HaberlerRusya

Rusya’da İnşaat Sektörü ve Şantiyeler Açılıyor

İnşaat sektörü ve inşaat faaliyetlerinin çok yoğun olarak devam ettiği Rusya’da şantiyeler salgın sonrası tekrar açılıyor. Rusya’daki normalleşme sürecinin 12 Mayıs itibariyle tekrar başlaması öngörülürken, hükümet normalleşme sürecinin nasıl gerçekleşeceğine dair planlarını yapmış durumda. Yeni normalleşme süreci ile birlikte sanayi ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin de tekrar faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Rusya’da İnşaat ve Sanayi Sektörü Açılıyor

Tüm dünya ülkeleri gibi Rusya’da da sektörleri, şirketleri ve iş alanlarını durma noktasına getiren Covid-19 salgını yeni yeni kontrol altına alınmaya başlarken bir taraftan ekonominin durmaması için hızlı bir görüş dönüş planlaması yapıyor. Çoğu ülke gibi Rusya da ekonominin salgından daha fazla zarar görmesini engellemek ve işsizliğin önüne geçmek için normalleşme sürecini bir an önce başlatarak hızlandırmak istiyor. Bu doğrultuda Rusya’da ülke çapında normalleşme süreci için adım atılmaya başlandı. Hükümet yetkilileri sanayi ve inşaat sektöründe iş yapan ve üretim gerçekleştiren şirketlerin kısa bir süre sonra faaliyete başlayacağını duyurdu.

Rusya Başkanı Vladimir Putin de Rusya’da normalleşme sürecine bir an önce geçilmesi için oluşturulan ve hayata geçirilmesi beklenen planları desteklediğini belirtti. Bu açıklamalardan sonra özellikle Moskova’da sanayi ve inşaat şirketlerinde 12 Mayı tarihi itibariyle iş başı yapılması planlanıyor.

Rusya’da Şantiyeler ve İnşaat Çalışmaları

Rusya’da ülke genelinde ve özellikle Moskova gibi önemli şehirlerde yoğun olarak gerçekleştirilen inşaat çalışmalarının Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında durdurulması ve şantiyelere çalışmalara ara verilmesi inşaat sektörünü ve inşaat işçilerini zor durumda bırakmıştı. Rusya devlet yetkililerinin Rusya’da gevşemeye gidilerek inşaat çalışmalarının tekrar başlayacağını ilan etmesi sektör şirketleri ve sektör çalışanları için iyi bir haber olarak öne çıkıyor.

Yapılan açıklamalarda sanayi ve inşaat sektörlerinde faaliyetin başlaması ve devam ettirilmesinin salgın önlemleri nedeniyle belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşeceği, kurallara uyan şirketlerin faaliyetine devam edeceği ancak uymayanların ise faaliyetlerinin durdurulacağına da yer veriliyor. Sanayi ve inşaat sektörü şirketlerinin faliyete başlamasıyla birlikte yaklaşık 500 bin kişinin iş başı yapması bekleniyor.

Rusya’da İş Yapan Türk İnşaat Şirketleri yazımız ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler