Rusya’da İş İmkanları, Rusya’da İş Arama ve İş Bulma, Maaşlar

Rusya'da iş imkanları, çalışma olanakları. Rusya'da işçi ve eleman alımları. Rusya'da işçi ve çalışan maaşları.

Yurtdışında çalışmak ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyen kişiler için Rusya ön plana çıkan ülkelerden bir tanesi. Yurtdışında iş arama ve iş bulma konusunda yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman adayları için Rusya önemli ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Günümüzde özellikle Rusya’da iş yapan, Rusya’ya eleman arayan ve işçi götüren Türk firmalar Rusya’da çalışmak isteyenler için önemli iş imkanları ve iş olanakları sunuyorlar.

Peki Rusya’da iş bulma, Rusya’da iş arama ve Rusya çalışma izni süreçleri nasıl ilerliyor. Rusya’ya eleman ve işçi arayan Türk firmaların iş ilanlarına nasıl ulaşacaksınız? Rusya’da işçi ve eleman maaşları ne kadar?

Rusya’da İşçi ve Eleman Alımları, İş Bulma

Rusya’da istihdam durumunu gözden geçirirken, orada çalışan yabancıların daha çok uluslararası şirketler, sivil toplum kuruluşları (STK), Rus şirketleri – özellikle enerji, inşaat ve finans sektörlerinde, diplomatik misyon ve İngilizce okullarında çalıştığını göreceksiniz. Diğer yandan Türkiye’den birçok kişi de Rusya’da iş yapan Türk firmalar bünyesinde çalışmakta, Türk şirketlerin işçi ve eleman alımlarından yararlanmaktadır.

Rusya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Yapılan araştırmalar Rusya’da çalışan yabancıların maaşlarının yeterince yüksek olduğunu göstermekte. HSBC Expat Ekonomik Anketine göre Rusya’daki gurbetçiler en yüksek brüt gelir bakımından dünyada 13. sırada yer alıyorlar. Genellikle, Rusya’da yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılar ilk olarak bir iş bulmak zorundalar. Sonraki adımda ise işveren yurtdışından işçi alımı kapsamında çalışma izni başvurusu yaparak çalışma izni ayarlıyor. Rusya’daki iş ve göç durumu zaman zaman değişiklik gösterdiği için, bu yüzden güncellemeleri kontrol etmek gerekiyor.

Rusya’da İş Bulma Sürecinde Önemli Unsurlar

Rusya’da çoğu yabancı vatandaşlar için sıkı çalışma vizesi kuralları uygulanıyor ve bunlar özel meslekler, milliyetler ve Rusya’nın bölgelerine göre değişiyor. Eğer kalifiye, uzman, üst düzey yönetici veya yönetici iseniz ve Rusça konuşmayı biliyorsanız, Rusya’da iş bulma şansınız daha kolay olmaktadır. Aşağıda yer alan bilgiler Rusya’da iş aramaya başlamak için yapmanız gerekenleri kısaca özetliyor…

Rusya’da İş İmkanları ve Sektörler

Bir yabancının bir Rus vatandaşı tarafından yapılabilecek bir işte çalışması yasadışıdır, bu nedenle yurtdışından işçi alımında çok yetenekli ve üst düzey yönetim seviyesi olan adaylar ile kalifiye işçiler alınmaktadır. Rusya’da büyük sanayi petrol, gaz, metaller (özellikle çelik) ve keresteyi içerir. Diğer sanayi alanında savunma, üretim, elektronik, mobil teknoloji, bankacılık ve hizmet sektörü bulunmaktadır. Özellikle inşaat, ulaştırma, bilişim, mühendislik ve öğretim sektöründe kalifiye işçi sıkıntısı yaşanıyor.

Rusya’da Nasıl İş Bulunur? Rusya’da İş Arama

Rusya’da yaşayan yabancılar uluslararası şirketlerin Rusya ofislerinde iş bulabilirler. Bu tür işler genellikle üst düzey pozisyonlardan oluşuyor ve Rusya’da iş deneyimi ve Rusça dil becerileri talep ediliyor. Şu anda, Rusya’daki yabancıların çoğu yabancı ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışıyor. Ancak Mayıs 2015 yılında yürürlüğe girmiş yeni bir yasa ile hükümet ‘istenmeyen’ grupları kapatmaya başladı. Bu yaklaşık 60 organizasyonun geleceğini risk altına koydu. Eğer aklınızdaki bu bu söz konusu alanlardan biriyse bir daha düşünmenizde fayda var. | yurtdışına işçi arayan firmalar