Tunus Mısır Cezayir Fas Senegal’de İş Yapan Türk Firmalar 2020

Afrika'da iş yapan Afrika'ya işçi götüren Türk şirketler 2020 Tunus Mısır Cezayir Fas ve Senegal'de iş yapan, yurtdışı işçi götüren işçi alan Türk firmalar ve Türk inşaat firmaları.

Günümüzde yurtdışında çok farklı bölgeler farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve iş yapan çok sayıda Türk firma mevcut. Yurtdışında iş yapan Türk şirketler arasında bugün inşaat şirketleri, kimya şirketleri, tekstil şirketleri, gıda ve hatta perakende şirketleri mevcut.

Tunus Mısır Cezayir Fas Senegal’de İş Yapan 2020 İşçi Götüren Türk Firmalar

Yurtdışında iş yapan Türk firmalar son dönemde rotayı Afrika kıtası ülkelerinde çevirdiler ve buradaki Tunus, Cezayir, Mısır, Senegal ve Fas gibi ülkelerde iş yapma potansiyelini değerlendiriyorlar. Afrika kıtasında Tunus, Mısır, Cezayir, Senegal ve Fas’ta iş yapan Türk firmalar buralarda hem iş yapıyor hem de bu ülkelere yurtdışı işçi ve eleman götürüyor. Diğer yandan yine bölgedeki Türk firmalar bölgede önemli birer işveren konumuna gelmiş durumda. Özellikle Türk inşaat firmalarının Afrika’daki yatırımları ön plana çıkıyor.

Tunus’ta Türk Firmalar

Koton: Tunus’ta şu an 2 adet faaliyette olan mağazası var. Önümüzdeki dönemde mağaza sayısını arttırmayı planlıyor.

TAV: Uzmanlık alanı havalimanları inşaası ve işletmesi olan TAV, Enfidha-Hammamef Havalimanı ve Manastir Habib Bourguiba Havalimanı inşaatlarını tamamladı ve söz konusu havalimanlarının işletmesini yapıyor. Tunus’ta iş yapan Türk firmalardan biri olarak 550 milyon euro yatırım yapmış durumda.

Cezayir’de Türk Firmalar

Tosyalı Holding: Aynı zamanda yurtdışında iş yapan Türk inşaat firmalarından biri olan Tosyalı Holding’in Cezayir işleri kapsamında 6 milyar doların üzerinde toplam yatırıma sahip. Şirket bölgedeki işlerini büyük büyük bir hızla büyütmeye devam ediyor.

Hayat Kimya: Kimya alanında iş yapan Türk şirketlerden biri olan Hayat Kimya Cezayir işleri kapsamında burada hijyenik kağıt ve deterjan fabrikasına sahip.

Fas’ta Türk Firmalar

Koton: Yurtdışında iş yapan Türk tekstil firmalarından biri olan şirket iş yaptığı ve mağaza işlettiği birçok ülke ile eş zamanlı olarak Fas’taki işler kapsamında perakende mağaza sayısını arttırmayı planlıyor.

BİM: Yurtdışında iş yapan Türk market firmalarından biri olan BİM Fas’taki işleri kapsamında yüzlerce mağaza işletiyor. BİM yurtdışı işler çerçevesinde iş yaptığı ülkelerde yeni mağazalar açarak mağaza sayısını arttırmayı hedefliyor.

Senegal’de Türk Firmalar

Tosyalı İnşaat: Yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinden biri olan Tosyalı Senegal’deki işler kapsamında ülkede milyar dolarlık yatırımla maden çıkarıp son ürüne dönüştürecek bir tesis kuracak.

Summa İnşaat: Şirket Gine ve Senegal’de kongre merkezi inşaa etti. Bölgede iş yapan önemli Türk inşaat firmalarından biri olarak öne çıkıyor.

Limak İnşaat: Yurtdışında önemli inşaat ve yapı projelerine imza atan özellikle de havalimanları inşa ederek işletmesini alan Türk inşaat firması Limak İnşaat, Senegal’de 3 ortakla beraber havalimanı inşa edecek ve 25 yıl işletmesini alacak.

Mısır’da Türk Firmalar

Hayat Kimya: Yurtdışında iş yapan Türk kimya şirketlerinden biri olan Hayat Kimya Mısır’da 2 adet tesise sahip. Türk firma Mısır’daki işler kapsamında bir adet bebek bezi üretim tesisi ile bir adet de bebek bezinin yapıldığı özel kumaş olan non-woven kumaş üretim tesisi işletiyor. Afrika’da giderek büyüyen Türk şirketlerinden biri Hayat Kimya. Önce Kuzey Afrika’da Cezayir, Mısır, Fas, daha sonra da Batı Afrika’da Nijerya’da kurduğu iştiraklerle büyüyen Hayat Kimya, 2019’un ilk yatırımını da Doğu Afrika bölgesinin büyüyen ekonomisi Kenya’da yaptı.

Eroğlu: Mısır’da iş yapan Türk firmalar arasında yer alıyor. Şirket Mısır’da tekstil alanında iş yapıyor. Eroğlu Mısır’da DNM markası adı altında denim kumaş fabrikası işletiyor.

BİM: Türk perakende firması Mısır’daki işleri kapsamında 300 adet mağazaya sahip ve perakende satış yaptığı mağaza sayısını daha da arttırmayı planlıyor.