Katar ve Rusya’da Türk İnşaat Firmaları İnşaat Projeleri

Katar ve Rusya'da iş yapan, işçi arayan ve işçi götüren yurtdışı Türk inşaat firmaları.

2022 Dünya Kupası’nı organize edecek Rusya ve Katar, yapılacak yatırımlar için Başbakan Erdoğan aracılığıyla Türk şirketlerine çağrıda bulundu. Erdoğan’la telefonda görüşen her iki ülkenin lideri de ‘Türk firmaları bizim için önemli. Projelerde onlara büyük görev düşecek’ mesajı verdi.

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarının başında gösterilen Dünya Kupası’nın 2018’de Rusya’da, 2022’de ise Katar’da yapılacak olması, Türk inşaat firmalarını umutlandırırdı. İlk kez açıklanan ‘100 milyar dolarlık yatırım’ haberi Türk müteahhitlik firmalarına büyük bir iş fırsatı olarak yorumlandı.

Katar ve Rusya’da Türk İnşaat Firmaları İnşaat Projeleri

Projeleri gözden geçirip yeni bağlantılar kurmaya hazırlanan firmalara en büyük doping ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan geldi. Başbakan Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Medyedev ve Katar Emiri Ahmed Bin Halife’yi telefonla arayarak tebriklerini iletti. Telefon konuşmasının ana unsurunu ise organizasyonlar için yapılacak büyük ölçekli yatırımlar oluşturdu. Her iki lider de Türk şirketlerinin ülkeleri için önemli olduğuna vurgu yaptı.

DEİK Avrasya İş Konseyi Başkanı Tuğrul Erkin, Türk inşaat firmalarının Rusya’da hakimiyeti olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: ‘Türk firmalar Rusya’da basıt inşaatları çoktan geçti. Büyük ihaleleleri kazanıp, teknoloji gerektiren projelere imza atıyorlar. Bu nedenle Dünya Kupası ile oluşacak dev pazarda büyük potansiyelimiz olduğunu, yüzde 35 pay alacağımızı düşünüyorum.

Rönesans Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Önder Sürenkök, uluslar arası bir inşaat firması olarak tüm dünyadaki gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, ‘Biz Rusya‘da oldukça güçlüyüz. Çıkacak tüm fırsatları değerlendiririz’ diye konuştu.

DEİK Türk-Katar İş Konseyi Başkanı ve Yüksel İnşaat CEO’su Emin Sazak, Yüksel inşaat’ın Katar’da en büyük işi yapan Türk firmalarından biri olduğunu hatırlatarak, ‘Biz şu anda orada 450 milyon dolarlık bir yol projesine imza atıyoruz. Türk firmaları Rusya ve Katar’da çok aktif. Sadece stadyum inşaatlarında değil, otel, konaklama tesisleri gibi farklı projelerde de çok aktif olacağımıza inanıyorum’ diye konuştu.

Türk şirketleri her iki pazarda da son derece iddialı. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) verilerine göre Rusya’da 44, Katar’da 13 Türk şirketi faaliyette. Bu şirketler arasında Baytur, Akfen, Yüksel İnşaat, Enka ve Gama bulunuyor.

1 YORUM

  1. yurtdışında inşaat işlerinde daha önce çalıştım. yurtdışında tekrar çalışabilirim, iş imkanlarını ve iş olanaklarını değerlendirmek isterim, yurtdışı çalışacak ekibim var.

Comments are closed.