Rönesans İnşaat Özbekistan’da Yeni Projeler Üstleniyor

Türk inşaat şirketleri arasında önemli bir yere sahip olan Rönesans İnşaat Özbekistan projeleri kapsamında metal, maden ve inşaat sektörü olmak üzere 3 farklı alanda toplamda 8 milyar doları bulan projeler üstlendi.

Dünya üzerinde gerçekleştirdiği sayısız inşaat ve yapı projeleriyle dünya markası inşaat firmalarından biri haline gelen Rönesans İnşaat şirketi hız kesmeden farklı ülkelerde çeşitli projeler üstlenmeye ve bu alanda atılımlar yapmaya devam ediyor. Özellikle Rusya’nın farklı şehirlerinde hayata geçirdiği ve tamamladığı projeler ile Rusya’nın en önemli ve en büyük Türk inşaat şirketlerinden biri olan Rönesans İnşaat son olarak 8 milyar dolar değerinde 3 yeni projeye başlama ve yatırım yapmak üzere imza attı.

Buna göre söz konusu dünya devlerinden biri olan Türk inşaat şirketi Rönesans Özbekistan’da hayata geçirilecek yeni çalışmalar kapsamında 3 projeye toplamda 8 milyar dolar yeni yatırım yapacak. Uzun zamandır devam eden görüşmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan yatırım kararı Özbekistan ve Türkiye iş çevrelerinde büyük yankı uyandırdı.

Özbekistan’da Türk Şirketler ve İş

Bilindiği üzere Özbekistan son dönemde Türk inşaat şirketleri ve farklı sektörlerde iş yapan Türk firmaların iş yapmak için yoğun olarak ilgi gösterdikleri ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Özbekistan resmi makamları da Türk şirketlerin Özbekistan’da iş ve yatırım yapmaya olan ilgisine ve uzun zamandır yapılan görüşmelere vurgu yapıyor, Özbekistan’da iş yapmak isteyen Türk firmalara ellerinde gelen tüm imkanları sağlayacaklarına vurgu yapıyorlar.

Özbekistan’da iş yapa ve yatırım görüşmeleri Ankara’da düzenlendi ve görüşmelere pek çok Türk firma katıldı. Söz konusu görüşmelere katılan farklı sektörlerden Türk firmalar arasında TOBB, TİKA, Ziraat Bankası, Zorlu Holding, Coşkunöz Holding, Eczacıbaşı Holding, Baykar, Savunma, Dünyagöz Grubu, HAVELSAN gibi firmalar yer alıyor.

Rönesans İnşaat Özbekistan Yeni Projeler

Özbekistan resmi makamları tarafından yapılan açıklamada en büyük Türk inşaat şirketlerinden biri olan Rönesans İnşaat’ın ülkede büyük bir yatırım iştahıyla iş yapmak istediği ve bu doğrultuda Özbekistan’da farklı alanlarda olmak üzere toplam miktarı 8 milyar doları bulacak yeni projelere yatırım yapacağı belirtildi. Rönesans İnşaat yeni yatırımlar kapsamında bazı şirketler ile işbirliği de yapacak.

Yeni projeler ve yatırım kapsamında Rönesans İnşaat Özbekistan’da Uzmetkombinat JSC ile 630 milyon euro, devlet şirketi Almalyk Mining ve Metallurgical JSC ile de 4.1 milyar dolar değerinde anlaşmalar yapacak. Diğer taraftan şirket aynı zamanda Taşkent ve birkaç farklı şehirde hastane ve ticaret merkezi inşaat projeleri için 3 milyar dolar yatırımda bulunacak.