Türkmenistan’da Türk İnşaat Şirketleri, Yurtdışı İşçi Eleman Alımları

Türkmenistan'da iş yapan Türk şirketler. Türkmenistan yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı. Türkmenistan Türk firmaları.

Tüm dünya çapında Türk inşaat ve yapı şirketleri önemli projelere imza atarken Türkmenistan’da iş yapan Türk şirketler de önemli inşaat projelerini üstleniyorlar. Söz konusu Türkmenistan’da iş yapan inşaat firmaları ihtiyaçları kapsamında projelerde çalıştırmak üzere Türkmenistan’a yurtdışı eleman alımı ve yurtdışı işçi alımı yapıyor. Türk firmaların Türkmenistan’daki inşaat ve yapı projeleri ve yurtdışı işçi eleman alımları bu yıl ve sonraki yıllarda da tüm hızıyla devam edecek gibi görünüyor.

Türk İnşaat Firmaları Farklı Alanlarda İş Yapıyorlar
Türkmenistan’daki Türk firmaları, Türkmenistan’da konut, okul, kreş, yol, petrol ve doğalgaz platformları, tekstil fabrikaları, köprü, enerji nakil hatları, boru hattı, demiryolları, hastane, otel ve dinlenme tesisleri gibi birçok projenin yapımını üstlendi. Türk şirketlerinin, Türkmenistan’da aldıkları işlerin bedelinin, yıl sonuna kadar 5 milyar doların üstüne çıkması bekleniyor. Geçen sene yaşanan küresel krize rağmen Türk şirketleri, Türkmenistan’da 63 projeyi hayata geçirdi.

Türkmenistan’da Türk İnşaat Firmaları
Türkmenistan’da faaliyet gösteren ve iş yapan Türk inşaat şirketleri, bu ülkenin imarına büyük katkı sağlıyor. Türkmenistan’da iş yapan Türk şirketleri tarafından inşa edilen mermer kaplı beyaz binalar bir birinin ardından hizmete açılıyor. Türk Merv İnşaat firması tarafından başkent Aşkabat’a 35 kilometre mesafede bulunan Izgant köyünde inşa edilen sosyal amaçlı tesisler, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla hizmete açıldı. Türk şirketi, bu köyde Medeniyet Köşkü ve Spor Kompleksi inşa etti. Medeniyet Köşkü’ne Devlet Başkanı’nın babası olan Malikguli Berdimuhammedov’un ismi verildi.

2012 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) dönem başkanlığını yaptıklarını belirten Türkmen lider, önümüzdeki Kasım ayında BDT Devlet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği yapacaklarını belirtti. Berdimuhamedov, Türk şirketi tarafından inşa edilen Medeniyet Köşkü ve Spor Kompleksi’ni gezdikten sonra açılış alanından ayrıldı. Açılışa, Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri, bakanlar, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, Türk işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Merv İnşaat Türkmenistan
Türkmenistan’da iş yapan Türk inşaat şirketlerinden biri olan Merv İnşaat’ın inşa ettiği 500 kişilik Medeniyet Köşkü 17 milyon dolara mal oldu. Bu merkezde, nikah odası, internet kafe, 150 kişilik sinema salonu, müze ve sergi alanı bulunuyor. 11.5 milyon dolara mal olan Spor Kompleksi’nde sporun çeşitli branşlarına ait odalara yer alıyor. Ayrıca, kapalı ve açık spor sahaları mevcut.

Türk inşaat şirketlerinin en çok iş aldıkları ülkelerden olan Türkmenistan’da, Türk inşaat şirketleri önemli projeler yürütüyor. Şirketlerin yılın 8 ayında aldıkları inşaat projeleri bedeli 3 milyar 785 milyon doları buldu. Adaylar Türkmenistan’da işçi alacak olan şirketlerin Türkmenistan iş ilanlarına internet üzerinden ulaşarak gerekli şartları taşıdıkları takdirde yurtdışı iş başvurusu yapabilirler.