Moldova’da Türk şirketler ve inşaat

Dört milyon nüfuslu Moldova‘nın 54 ülkeyle vize serbestisi, 43 ülkeyle de serbest ticaret anlaşması var. Üstelik Türkiye ile olan anlaşmanın kapsamı bu yıl genişliyor. Ülke birçok pazarın giriş kapısın konumunda.

Dış ticaretini başta komşuları olmak üzere büyük oranda AB ülkeleriyle gerçekleştiren Moldova‘nın Türkiye ile olan dış ticaret hacmi 410 milyon dolar düzeyinde. Bunun 262 milyon dolarlık kısmını Türkiye’nin ihracatı, 148 milyon dolarlık bölümünü de ithalatı oluşturuyor.

İhracatında öne çıkan ürünler tekstil ve konfeksiyon, çoğunluğunu otomotiv kablolarının oluşturduğu otomotiv yan sanayi ürünleri, ay çekirdeği, şarap, buğday, mısır, arpa, ceviz, elma, erik ve mobilya. İthalatında ise elektrikli makine ve ekipmanlar, makineler, kara taşıtları, plastik ürünler ve eczacılık ürünleri ilk sırada gelen ürünler.

1 Haziran 2014 tarihinden bu yana Türkiye ile arasında vize serbestisi olan Moldova’da 4500 civarında Türk vatandaşının yaşadığı tahmin ediliyor. Buna karşılık ülkede 1300 adet türk sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi, Hulusi Kılıç, Moldova’da iş yapan Türk firmaların 300 tanesinin faal durumda olduğunu belirtiyor. Türk firmaların Moldova’da yaptığı yatırımların toplamı ise 300 milyon dolar civarında bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Bu rakamla Türkiye, doğrudan yabancı yatırımcılar açısında Moldova’da önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Moldova’da iş yapan Türk firmaların istihdam ettiği personel ve işçi sayısı ise 4 bin 500 civarında.

Moldova’da iş yapan Türk Şirketler inşaat, bilgi ve iletişim, konaklama ve yiyecek hizmetleri, sağlık hizmetleri, tarım ürünleri üretimi, tekstil ve hazı giyim, ilaç pazarlama, eğitim gibi alanlarda faaliyet gösteriyorlar. Özellikle Türk inşaat firmalar Moldova’da önemli projelerde yer alıyor. Altyapının iyileştirilmesi amacıyla Batılı ülkelerin ve uluslarası kuruluşların kaynakları ile finanse edilen projeler, Türk inşaat şirkeleri için önemli bir potansiyel oluşturuyor.