Rusya ve Avrupa’da Türk Lojistik Taşımacılık Şirketleri

Gerek kara gerekse deniz taşımalarında sıkıntılı bir süreçten geçen taşımacılık sektörü 2017 yılından daha umutlu. Kara taşımacılığında 2016’da önceki yılla aynı performansı sergileyen sektör, 2017 yılında Rusya ile trafiğin artmasıyla yeniden yükseliş bekliyor. Denizde 2020 yılına kadar arz-talep dengesinin oturması bekleniyor. Bu süreçte ise birleşme ve satın almaların süreceği tahmin ediliyor.

Son iki yıldır zor günler geçiren lojistik sektörü ve deniz taşımacalığı 2017 yılına umutlu giriyor. Kara taşımacılığı açısında bakılırsa 2015 yılının sonunda Rusya ile başlayan uçak krizi ardından Suriye ve kısmen Irak pazarının kaybedilmesiyle birlikte sıkıntılar yaşayan sektör bu yüzden performansında küçük bir düşüş yaşadı. 2016 yılının ilk 11 aylık döneminde toplam taşıma kapasitesinde geçen yıla oranla bir farklılık görülmedi. Türk taşımacılar ihraç taşıma sayılarında yüzde 1 gibi bir düşüş yaşarken pazar payı ise yüzde 80’den yüzde 79’a geriledi.

Rusya ile ilişkilerde öncelikle güvenli bir koridor oluşması bekleniyor. Türkiye’nin etrafında çepeçevre birçok güvenlik sorunu var. Pek çok olumsuzluk mevcut. 2017 yılında en fazla beklenen şey siyasi istikrarda bir zemin sağlanması. Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması, vize sorunlarının çözülmesi ciddi bir rahatlama sağlayacak. 2017 yılında Avrupa ülkeleri ile ilişkilerin de normalleşmeye gitmesi bekleniyor.

Gerek Rusya gerekse Avrupa ülkeleri ile ilişkilerde sağlam bir zeminin oluşması yurtdışında iş yapan türk firmalar için de çok önemli. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren türk şirketlerin daha rahat faaliyet göstermesi ve diğer yandan yurtdışı eleman ve personel alımı yapmaları için yurtdışı ilişkilerin sağlam olması şart.