Libya’da yurtdışı işçi maaşları ne kadar? 2019

Bilindiği üzere Libya‘da faaliyet gösteren çok sayıda türk inşaat firması mevcut ve söz konusu bu firmalar şu anda hali hazırda toplam 15 milyar dolarlık proje üstlenmiş durumlarda ve bu projelerine yapım ve inşaasına devam ediyorlar. Türk firmalar söz konusu inşaat ve yapı projelerinde çalıştırmak üzere Türkiye’den işçi ve personel alımı da yaparak birçok kişiye yurtdışı iş imkanı ve iyi paralar kazanma imkanı da sağlıyor.

Ancak son yıllar Libya’da yaşanan siyasi olaylar Libya’yı güvenli bölge olmaktan çıkararak güvenliksiz bölge konumuna düşürdü. Bu durumda Libya’da iş yapan türk firmaların çalışmak üzere Türkiye’den işçi ve eleman alımını zorlaştırdı. Tam da bu noktada türk firmalar yurtdışı işçi ve eleman maaşını arttırma yoluna gidiyorlar.

Libya’ya inşaat işçisi olarak gitmek isteyen kişilerin en fazla merak ettikleri konu maaşlar. Peki ama Libya’da yurtdışı işçi maaşları ne kadar? Libya’da türk inşaat şirketlerinde çalışan bir işçi ne kadar maaş alır?

Libya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Libya güvenlik bölge konumundayken yurtdışı işçi maaşları diğer ülkeler ile hemen hemen aynı konumdaydı. Yaklaşık olarak 2000 ve 3000 dolar arasında değişmekteydi. Ancak yaşanan siyasi durumlar ve ardından Türk inşaat şirketlerinin söz konusu maaşlara yurtdışı inşaat işçisi bulamaması maaşların artmasını sağladı. Günümüzde bazı türk firmalar Libya’da çalışacak yurtdışı işçi için 4000 dolara kadar maaş veriyorlar. Kısaca Libya’da yurtdışı ve işçi maaşları 4000 dolara yaklaşmış durumda.

Libya’da güvenliksiz bölgelerde eleman ve işçi arayan firmalar İma Mühendislik, Mimsa, Gurbağ Mühendislik, NVS Grup, Cafer Sadık Abalıoğlu, Mas İnşaat olarak öne çıkıyor.

Son Güncelleme: 27 Şubat 2019 13:51