ÖzbekistanYurtdışı İş

Özbekistan’da İş Yapan Türk Tekstil Gıda ve İnşaat Firmaları

Özbekistan'da iş imkanları ve iş olanakları. Özbekistan'da iş yapan, Özbekistan'a yurtdışı işçi götüren, yurtdışı eleman arayan Türk inşaat şirketleri ve diğer Türk firmalar. İş ve şirket kurma. Özbekistan'da yapılabilecek işler...

Özbekistan’da iş yapan Türk şirketler çeşitli sektörlerde faaliyet göstermeye devam ederken diğer yandan da Özbekistan’da çalışmak isteyen iş arayan kişiler için iş imkanları ve iş olanakları sunuyorlar. Bunlar yanında Özbekistan diğer taraftan yurtdışında iş yapılabilecek ülkeler arasında ön plana çıkıyor. Ülkede pek çok alanda iş yapılabilecek çeşitli iş fikirlerinin hayata geçirilebileceği alanlar mevcut.

Özbekistan’da İş Yapan Türk Firmalar

Özbekistan’a İşçi Alan Eleman Götüren Türk Firmalar

Son dönem istatistiklerine göre Özbekistan’da iş yapan Türk şirketlerin sayısında artış söz konusu. Özbekistan Devlet İstatistik Komitesi, ülkenin Ocak-Mart 2018 dönemiyle ilgili ekonomik ve sosyal verileri açıkladı. Verilere göre, Özbekistan’da kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı 1 Nisan 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 13,3’lük artışla 5815 oldu. Yabancı sermayeli şirketler en çok imalat sanayisinde faaliyet gösterdiği, bu sektördeki şirketlerin sayısı 2511 olduğu açıklandı. Toptan ve perakende ticaret sektöründe faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirket sayısı 1142 olarak belirlendi. Özbekistan’da 2018 yılının ilk 3 ayında yeni kurulan uluslararası sermayeli şirket ve şube ile iştirak sayısı 387 oldu. Bu dönemde kurulan şirketlerde 76 firmayla Rusya öne çıktı. Rusları, 73 şirketle Güney Kore izlerken, 59 yeni şirketle Türkiye üçüncü sırayı aldı. Yeni şirketlerin 55’inin sermayesi Kazakistan’dan, 53’ünün sermayesi ise Çin’den geldi.

Özbekistan’da Türkler İçin İş İmkanları

Özbekistan’da Yurtdışı İşçi ve Yurtdışı Eleman Alımları

Yukarıda da belirtildiği gibi Özbekistan’da iş yapan ve Özbekistan’a işçi götüren Türk şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bir dönem kötü olana Türkmenistan-Türkiye ilişkilerinin tekrar yoluna girmesiyle iki ülke arasındaki iş hacmi de artış göstermeye başladı. Özbekistan’da çalışmak isteyen, Özbekistan iş imkanları ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyen adaylar için birçok fırsat söz konusu. Özbekistan para birimi Türk lirasından oldukça değersiz olduğu için çalışmak için gittiğiniz firma yüksek olasılıkla size ödemeyi Türk lirası şeklinde yapacaktır. Ödemenizin Türkiye’deki banka hesabınıza yapılması büyük avantaj sağlar. Zira, Özbekistan’dan Türkiye’ye para göndermek oldukça zahmetli ve sorunlu bir iştir. Türklerin Özbekistan’da en fazla yaptığı işler; gıda, turizm, inşaat, tekstil ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışmak yada iş kurmaktır. Madencilik alanında oldukça iyi kaynaklara sahip olan Özbekistan’da yatırımların birçoğu da bu yöndedir. Yerel halk için tarım ve hayvancılık da önemli bir iş kolu olup Türklerin çok fazla tercih etmediği bir çalışma alanıdır.

Özbekistan’da Yurtdışı Çalışma ve İş Olanakları

Özbekistan’da iş imkanları ve iş olanaklarını araştıran kişilerin sayısı oldukça fazla. Özellikle burada iş yapan Türk inşaat firmaları Özbekistan’a en fazla işçi götüren Türk şirketler arasında yer alıyor. “Kısacası Özbekistan’da çalışmak istiyorum” diyorsanız bu ülkede de iş imkanları ve iş olanakları mevcut. Öncelikli olarak mesleğiniz ve uzman olduğunuz sektör için Özbekistan’da iş ilanları bakmanız veya iş kuracaksınız oradaki yaşam ve insanlar üzerine geniş araştırma yapmanız gerekmektir. Özbekistan’da iş imkanları ve iş fırsatları kapsamında özellikle inşaat alanında ve hizmet sektörü alanında iş bulunabiliyor. Özbekistan’da hizmet sektörü sürekli gelişime içerisindedir. İnsanlar sosyal yaşamda kendilerini gezmeye ve yeme içmeye vermektedir. Ülkenin birçok yerinde restoranlar, kafeler, dünyaca bilinen fast-food zincirleri bulunmaktadır. Buralarda çalışacak başta deneyimli Türk personellere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Özbekistan’da gıda sektöründe de iş imkanları ve iş olanakları mevcut. Özellikle Türk mutfağı ürünleriyle hizmet veren Türk restoranlarında da çalışmak mümkün.

Özbekistan’da Eleman Arayan, İşçi Götüren Firmalar

Özbekistan’da yurtdışı iş imkanlarını ve iş olanaklarını araştıran kişilerin en fazla merak ettiği konulardan biri Özbekistan’da iş yapan ve Özbekistan’a işçi götüren Türk şirketlerdir. Özbekistan’da farklı alanlarla iş yapan birçok Türk şirket mevcuttur. Bunlar arasında Özbekistan’a işçi ve eleman götüren en büyük şirketler Türk inşaat firmalarıdır. Türklerin genelde rahat çalışabildiği firmalar merkezi Türkiye’de kurlu ve Özbekistan’da iş alan şirketlerdir. Bu şirketler, genellikle Rönesans İnşaat, Enka İnşaat, Tekfen İnşaat, Cengiz İnşaat, Kalyon İnşaat, Gama İnşaat, Aysel İnşaat, Demir İnşaat, Kolin İnşaat’tır. Bu şirketler projelerinde dönemsel olarak alçı ustası, kartonpiyer, alçıpan ustası, demirci, kalıpçı, duvarcı, inşaat işçisi, inşaat kalfası, inşaat teknikeri, elektrikçi, tesisatçı, iş makinesi operatörü, şantiye şefi, şoför gibi pozisyonlara işçi alımı yapmaktadırlar. Beyaz yakalı kalifiye pozisyonlara da ihtiyaçlar doğrultusunda yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yapılmaktadır. İnşaat firmaları yanında tekstil ve gıda sektöründe iş yapan birçok Türk şirket ve bu şirketler bünyesinde iş bulmak, iş imkanlarından yararlanmak mümkün.

Özbekistan’da İşçi ve Eleman Maaşları

Özbekistan’da piyasasında yurtdışı işçi kapsamında çalışan kişiler ortalama olarak 1000 dolar civarında maaş almaktadırlar. Ancak 1000 dolar maaş alan işçi ve eleman kategorisi vasıfsız kategorisi işçi ve elemanlar için geçerlidir. Özbekistan’da yurtdışı iş imkanları kapsamında çalışmak isteyen kalifiye, yetkinlik ve meslek sahibi kişiler 2000 dolardan 3500 dolara kadar maaş ve kazanç imkanlarına sahip olabilirler.

Özbekistan’da İş Kurma, Özbekistan’da Yapılabilecek İşler

Özbekistan’da ne iş yapılır? Özbekistan’da yurtdışı iş kapsamında işçi olarak çalışma dışında kendi işinizi de kurmanız mümkün. Günümüzde Özbekistan’da çok farklı alanlarda iş yapılabilecek boşluklar mevcut. Özbekistan’da iş kurma imkanları çerçevesinde otomotiv, yan sanayi, tekstil, moda, gıda, kimya, makine ekipman, gübre, marketçilik, unlu mamüller, et, mobilya, inşaat, turizm ve sağlık gibi alanlarda birçok iş fikri ve girişimle yapılabilecek işler mevcut.

Özbekistan’da İş Yapmak, Özbekistan’da Yeni Şirket Kurma

Özbekistan’da iş kurmak istiyorsanız öncelik yeni bir şirket kurmanız gerekiyor. Peki Özbekistan’da şirket nasıl kurulur, yeni şirket kaydı nasıl yapılır? Özbekistan’da şirketler, şirketin faaliyeti ve sermayesine göre çeşitli devlet kurumları tarafından kayda alınmaktadır. Bunlar; Avukatlık, sigorta, borsa ve Taşkent şehrinde kurulacak olan yabancı sermayeli şirketler Özbekistan Adalet Bakanlığı tarafından kayda alınır. Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti ve diğer vilayetlerde kurulacak yabancı yatırımlı şirketler Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ve Özbekistan vilayetlerindeki şubeleri tarafından kayda alınır. Şirketin yerleştiği yerdeki ilçe ve şehir hakimiyetleri (Belediyeler) tarafından kayda alınır. Kayıt işlemleri için ayrıca devlet vergisi ödenir. Kayıt işlemleri için Özbekistan Cumhuriyeti Adalet Bakalığı’nda, Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nda ve vilayetlerdeki Adalet Genel Müdürlüklerinde aşağıdaki miktarlarda devlet vergisi alınmaktadır: Yabancı yatırımlı şirketler için – beş asgari ücret artı 500 ABD Doları değerinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı ve hükümetinin ilgili kararları çerçevesinde kurulan sigorta, denetim, borsa, ekonomik yönetim şeklindeki anonim şirketler (Hisse Senetli, Devlet Hisse Senetli şirketleri ve Holdingleri dahil) dört asgari ücret değerinde, vergi alınmaktadır. Tahsil edilen bu devlet vergisinin % 20’si mahkeme ve yargı fonuna ve diğer kısmı devlet bütçesine yatırılmaktadır.

İlgili Makaleler