HaberlerYurtdışı İnşaat Projeleri

Türk İnşaat Firmaları Yurtdışı İnşaat Projeleri

Türk şirketlerin uluslararası yurtdışı inşaat ve yapı projeleri. Rönesans İnşaat, Limak İnşaat, Tekfen İnşaat, TAV, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka İnşaat, Alarko İnşaat, Gama İnşaat ve Çalık Enerji yurtdışı inşaat projeleri ve yurtdışı şantiyeleri.

Dünya üzerinde gerçekleştirilen müteahhitlik ve inşaat projelerinde bilindiği üzere Türk inşaat şirketleri ve Türk inşaat şirketlerinin yurtdışı inşaat projeleri önemli bir yere sahip. Günümüzde dünyanın en büyük inşaat şirketleri listesinde onlarca Türk inşaat şirketi üstlenmiş oldukları altyapı ve üstyapı projeleri ile ön plana çıkıyor. Söz konusu yurtdışında iş yapan yurtdışında inşaat ve yapı projeleri üreten Türk inşaat şirketleri arasında Rönesans İnşaat, Limak İnşaat, Tekfen İnşaat, TAV, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka İnşaat, Alarko İnşaat, Gama İnşaat ve Çalık Enerji ilk sırada gelenler.

Türk Firmaların Yurtdışı İnşaat Projeleri

Yurtdışında tamamlanmış ve devam eden inşaat projeleri açısından bakıldığında Türk inşaat şirketleri uluslararası inşaat ve yapı işleri kapsamında Rusya’da, Katar’da, Türkmenistan’da, Kuveyt’de, Kazakistan’da ve daha pek çok farklı ülkede yurtdışı inşaat projeleri üstlenmeye ve hayata geçirmeye devam ediyorlar. Limak Kuveyt’de, Tekfen Katar’da, Ant Yapı ve Rönesans İnşaat Rusya’da, Çalık Enerji Türkmenistan’da önemli yurtdışı projelerine imza atıyorlar.

Limak İnşaat Kuveyt Havalimanı Projesi

Yurtdışı inşaat projeleri üreten en ön önemli ve en büyük Türk inşaat şirketlerinden biri olan Limak İnşaat yurtdışı işler kapsamında yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Türkiye listesinde Rönesans’ı, dünya sıralamasında 67’nci sırada yer alan Limak izliyor. Şirket son olarak bir Türk müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip olduğu ifade edilen Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesi’ni sürdürüyor. İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan yeni terminal binası’nın kapasitesi, 25 milyona kadar çıkarılabilecek.

Tekfen İnşaat Katar Otoyol Projesi

Uluslararası inşaat sektöründe iş yapan çok sayıda Türk inşaat şirketinin yer aldığı ENR listesinde önceki yıla oranla önemli bir atılımla 69’uncu sıraya yükselen TEKFEN İNŞAAT’ın Katar’da üstlendiği Al Khor Otoyol Projesi, sözleşme bedeli itibarıyla şirketin bugüne kadarki en büyük taahhüt işini oluşturdu. ENR’ın dünya listesinde 118’nci sırada yer alan Gama, son dönemde Bahreyn’in en önemli projelerinden birini yürütüyor. Devam eden Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali Projesi tamamlandığında tesisin ülkenin en büyük ve bölgenin en verimli güç santrali olması hedefleniyor.

Ant Yapı Rusya, Çalık Enerji Türkmenistan Projeleri

Rusya’da iş yapan Türk inşaat firmalarından biri olan Ant Yapı’nın üstlendiği Capital Towers Projesi, Moskova Nehri ile tarihi Krasnopresnenskaya Parkı’nın arasında bulunan 233 bin metrekare büyüklüğe sahip çok fonksiyonlu bir yaşam kompleksi. Ant Yapı yurtdışı projeleri ile, dünya sıralamasında ise 87’nci sırada yer alıyor. Türkmenistan’da iş yapan Türk inşaat şirketlerinden biri olan ve ENR’ın sıralamasında 119’ncu olan Çalık Enerji ise Türkmenistan’da sürdürdüğü Mary-3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi ile öne çıkıyor. Proje 2018 yılında devreye alınmış en büyük Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ve Orta Asya’da tek fazda tamamlanan en büyük Elektrik Santrali olma iddiasını taşıyor.

Enka, Makyol ve Alarko Yurtdışı İnşaat Projeleri

Yurtdışında iş yapan ve yurtdışında inşaat projeleri ve şantiyeleri bulunan Enka İnşaat, Makyol İnşaat ve Alarko İnşaat da ENR’de yer alan en önemli uluslararası Türk inşaat firmaları arasında. ENR’ın listesinde 92. sırada yer alan ENKA İnşaat’ın, Moskova’da gerçekleştirdiği ticaret merkezi Kaşirskaya Plaza Projesi 196 bin metrekarelik bir alanı kaplayan entegre bir kompleks olma özelliğine sahip. Dünya sıralamasında 105. sırada yer alan Alarko’nun yine listede bulunan Makyol ile birlikte Kazakistan’da üstlenmiş olduğu Büyük Alma-Ata Çevre Yolu Yapımı ve İşletilmesi Kamu-Özel Ortaklığı Projesi dikkat çekiyor. Projenin inşaat yapım süresi 50 ay, işletme süresi ise 15 yıl 10 ay, sözleşme bedeli 1,6 milyar dolar.

Rönesans İnşaat Aşkabat Projeleri

Özellikle Rusya’da iş yapan, inşaat projeleri üreten ve hayata geçiren, Rusya inşaat sektöründe çalışmak üzere Rusya’ya işçi götüren eleman arayan yurtdışı Türk inşaat şirketlerinden biri olan Rönesans İnşaat, Türkiye listesindeki liderliğini bu yıl da koruyan ve Avrupa’nın en büyükleri arasında 9’uncu, dünya sıralamasında ise 33’üncü sırada yer alan Rönesans’ın uluslararası projeleri arasında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yürüttüğü Doğalgazdan Benzin Üretim Tesisi Projesi dikkat çekiyor. Alanında en büyük olma iddiası taşıyan tesis tamamlandığında günlük ortalama bin 800 ton, yıllık ise ortalama 600 bin ton benzin ile 100 bin ton LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) üretim kapasitesine ulaşılacak.

Yapı Merkezi İnşaat Darüsselam Demiryolu Projesi

Yurtdışında iş yapan uluslararası Türk inşaat firmalarından biri olan Yapı Merkezi’nin çeşitli uluslararası projeleri arasında Doğu Afrika’da inşa edilen en hızlı demiryolu hattı olması hedeflenen Darüsselam Morogoro Projesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde ilk deneme sürüşü Tanzanya Ulaştırma Bakanı’nın katılımıyla gerçekleşen projede inşa edilen hat ülke için büyük öneme sahip. Yapı Merkezi, ENR’ın dünya sıralamasında 77’nci sırada yer alıyor.

Yurtdışında iş yapan, yurtdışı istihdam kapsamında yurtdışına işçi götüren eleman arayan Türk inşaat firmalarının önümüzdeki dönemde yurtdışı işler kapsamında faaliyetlerine tüm hızıyla devam edileceği öngörülüyor.

İlgili Makaleler