HaberlerLibya

Libya’da Çalışan Yurtdışı İşçi Maaşları Ne Kadar?

Libya'da Türk inşaat firmalarında çalışan yurtdışı inşaat işçisi, yurtdışı inşaat elemanı ve yurtdışı inşaat ustası maaşları ne kadar, Libya'da çalışan işçiler ne kadar maaş alıyor?

Bilindiği üzere Libya’da faaliyet gösteren çok sayıda türk inşaat firması mevcut ve söz konusu bu firmalar şu anda hali hazırda toplam 15 milyar dolarlık proje üstlenmiş durumdalar ve bu projelerin yapım ve inşaasına devam ediyorlar. Türk firmalar söz konusu inşaat ve yapı projelerinde çalıştırmak üzere Türkiye’den işçi ve eleman alımı da yaparak birçok kişiye yurtdışı iş imkanı ve iyi paralar kazanma imkanı da sağlıyor. Libya’ya inşaat işçisi, inşaat elemanı ve inşaat ustası olarak gitmek isteyen kişilerin en fazla merak ettikleri konu maaşlar. Peki Libya’da işçi maaşları ne kadar. Libya’da inşaat işçisi maaşları, inşaat elemanı maaşları, inşaat ustası maaşları ve Türk inşaat firmalarında çalışan tekniker ve mühendis maaşları ne kadar. Libya’da Türk inşaat şirketlerinde en düşük ve en yüksek işçi maaşları ne durumda.

Ancak son yıllarda Libya’da yaşanan siyasi olaylar Libya’yı güvenli bölge olmaktan çıkararak güvenliksiz bölge konumuna düşürdü. Bu durumda Libya’da iş yapan türk firmaların çalışmak üzere Türkiye’den işçi ve eleman alımını zorlaştırdı. Tam da bu noktada ülkede işçileri riskli ve zorlu şartlar altında çalışması gerektiğinden Libya’da işçi maaşları yükseltilmiş durumda.

Libya’da İşçi ve İnşaat Ustası Maaşları

Bilindiği üzere Libya Türk inşaat firmalarının yoğun olarak iş yaptığı ülkelerin başında geliyor. Libya’da iş yapan Türk inşaat firmaları bir yandan önemli altyapı ve üstyapı inşaat projeleri üretirken bir yanda da yurtdışı iş imkanları kapsamında Libya’ya eleman arayan işçi götüren firmalar olarak öne çıkıyor.

Libya güvenli bölge konumundayken yurtdışı işçi maaşları diğer ülkeler ile hemen hemen aynı noktadaydı. Yaklaşık olarak 2000 ve 3000 dolar arasında değişmekteydi. Ancak yaşanan siyasi durumlar ve ardından Türk inşaat şirketlerinin söz konusu ortalama işçi maaşlarına yurtdışı inşaat işçisi bulamaması Libya’da çalışan işçi maaşlarının artmasına neden oldu. Günümüzde bazı Türk firmalar vasıflı vasıfsız Libya’da çalışacak yurtdışı işçi için 4000 ($) dolara kadar işçi maaşları veriyorlar. Kısaca Libya’da yurtdışı ve işçi maaşları 4000 dolara yaklaşmış durumda. Bu miktar günümüzde yaklaşık olarak 18 bin Libya dinarına karşılık gelmektedir. Tabiki daha üst seviye vasıflı çalışanlar olan inşaat teknikeri ve mühendisi maaşları daha yüksek. Dolayısıyla Libya’da işçi maaşları konusunda zorlu şartlar kadar çalıştığınız şirket ve pozisyon da maaşları belirleyen önemli faktörler arasında yer alıyor.

Libya’da güvenliksiz bölgelerde inşaat işçisi, inşaat ustası ve inşaat elemanı arayan Türk inşaat firmalarından bazıları şöyle:

  • İma Mühendislik
  • Mimsa İnşaat
  • Gurbağ İnşaat Mühendislik
  • NVS Grup
  • Cafer Sadık Abalıoğlu
  • Mas İnşaat

Libya’da Tekniker ve Mühendis Maaşları

Libya’da mühendis maaşları da merak edilen konulardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Bilindiği üzere yurtdışında çalışmak özellikle de zorlu şartlara sahip olan ülkelerde çalışmak her ne kadar zor olsa da bu yolu tercih eden kişiler daha iyi ve yüksek işçi maaşları için bu zorluklara katlanıyorlar. Libya’da mühendis maaşları doğal olarak normal işçi maaşlarına göre daha yüksek bir noktada yer alıyor.

Günümüzde Libya’da mühendis maaşları tecrübe ve deneyim unsurları göz önünde bulundurulduğunda 4.000 dolardan 10.000 ($) dolara kadar çıkabiliyor. Kısacası günümüz şartlarında Libya’da çalışan bir mühendis zorlu şartları göz önüne aldığında 10.000 dolara kadar maaşlar alma imkanı ve olanağına sahip olabiliyor. Yine Libya’da tekniker maaşları da işçi maaşları ile mühendis maaşları arasında konumlanmış durumda. Libya’da çalışan teknikerlerin maaşları da mühendisler gibi sahip oldukları deneyim ve tecrübeye göre farklılık gösterebiliyor.

Libya’da iş yapan ve Libya’ya işçi götüren Türk inşaat firmaları ve Türk şirketlerin en fazla aradıkları elemanlar arasında makine ustası, inşaat teknikeri, inşaat mühendisi, makine mühendisi, makine bakım onarım ustası, boya ustası ve boyacılar, alçı ustası, demirci, demir doğrama ustası, elektrikçi, su tesisatçısı, marangoz, formen, kaynakçı, iş makinesi operatörü, kamyon şoförü, aşçı, fayans ve mermer ustası, kalıpçı, duvarcı vs. gibi inşaat alanında uzmanlaşmış işçiler yer alıyor.

İlgili Makaleler