İnşaat FirmalarıMoldovaYurtdışı İş İlanları

Moldova’da İş Yapan Türk İnşaat Şirketleri ve Türk Firmalar

Moldova'da iş yapan, Moldova'ya işçi götüren eleman arayan Türk firmalar ve Türk inşaat şirketleri. Moldova iş ilanları, iş imkanları ve Moldova iş başvurusu.

Moldova başta Türk inşaat firmaları olmak üzere farklı sektörlerde iş yapan Türk şirketlerin yoğun olarak ticari faaliyette bulunduğu ülkelerden bir tanesi. Moldova’da iş yapan Türk firmalar hem Moldova’da ticari alanda aktif rol oynayarak Moldova’da iş yapıyor hem de Moldova’ya işçi götüren eleman arayan şirketler olarak öne çıkıyorlar. Bakıldığı zaman günümüzde Moldova’da iş yapan çok sayıda Türk firma mevcut, yaklaşık olarak 1300 civarında. Söz konusu firmalar Moldova’da inşaat, bilgi ve iletişim, konaklama ve yiyecek hizmetleri, sağlık hizmetleri, tarım ürünleri üretimi, tekstil ve hazı giyim, ilaç pazarlama ve eğitim alanlarında iş yaparken bir yandan da yurtdışı istihdam kapsamında Moldova’da iş imkanları ve iş olanakları sağlayan firmalar olarak öne çıkıyorlar.

Moldova’da İş Yapan Türk Firmalar

Dört milyon nüfuslu Moldova’nın 54 ülkeyle vize serbestisi, 43 ülkeyle de serbest ticaret anlaşması var. Üstelik Türkiye ile olan anlaşmanın kapsamı bu yıl genişliyor. Ülke birçok pazarın giriş kapısın konumunda. Dış ticaretini başta komşuları olmak üzere büyük oranda AB ülkeleriyle gerçekleştiren Moldova’nın Türkiye ile olan dış ticaret hacmi 410 milyon dolar düzeyinde. Bunun 262 milyon dolarlık kısmını Türkiye’nin ihracatı, 148 milyon dolarlık bölümünü de ithalatı oluşturuyor. İhracatında öne çıkan ürünler tekstil ve konfeksiyon, çoğunluğunu otomotiv kablolarının oluşturduğu otomotiv yan sanayi ürünleri, ay çekirdeği, şarap, buğday, mısır, arpa, ceviz, elma, erik ve mobilya. İthalatında ise elektrikli makine ve ekipmanlar, makineler, kara taşıtları, plastik ürünler ve eczacılık ürünleri ilk sırada gelen ürünler.

Moldova’da Türk Firmalar İşçi ve Eleman Alımları

1 Haziran 2014 tarihinden bu yana Türkiye ile arasında vize serbestisi olan Moldova’da 4500 civarında Türk vatandaşının yaşadığı tahmin ediliyor. Buna karşılık ülkede 1300 adet türk sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi, Hulusi Kılıç, Moldova’da iş yapan Türk firmaların 300 tanesinin faal durumda olduğunu belirtiyor. Türk firmaların Moldova’da yaptığı yatırımların toplamı ise 300 milyon dolar civarında bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Bu rakamla Türkiye, doğrudan yabancı yatırımcılar açısında Moldova’da önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Moldova’da iş yapan Türk firmaların istihdam ettiği personel ve işçi sayısı ise 4 bin 500 civarında.

Moldova’da Türk İnşaat Firmaları ve İnşaat İşleri

Moldova’da iş yapan Türk Şirketler inşaat, bilgi ve iletişim, konaklama ve yiyecek hizmetleri, sağlık hizmetleri, tarım ürünleri üretimi, tekstil ve hazı giyim, ilaç pazarlama, eğitim gibi alanlarda faaliyet gösteriyorlar. Özellikle Türk inşaat firmalar Moldova’da önemli projelerde yer alıyor. Altyapının iyileştirilmesi amacıyla Batılı ülkelerin ve uluslarası kuruluşların kaynakları ile finanse edilen projeler, Türk inşaat şirkeleri için önemli bir potansiyel oluşturuyor.

Moldova Yurtdışı İş İlanları ve İş Başvurusu

Moldova’da iş yapan, Moldova’ya işçi götüren eleman alan Türk firmaların sunduğu yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak istiyorsanız en kolay şekilde söz konusu firmaların Moldova ve yurtdışı iş ilanlarına internet üzerinden ulaşarak kendinize uygun ilanlara gerekli şartları taşıdığınız takdirde Moldova iş başvuru formu doldurarak Moldova yurtdışı iş başvurusu yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler