Türkmenistan’da İş ve İşçi Alımı Yapan Türk Firmalar

Türkmenistan, Asya’nın en istikrarlı büyüyen ekonomilerinden birisi. Dünyadaki ekonomik krizlere rağmen kalkınma programlarına uygun bir şekilde yatırımlarına devam ediyor. Bu yatırımlarda da en çok payı Türk müteahhitlik firmaları alıyor. Geçtiğimiz yıl Türk müteahhitlik sektörü Türkmenistan’da 4.9 milyar dolarlık iş aldı. Bu yılın ilk yarısında ise bu rakam 5 milyar dolara ulaştı. 2013 yılının toplam kontrat bedellerinin 8 milyar doları aşması bekleniyor. Bu rekor kontratlar, Türkmenistan’ı iki yıldır müteahhitlik alanında dünyada en yüksek iş yapılan ülke konumuna getirdi.

Türk müteahhitlerin aldıkları projeleri söz verdikleri şekilde yapmaları, Türkmenistan‘da Türk işinsanlarına olan güveni artırdı. Bu sayede inşaat dışında farklı sektörlerde de Türkmenistan’da iş yapmak mümkün hale geldi. Türkmenistan’daki en büyük iş alanının halen inşaat sektörü olduğunu söyleyen DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi Eş Başkanı Sefa Gömdeniz, her türlü inşaat malzemelerine Türkmenistan’da ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bununla beraber enerji, tekstil, kimya, petrokimya ve sağlık sektörlerinde de yatırım fırsatları olduğunu ifade eden Gömdeniz, “İhraç edilecek ürünler arasında, yine başta inşaat malzemeleri olmak üzere, gıda, kimyevi madde, tekstil, iş makineleri, sanayi makineleri, tarım makineleri, elektrik malzeme ve ekipmanları, petrol ve gazla ilgili malzeme ve ekipmanları sıralayabiliriz” dedi.

TÜRKMENİSTAN’DA İŞ ve İŞÇİ ALIMI YAPAN TÜRK FİRMALAR
Türkmenistan’da iş yapan Türk firmaların başında gelenler şu şekilde:

Polimeks, Net Yapı / Nata Holding, Engin Grup, Cotam, Belda İnşaat, Sedaş İnşaat, Gap İnşaat / Çalık Holding, Hatipoğlu İnşaat, EREGE İnşaat, Rönesans, Şahin İnşaat, Tema Mühendislik / Halil Avcı Şirketler Grubu, İlk İnşaat, Total İnşaat, Özerli İnşaat, Norsel, Merv İnşaat, Lotus Proje, Hayat İnşaat, Genççelikler İnşaat, Erku İnşaat, 5 M İnşaat, Data Mühendislik İnşaat