İş İmkanları ve İş Olanakları

Yukarıda da değindiğimiz üzere yurtdışında çalışmak, yurtdışı işçi alımlarından ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler için coğrafi olarak Asya’da bulunan ve petrol zengini ülkelerden biri olan Umman çeşitli sektörlerde ve alanlarda iş olanakları sağlıyor. Yüksek oranda petrol üretimi ve petrol ürünlerine dayalı bir ekonomiye sahip olan ülkede hizmet sektörü ve sanayi sektörü en önemli sektörler olarak öne çıkarken, ülke ekonomisi genel olarak %50 sanayi ve %50 hizmet sektörü olarak şekillenmiş durumda. Dolayısıyla Umman’da iş imkanları ve yurtdışı işçi alımı noktasında çok sayıda alanda iş aramak ve iş bulmak mümkün görünüyor.

Petrol ve gaz dışında ülkenin son yıllarda turizm, inşaat, tarım, lojistik, balıkçılık, ulaşım, enerji, imalat ve madencilik gibi sektörlere de önemli yatırımlar yapması söz konusu bu sektörlerdeki işçi alımını ve iş imkanlarını arttırıyor. Bunlar arasında özellikle turizm ve inşaat sektörü son yıllarda oldukça fazla yatırım alan ve hareketlenen sektörler arasında öne çıkarken, altyapı ve üstyapı projelerine verilen ağırlıkla birlikte Umman inşaat sektöründe iş yapan inşaat firmaları ve inşaat projeleri üreten inşaat şirketlerinin sayısı da hızla artıyor. Özellikle liman projeleri, yol ve köprü projeleri, havalimanı projeleri, tesis projeleri ve yine diğer yandan turizm sektörüne yönelik otel ve konaklama tesis projeleri inşaat sektörünün hareketlenmesini sağlıyor.

Umman’da iş yapan turizm firmaları ve inşaat şirketleri işçi alımı dışında diğer sektörlerde de işçi alımlarından yararlanarak iş imkanlarından faydalanmak mümkün. Özellikle ilk etapta tarım, balıkçılık, lojistik, hizmet sektörü, madencilik gibi alanlarda da vasıflı işçi ve vasıfsız düz işçi olarak iş arama ve iş bulma imkânınız var. Umman’da ilk etapta işe başladıktan sonra yeni işler araştırarak daha iyi iş imkanları yakalayabilir ve yine İngilizce ve Arapça dil bilgisine sahip iseniz daha iyi işlerde çalışma ve daha iyi maaşlar alma şansı yakalayabilirsiniz.

Şu yazımıza da göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Arap Ülkelerinde İş Yapan Türk İnşaat Firmaları

Umman Çalışma Vizesi

Umman’da iş arayan ve çalışmak isteyen bir Türk vatandaşı iseniz ülkede çalışmak için yasal prosedür gereği ve yabancı bir işçi olarak çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Peki Umman’da çalışma vizesini nasıl alacaksınız? Umman’da yabancı bir işçi olarak çalışmak için öncelikle Umman’da herhangi bir şirkette veya firmada iş bulmanız ve işe kabul edilmeniz gerekiyor. Umman’a işçi götüren firmalar veya eleman arayan şirketler ile anlaştıktan sonra şirket tarafından size gönderilecek resmî belgeler ile Umman Konsolosluğu’na vize başvurusu yapabilirsiniz. Konsolosluk belgeleri inceleyip çalışma vizesi başvurunuzu değerlendirdikten sonra eğer herhangi bir engel yok ise en kısa sürede Umman çalışma vizesini çıkaracaktır. Umman Çalışma Bakanlığı üzerinden 2 yıla kadar geçerli olan çalışma vizesi alınabilmekte ve süre sonunda gerekli şartlar sağlandığı takdirde vize uzatılabilmektedir.

Umman’da İşçi Maaşları ve Yaşam Maliyeti

Umman’da yurtdışı iş ve çalışma söz konusu olduğunda öne çıkan en önemli konulardan bir tanesi de doğal olarak işçi maaşları ve ne kadar para kazanılabileceği. Peki Umman’da asgari ücret ne kadar, ortalama işçi maaşları ne durumda? Kısaca buna değinelim.

Yabancı bir ülkede işçi maaşları konusunda yol gösterici en önemli kriterlerden biri asgari ücrettir. Asgari ücret bağlamında bakıldığında günümüzde Umman’da yerli bir işçi en düşük asgari ücret olarak 325 Riyal yani yaklaşık 850 Dolar kazanmaktadır. Ortalama işçi ve eleman maaşları ise 500 ile 650 Umman Riyali civarında yani yaklaşık olarak 1300 Dolar ile 1700 Dolar arasında bulunmaktadır. Tabi ki çalışacağınız şirket, çalışacağınız pozisyon, deneyimli vasıflı veya deneyimsiz vasıfsız düz işçi olup olmamanız alacağınız maaşı etkileyen önemli unsurlar olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Yine de ister düz vasıfsız işçi olarak ister deneyimli işçi olarak çalışın Umman’da alacağınız maaşlar Türk Lirası cinsinden oldukça iyi rakamlara ulaşabilir.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Yurtdışında İşçi Maaşları Ne Kadar?

Özellikle İngilizce ve Arapça dil bilgisine sahip olan deneyimli kişiler Umman’da 1700 Dolar ile 3000 Dolar arasında maaşlarla dahi iş bulabilmekte ve çalışabilmektedir. İnşaat sektöründe çalışan inşaat işçisi ve inşaat ustası adaylar da ortalama olarak 1500 Dolar ile 2000 Dolar arasında aylık ortalama maaşlar alabiliyorlar. Diğer bazı pozisyonlara göre maaşlar şöyle:

 • İnşaat İşçisi: 1.500 – 2.000 Dolar
 • Hizmet Sektörü İşleri: 1.300 Dolar (Ortalama)
 • Kaynak Ustası: 2.050 Dolar
 • Vinç Operatörü: 2.350 Dolar
 • Mimar: 2.600 Dolar
 • Makine Mühendisi: 2.750 Dolar
 • Mühendis: 3.000 Dolar
 • Elektrik Mühendisi: 3.050 Dolar
 • Yazılım veya Bilişim Uzmanı: 3.100 Dolar
 • Proje Yöneticisi: 3.250 Dolar
 • Dişçi Ve Doktor: 5.000 Dolar

Umman’da Yaşam Pahalı Mı?

Umman’da çalışma ve yaşam söz konusu olduğunda merak edilen konulardan bir tanesi de Umman’da yaşam pahalı mı, yaşam giderleri ne durumda. Bilindiği üzere yurtdışında çalışırken bir de bulunduğunuz ülkede yaşamak için harcanan giderler söz konusu. Özellikle çalıştığınız şirket size konaklama, yemek gibi belli başlı imkanlar sunmuyorsa alacağınız maaşın büyük bölümünü yaşamak için harcamak zorunda kalıyorsunuz. Peki Umman’da yaşam giderleri ne kadar, yaşam pahalı mı, ev kiraları ne kadar, yemek fiyatları yüksek mi? Kısaca değinelim.

Umman’da özellikle ev kiraları maaşın büyük bölümünü kapsar. Günümüzde Umman’da bir ev kiralamak için minimum aylık 550 – 700 dolar vermeniz gerekli. Diğer yandan standart olarak gıda ve beslenme harcamaları da aylık ortalama 350 – 400 dolar arasındadır. Ulaşım da önemli gider kalemlerinden biri. Şehir içi ulaşımda otobüs kullanacaksınız aylık 40 Dolara kart alabilirsiniz.

İlgili Makaleler