SingapurYurtdışı İş

Singapur’da Asgari Ücret ve Singapur’da İşçi Maaşları

Singapur’da asgari ücret, vasıflı vasıfsız işçi maaşları ve ortalama aylık maaşlar. Yurtdışı işçi alımı kapsamında Singapur’da çalışanlar ne kadar para kazanabilir? Hangi meslekler ne kadar maaş alıyor?

Yurtdışı işçi alımı ve yurtdışı iş imkanları kapsamında yurtdışında çalışmak, yurtdışı iş olanaklarını ve iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen kişilerin son yıllarda ilgilendikleri ülkelerden bir tanesi de Singapur olarak öne çıkıyor. Güneydoğu Asya bölgesinde bir ada ülkesi ve şehir devleti olan Singapur işçi alımı kapsamında yurtdışında çalışmak için gelen yabancı işçilere çeşitli iş imkanları yanında iyi bir asgari ücret, iyi bir ortalama maaş ve oldukça iyi işçi maaşları sunuyor. Gerek sunduğu iş imkanları gerekse yurtdışı yaşam çerçevesinde yaşamak adına güzel bir yer olması Singapur’u son dönemde yurtdışı iş ve çalışma konusunda önemli bir ülke haline getirdi. Sizler için bu yazımızda Singapur’da vasıflı vasıfsız işçi maaşları, asgari ücret ve Singapur’da meslek sahibi ve serbest meslek ortalama aylık maaşlar konusunda bazı bilgiler derledik.

Yurtdışı işçi alımı ve yurtdışında çalışma söz konusu olduğunda en çok merak edilen konuların başında doğal olarak çalışmak için gidilmek istenen ülkedeki asgari ücret ve işçi maaşları geliyor. Yurtdışına çalışmak için gitmek isteyen adaylar ne kadar para kazanacağını ne kadar birikim yapabileceğini başından bilmek ve buna göre plan yapmak istiyor. Peki güzel bir ada ülkesi olan Singapur’da asgari ücret, vasıflı vasıfsız işçi maaşları ve ortalama aylık maaşlar ne kadar? Singapur’da çalışanlar ne kadar para kazanabilir? Hangi meslekler ne kadar maaş alıyor?

Singapur’da Asgari Ücret ve Ortalama Aylık Maaşlar

Singapur yurtdışından işçi alımı kapsamında ülkeye gelen yabancı çalışanlar için yüksek işçi maaşları ve yüksek ortalama aylık maaşlar ile dünyada ve Güneydoğu Asya bölgesinde öne çıkan ülkelerden biri. Singapur’da asgari ücret konusunda bilinmesi gereken en önemli nokta Singapur’da belirli bir asgari ücret veya asgari maaş uygulaması olmamasıdır. Ancak ülke çapında herhangi bir asgari ücret uygulaması olmaması düşük maaşları alacağınız anlamına gelmiyor. Singapur’da çalışanların maaşları pek çok farklı kritere göre değişiklik gösterirken asgari ücret ve maaşlar büyük ölçüde arz ve talebe göre belirleniyor. Yani rekabetçi bir ortamda çalışacağınız işe ne kadar fazla kişinin talip olduğu, işveren için söz konusu pozisyona işçi alımının kolay olup olmaması, kolaylıkla o pozisyonu doldurup dolduramayacağı asgari işçi maaşı ve işçi maaşlarının seviyesini belirliyor. Ancak tüm bunlar yanında sonuç olarak bakıldığında pek çok ülkeye göre Singapur’da vasıflı vasıfsız işçi maaşlarının ve çalışan ücretlerinin iyi olduğu bir gerçek.

Peki Singapur’da iyi bir maaş ne kadar? Singapur’da belirli bir seviyenin üstündeki bir maaşın iyi olarak kabul edilip edilmemesi daha çok kişinin yaşam tarzına, alışkanlıklarına ve sosyal yaşamına bağlı. Günümüzde yapılan çalışmalara göre Singapur’da bir kişinin aylık yaşam maliyeti ortalama 800 SGD yani ortalama 575 USD civarındadır (ev kirası hariç). Bunu 4 kişilik bir aileye uyarladığınızda bu da yaklaşık olarak 3.000 SGD yani 2165 USD yapar. Bu miktarlar ile mütevazi bir yaşam tarzıyla Singapur’da geçinmek mümkün fakat aktif, sürekli sosyal ve lüks bir yaşam tarzı süren bir kişi Singapur’da çok daha yüksek gelire ihtiyaç duyacaktır.

Şu yazıya da göz atabilirsiniz: Singapur’da Çalışmak, Singapur’da İş İmkanları ve İş Arama

Singapur’da Vasıfsız İşçi Maaşları (Serbest Meslek)

Peki Singapur’da bir işçi ne kadar kazanabilir, ortalama serbest meslek yani vasıfsız işçi maaşları ne kadar? Singapur işçi alımı kapsamında Singapur’da alt seviyede çalışan serbest meslek vasıfsız işçi maaşları konusunda da net bir rakam ya da devlet tarafından asgari ücret konusunda getirilmiş bir uygulama bulunmuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı kriterler asgari vasıfsız işçi ücreti ve vasıfsız işçi maaşlarını belirliyor, özellikle de arz ve talep dengesi vasıfsız işçi maaşlarını belirleyici en önemli unsurlardan bir tanesi olarak öne çıkıyor.

2019 yılında, Singapur’un işçilere yönelik devlet kurumu olan İnsan Gücü Bakanlığı (MOM), işveren Merkezi İhtiyat Fonu (CPF) katkıları dahil olmak üzere ortalama brüt aylık işçi maaşının 4.560 SGD (3.300 USD) olduğunu tespit etti. Kısacası günümüzde Singapur’da ortalama vasıfsız işçi maaşları 3.000 USD ile 3.500 USD arasında değişiklik göstermektedir. Bu da, yaklaşık 55.000 SGD (40.000 USD) yıllık ortalama maaşa eşittir.

Singapur’da Vasıflı İşçi Maaşları (Meslek Sahibi)

Singapur’da düzenli bir işte çalışan vasıflı işçi yani meslek sahibi kişiler vasıfsız işçilere göre daha yüksek aylık ve yıllık maaşlar almaktadırlar. Aşağıda Singapur’dan bazı vasıflı işçi maaşlarına örnekler verdik. Söz konusu örnekleri inceleyerek Singapur’da vasıflı ve meslek sahibi olarak çalışarak ne kadar kazanç elde edilebileceğini daha net görebilirsiniz.

• Muhasebeci 48.000 34.300
• Mimar 75.000 53.600
• Pazarlama Müdürü 71.000 50.800
• Hemşire 38.000 27.200
• Ürün Yöneticisi 90.000 64.400
• Yazılım Mühendisi 57.000 40.800
• Öğretmen (Lise) 60,000 43.000
• Web Geliştirici 42.000 30.000
• UX Tasarımcısı 50.000 36.000

Singapur’daki yüksek vasıflı meslek sahibi işçi maaşları, resmi rakamlardan önemli ölçüde yüksektir. Örneğin 2018’de orta düzey yöneticiler için yıllık ortalama maaş 325.000 SGD’ye (235.000 USD) yükselmiştir. Bu miktar Singapur’da ortalama yaşam maliyetini fazlasıyla karşılayacaktır. Yine MBA derecesine sahip kişilerin Singapur’da yüksek maaşlar alması mümkün. Bu yeterliliğe sahip yeni mezunlar için ortalama işçi maaşları 111.000 SGD (81.000 USD) civarındadır. Kısacası vasıflı, meslek sahibi, belirli bir alanda uzmanlaşmış çalışanlar vasıfsız işçilerden ortalama olarak 2 kat daha fazla kazanmaktadır.

İlgili Makaleler