Haberlerİnşaat FirmalarıYurtdışı İnşaat Projeleri

Limak ve Summa İnşaat Yurtdışı Senegal Dakar

Senegal'de iş yapan, ve Senegal'e iş ve eleman götüren Türk inşaat şirketleri. Senegal inşaat projeleri. Yurtdışı havalimanı projeleri ve şantiyeleri.

Dünyanın en güçlü inşaat firmaları arasında yer alan Summa İnşaat ve Limak inşaat firmaları yurtdışında yeni bir havalimanı inşaat projesi devraldı. Buna göre söz konusu projenin inşaatı yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinden olan Summa İnşaat ve Limak inşaat tarafından tamamlanacak ve inşaatın tamamlanmasının ardından havalimanının işletmesi de yine söz konusu Türk inşaat şirketleri tarafından yapılacak. Söz konusu Türk şirketler olan Limak İnşaat ve Summa İnşaat aynı zamanda yurtdışına işçi ve eleman alımı yapan Türk şirketler arasında da öne çıkıyor.

Yurtdışı Havalimanı Projesi: Senegal DAKAR Havalimanı

Limak İnşaat açıklamasına göre, yurtdışında iş yapan ve önemli işlere imza atarak yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı iş olanakları sağlayan Türk şirketler Limak İnşaat ve Summa İnşaat, Senegal’in Başkenti Dakar’da yeni yapılmakta olan ve 7 yıldır tamamlanamayan AİBD Havalimanı inşaatının tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işinde ortak oldu. Uluslararası havalimanı AİBD, toplamda 466 milyon avroya mal olacak. Yaklaşık 7 yıldan bu yana inşaatı devam eden ve yüzde 70’i tamamlanan havalimanı, inşaatı tamamlandıktan sonra Summa İnşaat ile Limak İnşaat’ın kuracağı, Senegal devletinin de ortak olacağı şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek. Söz konusu iki şirket yurtdışı havalimanı projelerinde yer almış olacak.

Senegal Havalimanı İşletmesini Türk Şirketler Yapacak

Senegal’de iş yapan inşaat şirketleri arasında yer alan Limak İnşaat ve Summa İnşaat, Senegal projeleri olan inşaatın geri kalan bölümünü 8 ayda tamamlamayı ve havalimanını devreye almayı planlıyor.

Dakar’ın mevcut havalimanında 2015 yılında 2 milyon yolcu trafiği bulunurken, yeni havalimanının devreye alınması ile birlikte yolcu trafiğinin 3 milyona, ardından da 5 milyona ulaşması bekleniyor. “Havalimanının ötesinde yatırım imkanlarını değerlendirmek istiyoruz.” Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, şunları kaydetti:

“Limak İnşaat olarak havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusunda çok geniş tecrübelerimiz var. Bu tecrübemizi Senegal’e de taşıyacağız. Biz Senegal’de ve Afrika’da havalimanının ötesinde çok daha geniş yatırım imkanlarını değerlendirmek istiyoruz. Bu konuda da çok ciddi çalışmalar içindeyiz. Dakar, havalimanı işletmeciliği konusunda coğrafi olarak son derece önemli bir konumda bulunuyor. Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte bu havalimanının önemi daha da artacak ve Batı Afrika’nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecek.”

İlgili Makaleler