Yurtdışı Türk Firmalara Yurtdışı Eleman ve İşçi Alımları

Yurtdışı Türk firmalara işçi alımı ve eleman alımı. Yurtdışına işçi götüren eleman arayan yurtdışındaki Türk şirketler.

Yurtdışı müteahhitlik sektörü 1972’den bugüne kadar 83 ülkede yaklaşık 178,3 milyar dolar değerinde 5.630 proje üstlenmiştir. 2010 yılında; toplam 34 ülkede 324 proje yapılmıştır. Bir projenin ortalama bedeli yaklaşık 47 milyon dolar olmuştur.

Yurtdışı inşaat işleri sektörü, ülkemizin yetişmiş insan gücü, teknik birikimi ve teknolojiye adaptasyonu, iş deneyimi ve disiplini, coğrafi konumu, bölge ülkeleri ile siyasi ve kültürel yakınlığı gibi avantajlarının kullanılması ve kamu kuruluşları ile özel sektör arasındaki koordinasyon, işbirliği ve ortak hareket etme bilincinin sağlam bir şekilde yerleştirilmesi sayesinde 1972’den bugüne kadar 83 ülkede yaklaşık 178,3 milyar dolar değerinde 5630 proje üstlenmiştir.

Yurtdışı Türk Firmalara Yurtdışı Eleman ve İşçi Alımları

Dünya hizmet ticaretinin en önemli kalemlerinden olan inşaat sektörü, 2008 yılı ikinci yarısından itibaren tüm dünyada hissedilen küresel kriz öncesi, gelişen ülke ekonomilerinin altyapı ve üstyapı yatırımlarına daha fazla pay ayırması nedeni ile hızlı bir büyüme sürecine girmişti. Küresel krizin etkisiyle dünyadaki tüm mal ve hizmet kalemlerinde yaşanan talep düşüklüğü dünya müteahhitlik hizmetleri ticaretini de olumsuz yönde etkilemiştir.

Türk inşaat firmaları, özellikle Bağımsız Devletler Topluluğunda, daha sonra Orta Doğu ve Afrika’da büyük projelere başarıyla imza atmaktadır. Avrupa’da İrlanda haricinde Batı Avrupa bölgesinde nispeten daha az iş yapılmış olup, müteahhitlik hizmetleri yoğunlukla Balkan ülkelerinde gerçekleştirilmektedir. Bu ülkelerin başında Romanya, Bulgaristan ve Makedonya gelmektedir.

Şu ana kadar olduğu gibi Türk inşaat firmaları 2015 yılında ve sonraki yıllarda da güçlü imajları ile yurtdışında projeler üstlenmeye devam edecek ve bu kapsamda Türkiye’den eleman ve işçi alımı yaparak yurtdışında istihdam yaratmaya devam edecektir. Kısacası yurtdışında iş arayan ve yurtdışına çalışmak için gitmek isteyen adaylar için Türk inşaat firmaları bünyesinde birçok iş fırsatı mevcut ve var olmaya da devam edecek.

Diğer yandan yurtiçinde de inşaat sektörü istihdamda lokomotif olmaya devam ediyor. Yılın tamamında inşaat sektörünün yanı sıra, yapı malzemeleri sanayi üretimi ve yapı malzemeleri iç pazarında da büyümenin, Türkiye’nin genel büyüme rakamlarını 2-3 kat üzerinde olması bekleniyor. Konut sektöründe bu yıl satışlar geçen yılın gerisinde kaldı. Buna karşın inşaat sektörü istihdamını artırıyor. 2014 yılı ilk yarısı sonunda inşaat sektöründe istihdam 1.95 milyon ile geçen yılın aynı döneminin 111 bin kişi üzerinde. Rakamlar da sektörün Türkiye için oldukça önemli bir istihdam kaynağı olduğunu gözler önüne seriyor. Kısacası; bu yıl seçim sürecinin olması, gerek alt gerekse üst yapı yatırımlarının ön plana çıkmasını sağlayacak. Bu da sektörün büyüme hızını arttırırken, gayrimenkul sektörü de bu hızdan nasibini alacak.

2 YORUMLAR

  1. alçı boya dekorasyon ustasıyım yurt dısında iş arıyorum özellikle azerbaycan türkmenıstan özbekıstan olabılır

  2. sitede yayınlanacak olan yurtdışı inşaat işçi alımlarından haberdar et

Comments are closed.