Libya’da Çalışan Yurtdışı İşçi Maaşları Ne Kadar? 2020

Libya'da Türk inşaat firmalarında çalışan yurtdışı inşaat işçisi, yurtdışı inşaat elemanı ve yurtdışı inşaat ustası maaşları ne kadar, Libya'da çalışan işçiler ne kadar maaş alıyor?

Bilindiği üzere Libya‘da faaliyet gösteren çok sayıda türk inşaat firması mevcut ve söz konusu bu firmalar şu anda hali hazırda toplam 15 milyar dolarlık proje üstlenmiş durumlarda ve bu projelerine yapım ve inşaasına devam ediyorlar. Türk firmalar söz konusu inşaat ve yapı projelerinde çalıştırmak üzere Türkiye’den işçi ve personel alımı da yaparak birçok kişiye yurtdışı iş imkanı ve iyi paralar kazanma imkanı da sağlıyor.

Ancak son yıllarda Libya’da yaşanan siyasi olaylar Libya’yı güvenli bölge olmaktan çıkararak güvenliksiz bölge konumuna düşürdü. Bu durumda Libya’da iş yapan türk firmaların çalışmak üzere Türkiye’den işçi ve eleman alımını zorlaştırdı. Tam da bu noktada türk firmalar yurtdışı işçi ve eleman maaşını arttırma yoluna gidiyorlar.

Libya’ya inşaat işçisi, inşaat elemanı ve inşaat ustası olarak gitmek isteyen kişilerin en fazla merak ettikleri konu maaşlar. Peki ama Libya’da yurtdışı inşaat işçisi, inşaat elemanı, inşaat ustası ve Türk inşaat firmalarında çalışan kişilerin maaşları ne kadar? Libya’da Türk inşaat şirketlerinde çalışan bir işçi ne kadar maaş alır?

Libya’da Çalışan İşçi Maaşları Ne Kadar?

Bilindiği üzere Libya Türk inşaat firmalarının yoğun olarak iş yaptığı ülkelerin başında geliyor. Libya’da iş yapan Türk inşaat firmaları bir yandan önemli altyapı ve üstyapı inşaat projeleri üretirken bir yanda da yurtdışı iş imkanları kapsamında Libya’ya eleman arayan işçi götüren firmalar olarak öne çıkıyor.

Libya güvenlik bölge konumundayken yurtdışı işçi maaşları diğer ülkeler ile hemen hemen aynı konumdaydı. Yaklaşık olarak 2000 ve 3000 dolar arasında değişmekteydi. Ancak yaşanan siyasi durumlar ve ardından Türk inşaat şirketlerinin söz konusu maaşlara yurtdışı inşaat işçisi bulamaması maaşların artmasını sağladı. Günümüzde bazı Türk firmalar Libya’da çalışacak yurtdışı işçi için 4000 dolara kadar maaş veriyorlar. Kısaca Libya’da yurtdışı ve işçi maaşları 4000 dolara yaklaşmış durumda.

Libya’da güvenliksiz bölgelerde inşaat elemanı, inşaat ustası ve inşaat işçisi arayan Türk inşaat firmalarından bazıları İma Mühendislik, Mimsa, Gurbağ Mühendislik, NVS Grup, Cafer Sadık Abalıoğlu, Mas İnşaat olarak öne çıkıyor.