Rusya’da İş Bulma, Çalışma İzni, Maaşlar

Yurtdışına çıkmak ve yurtdışında iş ve yeni bir hayat isteyen birçok kişi dünya devi ülkelerden biri olan Rusya’yı göz önünde mutlaka bulundurmaktadır. Türkiye’den birçok kişi Rusya işçi ve personel alımlarını araştırmakta, Rusya’da iş yapan Türk şirketlerin işçi alımlarını değerlendirmek istemekte. Peki ama Rusya’da nasıl iş bulunur? Rusya çalışma izni nasıl alınır? Rusya’da mevcut iş piyasasında iş bulmak ve çalışma vizesi almak için ne yapmak gerekiyor? İşte bu soruların yanıtları şöyle…

Rusya’da işçi ve personel alımları, iş piyasası
Rusya’da istihdam durumunu gözden geçirirken, orada çalışan yabancıların daha çok uluslararası şirketler, sivil toplum kuruluşları (STK), Rus şirketleri – özellikle enerji, inşaat ve finans sektörlerinde, diplomatik misyon ve İngilizce okullarında çalıştığını göreceksiniz. Diğer yandan Türkiye’den birçok kişi de Rusya’da iş yapan Türk firmalar bünyesinde çalışmakta, Türk şirketlerin işçi ve personel alımlarından yararlanmakta.

Rusya’da işçi maaşları ne kadar? Yapılan araştırmalar Rusya’da çalışan yabancıların maaşlarının yeterince yüksek olduğunu göstermekte. 2014 yılında HSBC Expat Ekonomik Anketine göre Rusya’daki gurbetçiler en yüksek brüt gelir bakımından dünyada 13. sırada yer alıyorlar.

Genellikle, Rusya’da yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılar ilk olarak bir iş bulmak zorundalar. Sonraki adımda ise işveren yurtdışından işçi alımı kapsamında çalışma izni başvurusu yaparak çalışma izni ayarlıyor. Rusya’daki iş ve göç durumu zaman zaman değişiklik gösterdiği için, bu yüzden güncellemeleri kontrol etmek gerekiyor.

Rusya’da iş bulma şansınızı arttıran unsurlar neler?
Rusya’da çoğu yabancı vatandaşlar için sıkı çalışma vizesi kuralları uygulanıyor ve bunlar özel meslekler, milliyetler ve Rusya’nın bölgelerine göre değişiyor. Eğer kalifiye, uzman, üst düzey yönetici veya yönetici iseniz ve Rusça konuşmayı biliyorsanız, Rusya’da iş bulma şansınız daha kolay olmaktadır.

Aşağıda yer alan bilgiler Rusya’da iş aramaya başlamak için yapmanız gerekenleri kısaca özetliyor: Rusya’da mevcut açık iş pozisyonları nasıl bulunur ve iş başvurusu nasıl yapılır?

Rusya’da hangi sektörlerde iş var?
Bir yabancının bir Rus vatandaşı tarafından yapılabilecek bir işte çalışması yasadışıdır, bu nedenle yurtdışından işçi alımında çok yetenekli ve üst düzey yönetim seviyesi olan adaylar ile kalifiye işçiler alınmaktadır. Rusya’da büyük sanayi petrol, gaz, metaller (özellikle çelik) ve keresteyi içerir. Diğer sanayi alanında savunma, üretim, elektronik, mobil teknoloji, bankacılık ve hizmet sektörü bulunmaktadır. Özellikle inşaat, ulaştırma, bilişim, mühendislik ve öğretim sektöründe kalifiye işçi sıkıntısı yaşanıyor.

Rusya’da nasıl iş bulunur?
Rusya’da yaşayan yabancılar uluslararası şirketlerin Rusya ofislerinde iş bulabilirler. Bu tür işler genellikle üst düzey pozisyonlardan oluşuyor ve Rusya’da iş deneyimi ve Rusça dil becerileri talep ediliyor. Şu anda, Rusya’daki yabancıların çoğu yabancı ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışıyor. Ancak Mayıs 2015 yılında yürürlüğe girmiş yeni bir yasa ile hükümet ‘istenmeyen’ grupları kapatmaya başladı. Bu yaklaşık 60 organizasyonun geleceğini risk altına koydu. Eğer aklınızdaki bu bu söz konusu alanlardan biriyse bir daha düşünmenizde fayda var. | yurtdışına işçi arayan firmalar