Letonya Yurtdışı İş İmkanları 2022 Asgari Ücret ve İşçi Maaşları, Ne İş Yapılır

Letonya'da iş imkanları neler, iş imkanı sağlayan ve çalışılabilecek sektörler hangileri, çalışanlar ne kadar kazanıyor. Yurt dışı işçi ve eleman arayan firmalar var mı. Letonya'da asgari ücret ve aylık ortalama maaşlar ne kadar.

Yurtdışı işçi ve eleman alımlarından yararlanarak yurtdışında çalışma ve iş imkanlarını araştıranlar için Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yer alan ülkelerden biri olan Letonya da bir seçenek olabilir. Sakin ve soğuk bir yapıya sahip olan Letonya’da yurtdışı işçi ve eleman alımından faydalanarak Letonya’da iş ve çalışma imkanlarını değerlendirmek mümkün. Peki Letonya’da iş imkanları neler, iş imkanı sağlayan ve çalışılabilecek sektörler hangileri, çalışanlar ne kadar kazanıyor, yurtdışı işçi ve eleman arayan firmalar var mı, asgari ücret ve aylık ortalama maaşlar ne kadar. Kısaca bunlara değinelim.

Resmi dil olarak bir Baltık Grubu dili olan Letoncanın kullanıldığı ülkede Letonca yanında çok yaygın olarak Rusça konuşulmaktadır. İngilizce çok aşırı yaygın olmamakla birlikte işinizi görebilirsiniz. 1.9 milyonluk bir nüfusa sahip olan Letonya’da nüfusun yarısından çoğunu Letonyalılar oluştururken geri kalan kısımda ise Ruslar, Belaruslular, Ukraynalılar, Polonyalılar ve Litvanyalılar bulunuyor. Letonya nüfusun yoğun olduğu canlı şehirler başkent Riga başta olmak üzere Liepaja, Jelgava, Bauska, Cesis, Jurmala, Rezekne ve Sigulda olarak öne çıkıyor.

Ekonomisine bakıldığında Avrupa Birliği’nde görece daha sakin bir ekonomiye sahip olan Letonya özellike Litvanya ve Estonya arasında denize kıyısı olan bir ülke olarak bulunduğu konum itibariyle bölgede daima önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü ve Birleşmiş Milletler üyesi de olan Letonya Baltık Denizi’ne olan yakınlığı nedeniyle Baltık Devletlerinin de bir parçasıdır. Dünyanın çoğu ülkesi gibi Letonya da 2008 mali krizinden büyük ölçüde etkilenmekle birlikte sıkı mali disiplinle birlikte 2011-2013 itibariyle ülke ekonomisi ayağa kalkmayı başardı. Şu anda, Letonya ekonomisinin dört temel taşı tarım, kimyasallar, lojistik ve ağaç işlemedir olarak önem taşımaktadır.

Letonya’da İş İmkanları, Çalışılabilecek Sektörler ve İşler, Letonya Yurtdışı İşçi Alımı

Letonya’da çalışmak isteyenler, iş arayanlar ve iş imkanlarından yararlanmak isteyenler için farklı sektörlerde ve alanlarda yurtdışı iş olanakları bulunuyor. Günümüzde Letonya’da işçi ve eleman alımlarıyla istihdama ve gerek üretim gerekse ihracat ile ekonomiye katkı sağlayan en önemli iş alanları tekstil, işlenmiş ağaç ürünleri, işlenmiş gıdalar, kimyasallar, metal işleri ve makine yapımı olarak öne çıkıyor. Letonya vagonlar, otobüsler, çamaşır makineleri ve radyolar gibi hem küçük hem de büyük makinelerin üretimini de yapmaktadır. Kimya ihracatın büyük bir bölümünü oluştururken sektörde yıllar içinde büyük tıbbi keşifler yapılmış ve eğitimli bir personel yapısına sahip. Üretilen ürünler arasında bio kozmetikler ve çevre dostu kozmetikler bulunuyor.

Letonya’da bir diğer önemli sektör ise tarım sektörü olmakla birlikte ülkenin en köklü alanlarından biridir ve nüfusun yüzde 8’i tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Verimli toprakları sayesinde Letonya’da tarım gelişmeye devam ederken en fazla tahıl, patates ve yem bitkileri yetiştirilir. Letonya inşaat sektörü ise 2015 ve 2016’da ilave daralmalar yaşamasına rağmen, 2010 yılından bu yana genel olarak toparlanma sürecinde.

Letonya’da söz konusu bu sektörlerde vasıflı vasıfsız eleman alan işçi arayan firmalarda ve şirketlerde iş imkanlarını ve iş fırsatlarını değerlendirmek mümkün olabilir. Firmaların Letonya yurtdışı iş ilanları internet üzerinden araştırılabilir iş başvuru formu doldurarak iş başvurusu gerçekleştirilebilir. Biyoteknolojiye çok ılımlı yaklaşmayan Letonya sürdürülebilir tarımı ve organik tarımı desteklemektedir.

Letonya’da Asgari Ücret, İşçi ve Eleman Maaşları

Yurt dışı iş imkanlarından faydalanmak, yurt dışında çalışmak isteyen ve yurtdışı iş ilanlarını araştıranların çokça merak ettikleri konulardan bir tanesi de haklı olarak gitmek istedikleri ülkede asgari ücret ve aylık işçi maaşları. Bakalım Letonya’da aylık asgari ücret ve ortalama aylık işçi ve eleman maaşları ne kadar.

Günümüzde Letonya’da mevcut asgari ücret pek çok AB ülkesinin gerisinde olmakla birlikte yaklaşık olarak 450 Euro civarında bulunuyor. Bu miktarın işsizlik oranlarının %9’larda bulunduğu bir AB ülkesi için oldukça düşük olduğu bir gerçek. Yaşam maliyetleri düşük olsa da bu miktardaki bir asgari ücret normal bir yaşamın sürdürülmesi için pek yeterli ve yurtdışı işçi adayları için pek cazip değil.

Diğer yandan Letonya’da aylık ortalama işçi ve eleman maaşlarına bakıldığında sektörlere ve çalışılan pozisyona göre farklılık göstermekle birlikte aylık ücretler 850 Euro ile 1200 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Burada yine çalışılan şehir de önemli bir unsur olarak öne çıkarken, en yüksek maaşlar alınabilecek işler başkent Riga’da.