Dominik CumhuriyetiLatin AmerikaPeruYurtdışı İş

Latin Amerika’da İş Yapan Yatırımı Olan En Büyük Türk Şirket

Latin Amerika'da Kolombiya ve Ekvator'da iş yapan, işletmesi ve yatırımı olan en büyük Türk şirket. Yıldırım Holding yurtdışı maden işletmeleri ve yurtdışı liman işleri.

Bilindiği üzere Türk şirketler uzun zamandır dünya çapında global ataklar yapıyorlar ve dünyanın birçok bölge ve ülkesinde hem iş yapıyor hem de yeni iş imkanları ve iş potansiyellerini kovalıyorlar. Günümüzde sayısız Türk şirket yurtdışı işler yürütürken yine sayısız Türk şirket de dünya çapında yurtdışı işler yapmaya hazırlanıyor. İşte söz konusu potansiyeli olan yurtdışı bölgelerden bir tanesi de Latin Amerika.

Latin Amerika bölgesi ve Latin Amerika ülkeleri topluluğu yaklaşık 630 milyon nüfusu ve 5 trilyon doları aşan gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) ile tüm küresel yatırımcılar açısından her geçen yıl daha dikkatle  izleyen bir pazar haline geldi. Brezilya ve Meksika gibi yükselen ekonomileri, sahip olduğu zengin doğal kaynaklarıyla önemli iş fırsatları sunan bölge, Türk şirketlerin de iş yapmak için fırsat kolladığı global bölgelerden.

Latin Amerika’da İş İmkanları ve İş Olanakları

Latin Amerika dünya üzerinde gerek Türk şirketler ve firmalar gerekse yabancı şirketler ve firmalar için yükselen ve iş yapma ve projeler üretme potansiyelinin yükselişte olduğu bölgelerden biri konumunda. Latin Amerika ülkelerinde her biri kendi bünyesinde farklı iş imkanları ve iş yapma olanakları sunuyor. Bunlar içerisinde özellikle Şili, Peru, Meksika, Brezilya, Arjantin, Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Kolombiya gerek eksikleri gerekse iş alanındaki teşvikleri ile ön plana çıkan ülkeler arasında yer alıyorlar. Önümüzdeki dönemde Latin Amerika ülkelerinde iş yapan Türk inşaat firmaları, diğer tarafta pek çok farklı kategoride iş yapan Türk şirketlerin sayısının artacağı tahmin ediliyor.

Latin Amerika’da İş Yapan En Büyük Türk Şirket

Yurtdışı işler kapsamında Latin Amerika bölgesi ve Latin Amerika ülkelerinde hali hazırda iş yapan Türk şirketler mevcut. Bunun yanında Latina Amerika ülkelerinde iş yapmak için iş imkanlarını ve iş fırsatlarını araştıran ve kollayan birçok Türk firmalar da sırada bekliyor, Şili, Peru, Meksika, Brezilya, Arjantin, Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Kolombiya gibi Latin ülkelerinde iş yapma potansiyelini değerlendirmek istiyorlar.

Yıldırım Holding Latin Amerika Maden ve Liman İşleri

Yurtdışı işler kapsamında Latin Amerika’da iş yapan Yıldırım Holding, Latin Amerika’da iş yapan, Latin Amerika’da yatırımı olan en büyük Türk şirket olarak öne çıkıyor. Yıldırım Holding’in iştiraki olan Yılport Holding bölgede maden ve liman işletmeciliği işleri sürdürüyor. Yılport Holding Ekvator’da bulunan Puerto Bolivar Limanı’nın işletme haklarını alarak burada 750 milyon dolar değerinde bölge için de oldukça büyük olan bir miktarda yatırım yapmış durumda.

Kolombiya’da İş Yapan Türk Şirketlerden

Yıldırım Holding Latin Amerika işleri kapsamında sadece Ekvator’da değil Kolombiya’da da iş yapıyor. Kolombiya’da iş yapan yatırımı olan Türk şirketlerden biri olarak öne çıkan Yıldırım Holding’in burada maden işletmesi ve liman işletmesi bulunuyor. Kolombiya’da iş yapma ve iş imkanları potansiyeli son yıllarda hızlı bir şekilde yükselirken Kolombiya’da iş yapan Türk şirketlerin sayısının önümüzdeki dönemde artması bekleniyor.

İlgili Makaleler