SingapurYurtdışı İş

Singapur’da Çalışmak, İş İmkanları, İş Arama ve İşçi Maaşları

Singapur'da iş imkanları ve Singapur vasıflı vasıfsız işçi alımı. Singapur'da iş arama, iş bulma ve iş başvurusu. İş görüşmesi ve iş başvurusu için ipuçları. Singapur'da iş ve çalışma kültürü. Singapur'da asgari ücret ve ortalama işçi maaşları ne kadar? Singapur'da yurtdışından en çok işçi alımı yapılan meslekler neler? Singapur'da yaşam maliyeti. Singapur'da çalışmak için gerekli şartlar. Singapur'da iş kurma ve Singapur'da evden çalışma. Sizler için bu yazımızda Singapur'da çalışma konusunda bilgiler derledik.

Asya’da şık bir ada ülkesi olan Singapur son yıllarda tüm dünyadan göç alan bir ülke konumuna geldi. Yurtdışında çalışmak, yurtdışı iş imkanlarını ve olanaklarını değerlendirmek ve yurtdışı işçi alımlarından yararlanmak isteyen kişilerin radarına giren Singapur sahip olduğu stabil yaşam ortamı ve yüksek işçi maaşları ile yurtdışı iş konusunda ilgi duyulan bir ülke. Bu yazımızda Singapur’da işçi alımı ve çalışma hakkında araştırma yapanlar için kısa kısa çeşitli bilgiler veriyoruz.

 • Singapur’da iş imkanları neler?
 • Singapur’da iş arama, iş bulma ve iş başvurusu.
 • İş görüşmesi ve iş başvurusu için ipuçları.
 • Singapur’da iş ve çalışma kültürü.
 • Singapur’da asgari ücret ve ortalama işçi maaşları ne kadar?
 • Singapur’da yurtdışından en çok işçi alımı yapılan meslekler neler?
 • Singapur’da yaşam maliyeti.
 • Singapur’da çalışmak için gerekli şartlar.
 • Singapur’da iş kurma ve Singapur’da evden çalışma.

Singapur’da bir yabancı olarak nasıl iş bulacağınıza bakarken, Singapur’un yerel halkın roller için daha adil olarak değerlendirilmesini sağlamak için son birkaç yılda yabancı işçiler için işe alım kurallarını sıkılaştırdığını bilmek önemlidir. Temmuz 2018’den bu yana, aylık sabit maaşı 15.000 SGD’nin (10.800 USD) altında olan pozisyonlar, yabancılara açılmadan önce iki hafta boyunca ulusal bir iş portalında listelenmelidir. Bununla birlikte, ülkede, özellikle üst düzey iş rollerinde yabancı işçiler için hala büyük bir talep var.

Singapur İşçi Alımı: Singapur’da İş İmkanları

Küçük bir ulus olarak Singapur, yabancı işçileri ağırlıyor. Bu, özellikle cömert tazminat paketleri sunabilen yüksek vasıflı roller için geçerlidir. Ancak bu harika fırsatlarla birlikte rekabetçi bir iş piyasası geliyor. Gurbetçilerin hayallerindeki rolü elde etmek için kendilerini kalabalıktan ayırmaları gerekir. Singapur’da bir yabancı olarak çalışmak istiyorsanız, kendinizi doğru fırsatı bulmak için beklemeye hazırlamalısınız. Birçok iş ilanına başvurduğunuzdan ve mümkün olduğunca çok görüşmeye katıldığınızdan emin olun.

Şu yazımıza da göz atmanız yararlı olabilir: Yurtdışında Çalışmak ve İyi Para Kazanmak İçin En İyi Ülkeler

Singapur İş Başvurusu

İş piyasasının rekabetçi doğası ve geçerli bir çalışma izni alma ihtiyacı nedeniyle, Singapur’da bir yabancı olarak iş bulmanın en iyi yolu, beceri profilinize ve deneyiminize uygun rollere başvurmaktır. Amacınız bir terfi veya belirli bir görev için taşınmak yerine hızlı bir şekilde Singapur’a taşınmaksa, özellikle becerilerinize uygun işlere başvurun.

1. İş Arama ve İş Bulma

Bir kişi ağı oluşturmak ve arzu ettiğiniz roller için uyarılar ayarlamak önemlidir. Bunu yaparken, ülkedeki işinizin beklentileri ve oradaki kariyer potansiyeli hakkında da bir fikir edineceksiniz. Şuralarda iş arayabilirsiniz:

 • Mycareersfuture
 • LinkedIn
 • JobsDB
 • Jobstreet

Çalışmak istediğiniz şirket için tavsiyeler alabileceğiniz için ağ oluşturma da önemlidir. Bu, başvuran listesinin en üstüne atlamanıza bile yardımcı olabilir.

2. Singapur Tarzı CV Oluşturun

Singapur’da ilk izlenimler önemlidir, özellikle de daha büyük şirketler için iş başvuruları özgeçmiş tarayıcıları tarafından otomatik olarak filtreleneceğinden. CV’nizi güncellemek veya Singapur’da popüler olan bir formatta devam etmek için zaman ayırmak çok önemlidir. Tüm Singapur özgeçmişleri, iş ilanındaki anahtar kelimeler ve ifadeler de dahil olmak üzere, role ve şirkete göre uyarlanmalıdır. Mümkünse, bunları bir sayfa uzunluğunda tutmak en iyisidir.

 1. Sayfanın en üstünde telefon numaranızı, e-posta adresinizi, doğum tarihinizi, uyruğunuzu, cinsiyetinizi ve dil becerilerinizi listeleyin;
 2. Özlü, temiz cümleler yazın;
 3. İlgili bir “Hobiler ve İlgi Alanları” bölümü ekleyin;
 4. İki ila üç ilgili referans ekleyin;
 5. Bir kariyer hedefinin yanı sıra portföyünüze ve LinkedIn profilinize bağlantılar ekleyin.

Singapur teknolojinin ön saflarında yer alan bir ülke olduğundan, beş yıldan fazla bir süre öncesine ait temel BT becerilerini veya bilgisayar deneyimini listelememek en iyisidir. Bu, sadece konum yerine iş için istekli olduğunuzu kanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Gurbetçiler, Singapur gibi çeşitliliğe sahip bir ülkede önemli olan becerileri geliştirmelidir. Uyum sağlama yeteneği sizi kalabalıktan ayırabilir. CV’nizi şirketinizin ana dilinde yazmak da çok önemlidir.

3. Size Özel Bir Kapak Mektubu Yazın

Sadece CV göndermek Singapur’da mülakata girmek için yeterli değildir. Her başvuruda, iş deneyiminizi iş ilanında listelenen temel becerilerle birleştiren özel bir ön yazı eklemelisiniz. Ayrıca rol için neden başvurduğunuzu da yazmalısınız. Bu, Singapur’un çekiciliği hakkında geniş bir şekilde konuşmak yerine şirkete ve işin kendisine odaklanmalıdır.

Singapur’da Çalışmak için Gereksinimler ve Uygunluk: Singapur’da çalışmak isteyen gurbetçilerin işe başlamadan önce çalışma vizesine ihtiyaçları vardır. Bu, ülkeye taşınmadan önce bir işiniz varsa, bunun en kolay olduğu anlamına gelir. Bu İnsan Gücü Bakanlığı aracını kullanarak çalışma vizesi almaya uygun olup olmadığınızı kontrol edin. Çalışma izni alabilmek için niteliklerinizin kanıtına ihtiyacınız olacak.

Mülakat İpuçları: Singapur’da bir göçmen olarak, mülakatlara iyice hazırlanmanız önemlidir. Çok yetenekli bir kalabalığın arasından sıyrılmanız gerekiyor. Başvurduğunuz şirketi ve rolü araştırdığınızdan emin olun. Cevaplarınızı iş tanımına göre düzenleyin ve hevesinizi kanıtlayın. Rol için hazır görünmek de önemlidir. Özgeçmişinizin güncel bir kopyası ve muhtemelen bir defter ve kalemle görüşmeye hemen geldiğinizden emin olun.

Önemli Hususlar: Beden dili Singapur’da önemlidir. Açık kalın ve sık sık göz teması kurun. Kollarınızı çaprazlamamaya veya ellerinizi kalçalarınıza koymamaya çalışın. İlk izlenimler önemlidir. Kıyafetinizi dikkatlice seçin ve akıllı ve profesyonel görünmeyi hedefleyin. Uzun vadeli düşünün. Görüşmeyi yapan kişinin Singapur’da kalmakla ilgilendiğinizi ve kültüre entegre olmak istediğinizi bildiğinden emin olun. Cevaplarınızı dikkatlice düşünün. Cevap vermek için acele etmek yerine birkaç saniyenizi düşünürseniz daha iyi karşınıza çıkacaktır. Gergin olsanız bile kibar olun. İçeri girdiğinizde herkesi selamlamaktan görüşmeciye teşekkür etmeye ve sonunda elini sıkmaya kadar, iyi bir izlenim bıraktığınızdan emin olmalısınız.

Ağ İpuçları: Ağ oluşturma Singapur’da hayati önem taşır. Bu beceri yalnızca ülkenin çalışma kültürünün büyük bir parçası olmakla kalmaz, aynı zamanda açılan iş fırsatlarından haberdar olmanıza da yardımcı olur. Bu, ideal rolünüz için başvururken size avantaj sağlayabilir. Fırsatlara evet deyin. İş dünyasındaki Singapurlular genellikle yeni tanıştıkları bir kişiyle kahveye veya akşam yemeğine gitmekten mutlu olurlar. Profesyonel platformlara katılın. Teknoloji odaklı Singapur’da çevrimiçi bir varlığa sahip olmak, yeni fırsatlardan haberdar olmanıza yardımcı olacaktır. Ağ etkinliklerine katılın. Bağlantıları takip edin. İlk görüşmeden sonra ilişkinizi sürdürmek, daha fazla fırsat getirecek ve şehir genelinde güçlü bağlantılar kuracaktır

Dilerseniz şu yazıya da göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Asya Ülkeleri İş İmkanları, Asya Ülkeleri İşçi Alımı

Asgari Ücret ve Ortalama İşçi Maaşları

Singapur’da çalışan gurbetçiler için yüksek bir ortalama maaş var. Bunun nedeni kısmen ülkede asgari ücret veya maaş olmaması; maaşlar büyük ölçüde arz ve talebe göre belirlenmektedir. Çok yetenekli gurbetçiler, maaşlarının rekabetçi olduğunu görecek ve yüksek bir yaşam standardını sürdürmelerine izin verecek.

Singapur’da İyi Bir Maaş Ne Kadar?

Seçtiğiniz mesleğe ve yaşam tarzınıza bağlı olduğu için bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Singapur’da tek kişi için aylık yaşam maliyeti kirasız 800 SGD (575 USD) civarındadır. Bu, dört kişilik bir aile için kira olmadan yaklaşık 3.000 SGD’ye (2.165 USD) çıkıyor. Aktif yaşam tarzları ve sosyal hayatı olan en yetenekli gurbetçilerin hem harcamak hem de tasarruf edebilmek için bu temel seviyeden fazlasına ihtiyacı olacaktır. Singapur’a bağımlı bir eş ve çocuk getirmek isteyen işçiler de ayda en az 6.000 SGD (4.330 USD) kazanmalıdır.

Ortalama Yıllık İşçi Maaşı

Singapur işçilere yönelik devlet kurumu olan İnsan Gücü Bakanlığı (MOM), işveren Merkezi İhtiyat Fonu (CPF) katkıları dahil olmak üzere ortalama brüt aylık maaşın 4.560 SGD (3.300 USD) olduğunu tespit etti. Aşağıdaki sosyal güvenlik ve yardımlar bölümünde CPF hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu, yaklaşık 55.000 SGD (40.000 USD) yıllık ortalama maaşa eşittir. İşlerin ve ortalama maaşlarının bir karşılaştırması aşağıdaki tablodadır.

İş Ortalama Yıllık Maaş (SGD) Ortalama Yıllık Maaş (USD)

• Muhasebeci 48.000 34.300
• Mimar 75.000 53.600
• Pazarlama Müdürü 71.000 50.800
• Hemşire 38.000 27.200
• Ürün Yöneticisi 90.000 64.400
• Yazılım Mühendisi 57.000 40.800
• Öğretmen (Lise) 60,000 43.000
• Web Geliştirici 42.000 30.000
• UX Tasarımcısı 50.000 36.000

Singapur’daki yüksek vasıflı gurbetçilerin maaşları, resmi ortalama rakamın önerdiğinden önemli ölçüde yüksektir. Örneğin 2018’de orta düzey yöneticiler için yıllık ortalama ücret paketi 325.000 SGD’ye (235.000 USD) yükseldi. Bu, ortalama yaşam maliyetini fazlasıyla karşılayacaktır.

MBA derecesine sahip kişilerin Singapur’da yüksek maaşları olacaktır. Bu yeterliliğe sahip yeni mezunlar için ortalama maaş 111.000 SGD (81.000 USD) civarındadır.

Singapur İşçi Alımı: En Çok Aranan Meslekler

Singapur’daki şirketler, görünüşte birbirine zıt iki iş alanı için yeteneklere yatırım yapmaya başlıyor: siber güvenlik ve pazarlama. Bu, teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektörlerinin yanı sıra fintech ve sağlık şirketlerinde yaygındır. Ülkedeki start-up sayısı da hızla artıyor. Bu nedenle LinkedIn, bu yıl için Singapur’da aşağıdaki işlerin önemli olacağını tespit etti. Ortalama maaşları dahil. İş Ortalama Yıllık Maaş (SGD) Ortalama Yıllık Maaş (USD):

Yapay Zeka Uzmanı 112.000 81.000
Robotik Mühendisi 48.000 34.600
Tam Yığın Mühendisi 96.500 70.000
Veri Bilimcisi 72.000 52.000
Yaratıcı Metin Yazarı 42.000 30.000

Singapur’da serbest meslek daha popüler hale geliyor. Yerleşik işgücünün yaklaşık %9’u serbest meslek sahibi olarak kabul edilir, herhangi bir çalışanı olmadan bir iş yürütür veya lisanslı bir operatör altında taksi kullanmak gibi hizmetleri yürütür. Bir göçmen olarak, kendi patronunuz olmak inanılmaz derecede özgürleştirici olabilir. Ancak çalışma izniniz iş bulmaya bağlıysa, kendi işinizi kurmak için Singapur’a nasıl taşınırsınız?

Singapur’da Nasıl Serbest Meslek Sahibi Olunur?: Bir hizmet sözleşmesi kapsamında başkaları için çalışıyorsanız, Singapur’da serbest meslek sahibi olarak kabul edilirsiniz. Bu geniş tanım, iş yapmanın çeşitli yollarını kapsar. Örneğin, serbest meslek sahibi olarak kabul edilmek için tek mal sahibi olabilirsiniz veya bir iş ortaklığında faaliyet gösterebilirsiniz. Birden fazla işte çalışıyorsanız, aynı zamanda hem çalışan hem de serbest meslek sahibi olabilirsiniz.

Serbest Çalışanlar için Bilgiler: Singapur’da yasal olarak serbest çalışmak için daimi ikametgahınız olmalıdır. Bunun nedeni, ülkede para kazanmak için bir çalışma iznine, S geçişine veya çalışma iznine ihtiyacınız olmasıdır. Mevcut çalışma izinlerinin hiçbiri, serbest çalışan olarak Singapur’a taşınmak için başvurmak için uygun değildir. Dahası, çoğu gurbetçinin EntrePass rotası altında yasal olarak serbest çalışan olarak çalışabilme gereksinimlerine uyması pek olası değildir. Daha fazla bilgi için Vizeler ve Çalışma İzinleri bölümüne bakın. Bununla birlikte, kalıcı sakinler nispeten kolay bir şekilde serbest meslek sahibi olabilirler.

Singapur Dışında Çalışma: Freelance çalışmalarınız tamamen başka ülkelerde gerçekleşiyorsa ve bu şirketlerin Singapur’da faaliyeti yoksa çalışma iznine ihtiyacınız olmayabilir. Yine de bir kişisel gelir vergisi raporu doldurmanız gerekecek, ancak Singapur dışında kazanılan hiçbir para Singapur hükümeti tarafından vergilendirilmez. Bu, İnsan Gücü Bakanlığı’nın izni olmadan çalışamayan, ülkeye Bağımlı Geçişle gelen kişiler için faydalı olabilir.

İş Kurma ve İşletme Sahipleri: Kendi işinizin sahibi olmayı hayal ediyorsanız, Singapur mağaza kurmak için harika bir yerdir. Ülke, fikri mülkiyet yasalarının katı bir şekilde uygulanmasının yanı sıra bir işe başlamak için kolay bir yer olarak ün kazanmıştır. Singapur’da bir iş kurmak için önce işletmenizi Bizfile’de ve Muhasebe ve Kurumsal Düzenleme Kurumu’nda (ACRA) kaydettirmelisiniz. Avukatlar ve muhasebeciler gibi süreç boyunca size rehberlik edecek profesyoneller bulmak istiyorsanız, InterNationsGO! ihtiyaçlarınıza uygun uzmanları bulmanıza yardımcı olabilir. Daha sonra şirketinizi ACRA düzenlemeleri dahilinde kurmalısınız. ACRA onaylı bir şirket adını kaydettikten sonra, şirketiniz aşağıdakilere sahip olmalıdır:

En az bir hissedar;
Singapur’da yaşayan bir Singapur vatandaşı olması gereken en az bir müdür;
Singapur’da ikamet etmesi gereken bir şirket sekreteri;
En az 1 SGD (0,72 USD) ödenmiş sermaye;
Fiziksel ofis alanı için kayıtlı bir adres.
Şirket Kurduktan Sonra: İşinize bağlı olarak belirli düzenlemelere uymanız gerekecektir. Bu, lisans almayı, çalışma saatlerinizi kaydetmeyi, Singapur gümrük mal ve hizmet vergisine kaydolmayı ve Merkezi İhtiyat Fonu’na kaydolmayı içerebilir. Ayrıca bir Singapur banka hesabı açmalısınız. Bunun nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi için Bankacılık ve Vergiler bölümümüzü inceleyin.

Ev Tabanlı Küçük Ölçekli İşletmeler: Hükümet tarafından sağlanan evlerde yaşayan daimi sakinler için özel bir plan sağlar. Singapur Konut ve Kalkınma Kurulu (HDB). Pastaneler veya güzellik hizmetleri gibi küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Bu şema, insanların, HDB’den bir iş kurmak için onay aramadan, ACRA’ya kaydolduklarında ev adreslerini iş adresi olarak kullanmalarına olanak tanır. İşçilerin gelirlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için oluşturuldu. Beş yıl boyunca kayıt yaptırmak yalnızca 20 SGD (14 USD) tutacağından, bu fırsat, kapsamlı finansal desteği olmayan ve ev tabanlı bir iş kurmak isteyen sakinlere hitap edecek. Ancak, çalışma izni alan yabancı işçiler program için uygun değildir.

Singapur’daki En İyi Serbest Meslek İşleri: Singapur’daki en popüler serbest meslek rollerinden bazıları şunlardır:

• Özel öğretmen;
• Bağımsız danışman;
• Sanal asistan;
• Muhasebeci;
• Ev tabanlı küçük ölçekli bir işletmenin operatörü.
• Sigorta veya emlak acentesi gibi komisyon acentesi;
• DJ, fitness eğitmeni veya danışman gibi serbest çalışan;
• Mal ve/veya hizmet alıp satan bir işletmenin sahibi;
• Çevrimiçi bir işletmenin sahibi;
• Kendi muayenehanenizin sahibi, ör. muhasebeci, mimar, doktor, avukat vb.

Singapur’da serbest çalışmak kazançlı olabilir, bazı öğretmenler yıllık 1 milyon SGD’nin (722.000 USD) üzerinde kazanç bildirmektedir. Başarılı olmak için, geniş deneyim ve kimlik bilgilerinin yanı sıra iyi bağlantılara ihtiyacınız olabilir. Bazı işler, özellikle özel ders, konuya özel nitelikler gerektirir. Bu, seçtiğiniz konudaki bir lisans derecesinden bir TEFL’ye kadar değişebilir. Rolünüzün serbest meslek sahibi olup olmadığını IRAS web sitesinde kontrol edebilirsiniz.

Singapur’da Serbest Meslek Faydaları: Şu anda, Singapur’daki serbest meslek sahipleri Merkezi İhtiyat Fonu’na (CPF) ve ilgili sigortaya benzer erişime sahip olabilir. Medisave Hesabına ödeme yapmak zorunludur. Bu, serbest çalışanların bile hastaneye kaldırılmaları durumunda bir tür mali korumaya sahip oldukları anlamına gelir. Singapur’un bir ASEAN ülkesi ve bir finans merkezi olarak konumu, serbest meslek sahiplerinin ülke, bölge ve dünya çapında geniş bir insan havuzuna erişimi olduğu anlamına gelir. Çin ve ABD ile yakın bağları olan burada kendi işlerini yürüten insanlar dünyanın en büyük pazarlarından bazılarına erişebiliyor. Kendi vergilerini organize eden kişiler için bir başka avantaj da Singapur’un 50’den fazla ülke ile çifte vergi anlaşmasına sahip olmasıdır.

Singapur’da İş kültürü: Singapur iş kültürü hakkında unutulmaması gereken bir şey varsa, o da her zaman kibar olmaktır. Singapur, farklı kültürel geçmişlere sahip birçok insanla inanılmaz derecede çeşitli bir ülkedir. Kiminle çalışacağınızı, kültürel normlarını ve tabularını öğrenmek, iyi iş ilişkileri kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu, yeni bir insanla ilk tanıştığınızda hafifçe selam vererek el sıkışarak başlar. Kadınlar bir erkekle tokalaşmak isterlerse önce ellerini uzatırlar. Yabancılar, Singapurluların kibar olduklarını anlamadıklarında, sadece sizinle aynı fikirde olduklarında, doğrudan “hayır” dediklerinde yüzünüzü kaybetmenize neden olmazlarsa yanlış anlaşılmalar meydana gelebilir. Beden dilini okumak ve söylenenlerin sonuçlarını anlamak, konuşmaların gerçek anlamını bulmak için önemlidir. Ellerinizle veya ayaklarınızla başkalarını işaret etmek rahatsız edici olarak kabul edildiğinden, doğrudan kimseyi işaret etmekten kaçınmak da kibarlıktır.

Singapur Çalışma Kültüründe Diğer Hususlar: Hiyerarşi önemlidir. Üstlerinizi veya büyüklerinizi doğrudan eleştirmemeli, toplantılarda agresif davranmamalısınız. Dakiklik anahtardır. Toplantılara zamanında geldiğinizden ve projeleri öngörülen sürelerde teslim ettiğinizden emin olun. İki elinizle temiz bir kartvizit sunun. Kartvizitler de iki elle alınmalıdır. Özellikle devlet görevlilerine hediye vermeyin. Bu bir rüşvet olarak görülebilir. Singapurlular, bir soruyu cevaplamadan önce dikkatlice düşünmenin önemli olduğunu düşünürler. Bu, konuşmada uzun duraklamalara neden olur. Sessizliği doldurmaya çalışmak yerine bir cevap beklemek kibarlıktır.

Singapur’da Sosyal Güvenlik: Singapur’un sosyal güvenlik numarası, ulusal kimlik numarası olarak bilinir. Bu bölüm, Singapur’da bir sosyal güvenlik numarasının gerçekte ne yaptığını, Singapur’da bir sosyal güvenlik numarasının nasıl alınacağını ve Singapur sosyal güvenlik kartı (ulusal kayıt kimlik kartı) edinmenin yararlarını yanıtlayacaktır. Singapur’da Sosyal Güvenlik Numarası nedir? Singapur’un her vatandaşı ve daimi ikametgahı, Ulusal Kayıt Kimlik Kartı (NRIC) için kayıt yaptırmalıdır. Bu kart, dokuz alfasayısal karakterden oluşan benzersiz bir NRIC numarası içerecektir. Bu numaralar, kalıcı kişisel kimlik numaranız olarak işlev görecektir.

İlgili Makaleler