İnşaat FirmalarıTürkmenistanYurtdışı İş İlanları

Türkmenistan’da Yurtdışı İş ve İşçi Alımı Yapan Türk Firmalar

Türkmenistan'da iş yapan Türk firmalar. Türkmenistan için yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yapan inşaat ve yapı firmaları 2019

Bilindiği üzere günümüzde çok sayıda Türk şirket yurtdışında iş yaparken bir yanda da yurtdışı işçi ve eleman alımı gerçekleştiriyor. Yurtdışı işler kapsamında Türk şirketlerin özellikle de Türk inşaat şirketlerinin iş yaptığı ülkelerden biri de Türkmenistan. Türkmenistan büyüyen ve gelişen ekonomisiyle Türk şirketlerin radarına girmiş durumda. Ülke son yıllarda dünya çapında inşaat ve yapı alanında en fazla potansiyel iş miktarına sahip ülkeler arasında.

Türkmenistan’da Yurtdışı İş ve Türkmenistan İşçi Alımı

Türkmenistan’da iş yapan Türk firmalar hem buradaki iş potansiyelini değerlendiriyor hem de Türkiye’den yurtdışına işçi ve eleman olarak gitmek isteyenler için iş imkanları yaratıyorlar. Burada iş yapan şirketler eleman ve personel ihtiyaçları kapsamında yurtdışı işçi ve personel alımı yapmaya da devam ediyorlar.

Türkmenistan, Asya’nın en istikrarlı büyüyen ekonomilerinden birisi. Dünyadaki ekonomik krizlere rağmen kalkınma programlarına uygun bir şekilde yatırımlarına devam ediyor. Bu yatırımlarda da en çok payı Türk inşaat ve yapı firmaları alıyor. Geçtiğimiz yıl Türk müteahhitlik sektörü Türkmenistan’da 4.9 milyar dolarlık iş aldı. Bu yılın ilk yarısında ise bu rakam 5 milyar dolara ulaştı. Toplam kontrat bedellerinin 8 milyar doları aşması bekleniyor. Bu rekor kontratlar, Türkmenistan’ı iki yıldır inşaat ve yapı alanında dünyada en yüksek iş yapılan ülke konumuna getirdi.

Türkmenistan’da İş Yapan Türk İnşaat Şirketleri

Türk inşaat ve yapı firmalarının aldıkları projeleri söz verdikleri şekilde yapmaları, Türkmenistan’da Türk iş insanlarına olan güveni artırdı. Bu sayede inşaat dışında farklı sektörlerde de Türkmenistan’da iş yapmak mümkün hale geldi. Türkmenistan’daki en büyük iş alanının halen inşaat sektörü olduğunu söyleyen DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi Eş Başkanı Sefa Gömdeniz, her türlü inşaat malzemelerine Türkmenistan’da ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bununla beraber enerji, tekstil, kimya, petrokimya ve sağlık sektörlerinde de yatırım fırsatları olduğunu ifade eden Gömdeniz, “İhraç edilecek ürünler arasında, yine başta inşaat malzemeleri olmak üzere, gıda, kimyevi madde, tekstil, iş makineleri, sanayi makineleri, tarım makineleri, elektrik malzeme ve ekipmanları, petrol ve gazla ilgili malzeme ve ekipmanları sıralayabiliriz” dedi.

Türkmenistan’a İşçi Götüren Eleman Arayan Türk Firmalar

Günümüzde Türkmenistan’da iş yapan, proje üstlenen çok sayıda Türk şirket mevcut. Söz konusu şirketler her yıl büyüyen Türkmenistan ekonomi pastasından paylarını almak için iş potansiyelini değerlendirmek istiyorlar. Hali hazırda pek çok inşaat ve yapı projesi üstlenen şirketler yeni inşaat projeleri de üstlenmeye ve söz konusu projeler kapsamında yurtdışı işçi alımı ve yurtdışı eleman alımı yapmaya devam ediyorlar. Türkmenistan’da iş yapan, inşaat işleri yürüten, şantiyeleri bulunan ve Türkmenistan’a işçi götüren eleman arayan Türk inşaat firmaları:

Türkmenistan’daki Türk İnşaat Firmaları

Polimeks İnşaat, Net Yapı, Nata Holding, Engin Grup, Cotam, Belda İnşaat, Sedaş İnşaat, Gap İnşaat, Çalık Holding, Hatipoğlu İnşaat, EREGE İnşaat, Rönesans, Şahin İnşaat, Tema Mühendislik, Halil Avcı Şirketler Grubu, İlk İnşaat, Total İnşaat, Özerli İnşaat, Norsel, Merv İnşaat, Lotus Proje, Hayat İnşaat, Genççelikler İnşaat, Erku İnşaat, 5 M İnşaat, Data Mühendislik İnşaat gibi pek çok yurtdışı türk inşaat ve yapı firması Türkmenistan’da inşaat işleri kapsamında projeler yürüten şantiyeleri olan, yurtdışı istihdam konusunda ise Türkmenistan’a işçi götüren, işçi alımı yapan ve Türkmenistan’a eleman arayan Türk şirketler olarak öne çıkıyorlar.

İlgili Makaleler