Rusya Türk Vatandaşlara Yaptırımı Yumuşatıyor

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve sonrasında Rusya tarafından Türk şirketlerine ve Türk vatandaşlarına karşı getirilen yaptırımlar hem Türkiye için hem de Rusya için birçok sıkıntıyı beraberinde getirmişti. Ancak Rusya getirdiği yaptırımlar dolayısıyla Türk şirketleri ve Türk vatandaşlarını zor durumda bırakırken kendisi de zor durumda kaldı.

Türkiye’den sebze ve meyve ithalatına getirilen kısıtlamar ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk inşaat firmalarına çıkarılan zorluklar Rusya’nın kendisini de vurdu. Sebze ve meyve ithalatının kısıtlanması Rusya’daki enflasyonist baskıyı hissedilir derecede arttırırken inşaat sektörü firmalarına getirilen kısıtlamalar ise 2018 dünya kupasını zora soktu.

Rusya Geri Adım Atıyor
Yeni bir genelge yürürlüğe sokmayı planlayan Rusya yaptırımlar da yumuşamaya gidiyor. Eğer Rus şirketleri yaptırımlardan etkilenen alanlarda Türk şirketlerin ya da mallarının yerini dolduramazsa ya da bu çok daha pahalıya mal olursa veya bu durum tüketicilerin giderlerinde artışa neden olursa istisna getirilecek.

Diğer yandan Rusya’da faaliyet gösteren bazı Rus bankaları ve büyük ölçekli rus şirketlerde Türkiye’yi konu alan yaptırımların dışında kalmak için yetkili makamlara başvuruda bulundu. Vedomosti gazetesine konuşan bir hükümet yetkilisi de, bazı büyük perakende zincirleri ve bazı inşaat şirketlerinin yaptırımlara istisna getirilmesi için kendilerine başvurduğunu doğruladı. / Rusya Haberleri

Son Güncelleme: 17 Ocak 2016 14:42