HaberlerRusyaYurtdışı İnşaat İş İlanlarıYurtdışı İş İlanları

Rusya’da Türk Şirketler Rusya’ya İşçi ve Eleman Arayan Firmalar

Rusya'da iş yapan Türk turizm, bankacılık, otomotiv, beyaz eşya ve inşaat şirketleri. Rusya'da işçi ve eleman alımı yapan, iş imkanı sağlayan Türk firmalar. Rusya'da faaliyet gösteren, üretim yapan Türk fabrikalar...

Türkiye ve Rusya arasında ikili ilişkiler kapsamında ticari ilişkilerin ne kadar derin ve geniş olduğu bilinen bir gerçek. Günümüz itibariyle Rusya’da farklı bölge ve şehirlerde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve iş yapan çok sayıda Türk şirket mevcut. Rusya’da iş yapan Türk şirketler bugün bankacılık sektörü, hafif sanayi sektörü, inşaat sektörü, alkol üretimi, otomotiv sektörü, beyaz eşya sektörü, cam üretimi ve turizm gibi birçok farklı alanda ticari faaliyet gösteriyorlar. Rusya’da iş yapan Türk firmalar ve Türk şirketler aynı zamanda Rusya’ya işçi götüren eleman arayan yurtdışı firmalar olarak da öne çıkıyor.

Rusya’da iş yapan Türk şirketlerin sayısının fazla olması Türkiye’den yurtdışı Türk işçi alımı konusunda da etkili oluyor. Bugün Rusya’da iş yapan başta Türk inşaat şirketleri olmak üzere birçok şirket Türkiye’den vasıflı, vasıfsız, kalifiye ve alanında uzman yurtdışı Türk işçi alımı gerçekleştiriyor.

Yurtdışında iş imkanı sağlayan şirketler kapsamında yurtdışı işçi ve eleman alımı yapan Türk şirketler Rusya Türk işçi alımı konusunda oldukça önemli bir yere sahip. Aşağıda Rusya’da iş yapan, yurtdışı işçi ve eleman alımı gerçekleştiren Türk şirketler listesi bulunuyor. Söz konusu firmalar ihtiyaçları doğrultusunda gerek gördükleri takdirde Türkiye’den farklı pozisyonlar için Rusya’ya işçi ve eleman alımı gerçekleştirmektedirler.

Rusya’da İş Yapan Türk Bankacılık Şirketleri

Günümüz itibariyle Rusya’da faaliyet gösteren birden fazla Türk bankacılık şirketi mevcut. Bunlar arasında Garanti, Ziraat, Yapı Kredi ve İş Bankası da bulunuyor. Credit Europe Bank Rusya (Moskova), Rusya’nın en büyük 50 bankası içinde. Türkiye’nin FIBA Holding’e ait olup 2014 yılında 1 milyar 943 milyon rublelik net kar getirdi. Prokommerzbank Rusya (Moskova), Rusya’nın en büyük 800 bankası içinde. Sipahi Haktanır’a ait olup 2014 yılında 12 milyon rublelik net kar getirdi. Garanti Bankası Rusya (Moskova), Rusya’nın en büyük 300 bankası içinde. 2014 yılında 179 milyon rublelik net kar getirdi. Ziraat Bankası Rusya (Moskova), Rusya’nın en büyük 500 bankası içinde . 2014 yılında 97 milyon rublelik net kar getirdi. İşbank Rusya (Moskova), Rusya’nın en büyük 200 bankası içinde. Türkiye İş Bankası’na ait olup 2014 yılında 169 milyon rublelik net kar getirdi. Yapı Kredi Rusya (Moskova), Rusya’nın en büyük 300 bankası içinde. 2014 yılında 374 milyon rublelik net kar getirdi.

Rusya’da İş İmkanı Sağlayan Türk Sanayi Şirketleri

Rusya piyasasında birkaç ayakkabıcılık ve tekstil şirketi de faaliyet gösteriyor. Bris-Bosfor Rusya Ltd. Şti. (Krasnodar bölgesi, Novorossiysk şehri), 1995 yılından beri faaliyet gösteriyor. Espa markası altında günde 90 çift ayakkabı üretiyor. Hisse senetlerini yüzde 18’i ‘ayakkabıcılık’ sektöründe faaliyet gösteren bir Türk şirketine ait olup kalan payı Rus ortakların elinde bulunuyor. 2014 yılında 1 milyar 744 milyon rublelik kar getirdi. Taç tekstil Rusya Ltd. Şti. Arzum Türk şirketine ait olup 2003 yılında beri faaliyet gösteriyor. Günümüzde iflasa oldukça yakın olduğu ifade ediliyor. Bunun yanı sıra Rusya’da ADL, LC Waikiki ve Colin’s gibi markalar da çok yaygın satılıyor.

Rusya’da İş Yapan ve Rusya’ya İşçi Arayan ve Götüren Türk İnşaat Şirketleri

Rusya’da yaklaşık 100 Türk inşaat şirketi iş yapıyor. Söz konusu Türk inşaat şirketleri rusya iş arayanlar için önemli iş imkanları sunarken rusyaya işçi arayan şirketler olarak da öne çıkıyor. Bunların çoğu, Rusya’da 2014 yılında düzenlenen Olimpiyat Oyunları ile ilgili projeleri gerçekleştiren şirketler.

Rönesans İnşaat Rusya. 1993 yılında kurulan ve günümüzde Rönesans Holding’e dahil olan Türk şirketi. Dünyanın farklı ülkelerinde çalışan Renaissance Construction şirketinin Rusya’daki en büyük projeleri arasında ‘Moscow City’deki ‘Evolyutsiya’ kulesi ve St. Petersburg’daki ‘Lahta Tsentr’ gökdeleni yer alıyor. 2014 yılında 64,4 milyar rublelik gelir elde etti. Sembol İnşaat Rusya. Krasnodar bölgesinde ‘Gornaya Karusel’ adlı spor turizm tesisinin ana müteahhidi.

Enka İnşaat Rusya. Moskova’da Devlet Duması binasını rekonstrüksiyon işlerini yaptı. ‘Moscow City’deki bir binanın inşaatını yaptı. Moskova’da ‘Kapitoliy’ adlı hipermarket zincirinin sahibi olup ‘Kuntsevo Plaza’ tesisine 530 milyon dolarlık yatırım yaptı. İçtaş İnşaat Rusya. St.Petersburg’da rampa ve köprülerin inşaatını yapıyor. St. Petersburg’daki Pulkovo havalimanının yeni terminalini inşa etti.

Rusya’da iş yapan Türk inşaat ve yapı şirketleri Rusya işçi alımı konusunda ön plana çıkıyor. Rusya’daki Türk inşaat şirketleri her yıl Türkiye’den çok sayıda yurtdışı işçi ve eleman alımı gerçekleştiriyor. İnternet üzerinde fazlaca Rusya inşaat şirketleri iş ilanlarına rastlamak mümkün.

Rusya’da Alkol Üretimi Yapan Türk Şirketler

1999 yılında Moskova’da Anadolu Efes Rusya bira üretim şirketi açılmıştı. Ancak 2014 yılında faaliyetini durdurdu. Günümüzde Rusya’nın Ufa, Kazan, Novosibirsk ve Ulyanovsk şehirlerinde çalışan Anadolu Efes fabrikaları, Efes Pilsener, Starıy Melnik, Zolotaya Boçka ve Kozel gibi farklı markalar altında bira üretiyor.

Rusya’da İş Yapan Otomotiv Şirketleri

Rusya’da otomobiller için farklı parçaları üreten 14 Türk firması çalışıyor. Onlardan birkaçı şunlar: Martur Otomotiv Rusya Ltd. Şti. (Martur Rusya) Rusya boyunca 14 şirkete sahip olup araba koltuğu üretiyor. Türk Martur şirketine ait. Tirsan Rusya Ltd.şti (Tataristan). 2011 yılından beri faaliyet gösteriyor, Kamaz dahil olmak üzere farklı arabalar için kardan milleri üretiyor. 2014 yılında 159 milyon rublelik gelir elde etti. Nobel Otomotiv Rusya Ltd. Şti. Türk Orhan Holdingin mülkiyeti olup otomobiller için çeşitli parçaların üretimini gerçekleştiriyor. 2014 yılında 164 milyon rublelik gelir elde etti.

Rusya’da Türk Beyaz Eşya Şirketleri

1997 yılından beri Rusya’da Koç Holding’e ait olan BEKO Rusya markası altında beyaz eşya ürünleri satılıyor. Büyük ve küçük beyaz eşya üretimini yapan şirket, Grundig, Bregenz, Arctic ve lomberg markalara da sahip. Şirket, 2006 yılında Rusya’nın Kirjaç kentinde fabrika açtı. 2014 yılında 9 milyar 344 rublelik rublelik gelir elde etti.

Rusya’da Cam Üretimi Yapan Türk Şirketler

Krasnodar, Vologda, Leningrad ve Vladimir bölgelerinde fabrikaları olan ‘Ruscam’ şirketi, Rusya’da oldukça büyük bir paya sahip. Türk Şişecam Rusya grubuna dahil olan Ruscam, 2001 yılında kuruldu.

Rusya’da İş Yapan Türk Turizm Şirketleri

Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden biri olan Coral Travel (1994 yılında kuruldu) Türk OTI Holding’e ait. Söz konusu Holding ayrıca ‘Sanmar Tur’ Ltd. Şti.’nin de sahibidir. 1998 yılında beri faaliyet gösteren Anex Tour tur operatörü ise Türk Anex grubuna ait.

Rusya İnşaat İş İlanları Rusya’ya İnşaat İşçisi Arayan Firmalar

Rusya’daki En Büyük Türk Şirketler Firmalar

Rusya İş Başvuru Formu Rusya İş Başvurusu

Rusya’da İş Yapan Türk İnşaat Şirketleri

İlgili konular | Rusya’da iş yapan Türk şirketler. Rusya’da iş yapan Türk inşaat şirketleri. Rusya’ya yurtdışı Türk işçi ve eleman alımı. Rusya’da iş imkanı sağlayan şirketler. Rusya işçi alımı, iş ilanları ve Rusya iş başvurusu. İşçi, vasıflı, vasıfsız, usta, inşaat işçisi, fabrika işçisi, şoför, operatör, sıvacı, elektrikçi, tesisatçı, boyacı, duvar ustası…

İlgili Makaleler