Rusya Türk İşçi Alımına Devam Edecek

Son zamanlarda Rusya ile yaşanan uçak düşürme probleminin ardında Rusya yaptırımlar çerçevesinde türk işçileri gözaltına almış ve bir kısmını sınır dışı etmiş ve diğer yandan artık firmaların Türkiye’den yeni işçi alımı yapamayacağını söylemişti.

Ancak Rusya’nın uygulamaya koymayı düşündüğü yaptırımlarda yumuşamaya gideceği belirtildi. Bu kapsamda yapılan açıklamada Rusya’da faaliyet gösteren bazı firmaların türk işçi alımına devam edebileceği dile getirildi.

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Maxim Topilin, Türkiye’den yeni işçi alınmasına yönelik olarak 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek yasağın, bazı işverenleri etkilemeyeceğini söyledi.

Topilin, Rus hükümetinin onay verdiği listede yer alan işverenlerinTürkiye’den yeni uzman personel işçi alımına devam etmelerine izin verileceğini belirtti.

Diğerleri Türk İşçi Alımı Yapamayacak!
Listede yer almayan işverenlerin ise 31 Aralık 2015’ten önce Rusya’da yasal olarak çalışan Türk vatandaşlarını istihdam etme hakları olacağını anlatan Topilin, ancak listede olmayan işverenlerin Türkiye’den yeni işçi ve eleman alımı yapamayacağını duyurdu.

Son Güncelleme: 4 Şubat 2019 16:05