Kuveyt’te İşçi Maaşları Kuveyt’te Çalışmak Ve Yaşamak

Kuveyt'te işçi maaşları. Kuveyt'te asgari ücret ve ortalama aylık çalışan maaşları. Kuveyt'te çalışmak ve yaşam giderleri. Kuveyt'te yaşam pahalı mı, ev kiraları ne kadar? Kuveyt'te çalışmak, iş imkanlarını ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyenler için maaşlar ve yaşam şartları üzerine bilgiler derledik.

Kuveyt’te iş ve çalışma imkanlarını değerlendirmek isteyenler için genel bilgileri yazımızda derledik. Kuveyt’te işçi maaşları ve çalışan ücretleri ne kadar? Kuveyt’te çalışanlar ne kadar kazanıyor? Kuveyt’te çalışmak ve yaşamak için şartlar nasıl? Bilindiği üzere Kuveyt orta doğuda bulunan ve bilinen bir ülke. Ülkede çok aşırı fazla bir nüfus yok. Güçlü bir ekonomiye sahip olan Kuveyt’in nüfusu günümüzde 4 milyon civarında bulunuyor. Kuveyt ekonomisinin temelleri ise ülkede yer alan petrol yataklarına dayanıyor. Petrol konusunda dünya çapında sayılı ülkelerden bir tanesi olan Kuveyt diğer yandan dünyanın en zengin ülkeler sıralamasında da oldukça iyi bir konumda bulunuyor. Bu kapsamda gayri safi yurtiçi hasıla noktasında dünyanın en varlıklı 7. ülkesi olarak öne çıkıyor. Coğrafya olarak düzlük bir yapıya sahip olan Kuveyt’in topraklarının büyük bir bölümü ise çölden ibaret.

Kuveyt’te işçi maaşları, Kuveyt’te çalışmak ve yaşam koşulları gibi detayları merak edenler için belirtmek gerekiyorki ülkede sıcak bir iklim hakim ve bu bölgede hakim olan genel çöl iklimi. Yakın coğrafyada bulunan birçok ülkeye göre kışlar daha soğuk geçmektedir. Yaz mevsiminde ise sıcaklık 50 – 55 derece aralığına kadar ulaşabilmektedir. Bu durum sıcak iklimleri sevmeyen kişiler için zorlayıcı olabilir. Kuveyt’te çalışma ve yaşam şartları konusunda bilinmesi gereken bir diğer önemli husus da dil konusu. Ülkede resmi dil Arapça olmakla birlikte Kuveyt genelinde İngilizce çok yaygın olarak kullanılmaktadır. İngilizce özellikle ticari hayatta kullanılan en önemli dil olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla Arapça bilmeseniz dahi İngilizce ile Kuveyt’te işlerini büyük ölçüde halledebilirsiniz. Kuveyt’te çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek, iş yapmak isteyenler için Türkiye’den Kuveyt’te ulaşım da oldukça kolay. Direkt uçuşlar ile haftanın 5 günü olmak üzere dilediğiniz zaman İstanbul’dan Kuveyt’e uçabilirsiniz.

Bir islam ülkesi olan Kuveyt’te genel olarak İslam kuralları hakim olsa da diğer birçok radikal islam ülkelerine çok daha rahat bir ülkedir. Dolayısıyla burada yaşam şartları dinsel yasaklar açısından daha elverişlidir. Kısacası Kuveyt’te çalışmak, iş yapmak ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyenler diğer birçok arap ülkesine göre daha rahat edebilmektedirler.

Kuveyt’te İşçi Maaşları ve Ortalama Maaşlar

Kuveyt’te çalışma ve yaşam şartları, Kuveyt’te çalışan ücretleri konusunda en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de doğal olarak Kuveyt’te işçi maaşları ve asgari ücret. Peki Kuveyt’te çalışan işçi maaşları ve Kuveyt’te asgari ücret ne kadar?

Zengin bir arap ülkesi olması sebebiyle günümüzde Kuveyt, Türkiye, Avrupa ülkeleri, Amerika, Bangladeş, Nepal, Hindistan başta olmak üzere pek çok ülke vatandaşları tarafından Kuveyt’te çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek üzere iş başvurusu alan, talep gören bir ülke olarak öne çıkıyor. Kuveyt’te çalışanlar arasında Avrupa ülkeleri ve Amerika’dan gelen işçi ve personel daha değerli çalışanlar olarak görülürken, bunun ardından Türk çalışanlar ve diğer ülkelerin çalışanları geliyor. Kuveyt’te çalışan ve iş imkanlarını değerlendirebilen Türk çalışanlar daha çok üst düzey yönetici, ara yönetici ve işçi statülerinde çalışma pozisyonlarında iş olanaklarına sahip olabilmekteler. Kuveyt’te işçi maaşları ve genel ortalama ücretler ise çalışılan pozisyona, şirkete ve bazı diğer kriterlere değişiklik göstermekle birlikte 2.000 Dolar ile 4.000 Dolar arasında bir skalada yer alıyor. Amerikan ve Avrupa ülkeleri vatandaşları ülkede daha iyi bir statüye sahip olduklarından maaşları bir miktar daha yüksek olmaktır. Daha düşük bir statüye sahip olan, diğer ülkelerden gelen ve alt seviye işlerde çalışan işçi maaşları ve çalışan ücretleri ise 500 – 1.000 Dolar arasında bulunmaktadır. Peki Kuveyt’te asgari ücret ne kadar?

Kuveyt’te Asgari Ücret ve En Düşük Maaş

Bilindiği üzere Kuveyt’in resmi para birimi (KWD) Kuveyt Dinarı’dır ve uluslararası piyasalarda oldukça değerlidir. Şöyleki günümüzde 1 Kuveyt Dinarı yaklaşık 18 Türk Lirası, diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri parası ile yaklaşık 4 Dolar’dır. Günümüzde Kuveyt’te asgari ücret yani kazanılabilecek en düşük maaş miktarı aylık 225 (KWD) Kuveyt Dinarı’dır ve bu da yaklaşık olarak 750 Dolara tekabül etmektedir. 750 Dolar Kuveyt’te çalışmak, yaşamak ve para birikimi yapmak için oldukça düşük olsa da, yurtdışından gelen işçi ve çalışanların maaşları genellikle en az 1.500 dolardan başlamakta, geldikleri ülkeye ve çalıştıkları işe göre 1.225 KWD yani 4.000 dolara kadar çıkmaktadır. Kuveyt’te gerçek anlamda üst düzey pozisyonlarda çalışan yurtdışı işçi ve personel maaşları ise 10.000 dolara kadar çıkabilmektedir.

Kuveyt’te Asgari Ücretle Çalışmak ve Yaşamak

Peki Kuveyt’te asgari ücret ile çalışmak ve yaşamak ne kadar mümkün? Petrole dayalı zengin bir ekonomiye sahip olsa da Kuveyt’te iş yapan, işçi alımı yapan yerliler ve yerli şirketler işçi maaşları ve asgari ücret konusunda çalışanlar arasında çifte standart uygulamaktadırlar. Bu durum Kuveyt’te çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek isteyen yurtdışı işçi adayları için bir dezavantaj olarak öne çıkarken, yukarıda da belirttiğimiz gibi 225 KWD yani 750 Dolar’lık bir asgari ücret Kuveyt’te çalışmak, yaşam giderlerini karşılamak ve para birikimi yapmak için tatmin edici bir miktar olma özelliği taşımıyor. Tabiki bununla birlikte Kuveyt’te asgari ücret ve maaşlar ile çalışanların sayısının oldukça düşük olduğu da bilinmelidir. Ülkede Avrupa ülkelerinden, Amerika’dan ve Türkiye’den gelen yurtdışı işçi ve çalışanların yüksek maaşlar alması, diğer pek çok ülkeden gelen yurtdışı işçilerin ise daha düşük aylık maaşları alması Kuveyt’te milliyet bazında yapılan ayrımcılığın bir işaret olarak öne çıkmaktadır.

Peki Kuveyt’te çalışmak ve ortalama yaşam şartlarında yaşamak için ideal maaş ne kadar. Araştırmalar ve istatistikler gösteriyorki Kuveyt’te çalışmak, para biriktirmek ve ortalama iyi bir yaşam sürmek için ideal maaş 1.000 KWD yani 3.300 Dolar. Evli değilseniz, ortalama şartlarda bir yaşam sürer, temel ihtiyaçlarınız dışında çok fuzuli harcamalar yapmazsanız yurtdışından gelen bir işçi ve çalışan olarak 1.000 Kuveyt Dinarı aylık bir maaş yaşam giderlerini karşılamak için oldukça iyi bir miktar olarak işinizi görebilir. Bu çerçevede özellikle orta ve üst düzey pozisyonlarda çalışan beyaz yaka statüsündeki işçi ve elemanlar aldıkları 1.000 KWD üzeri maaşlar ile Kuveyt’te ev kirası, gıda – beslenme, giyim, sosyal yaşam ve ulaşım masraflarıyla birlikte rahat bir yaşam sürdürmektedirler.

Kuveyt’te çalışmak isteyen yurtdışı işçi adaylar Kuveyt’li firmaların işçi alımlarını değerlendirebilecekleri gibi Kuveyt’e işçi götüren yurtdışı eleman arayan Türk şirketler de iş imkanı sağlayan firmalar olarak öne çıkıyorlar. Özellikle Kuveyt’te iş yapan proje üreten şantiyesi olan Türk inşaat firmaları ve yapı şirketleri Türk işçiler tarafından sıklıka iş için tercih edilmektedir.

En önemli yaşam giderlerinden biri olarak ev kiralarına bakıldığında Kuveyt’te ev kiraları birçok farklı kritere göre değişiklik gösteriyor. Günümüzde Kuveyt’te küçük daire en düşük ev kiraları şehir merkezinde 270 KWD yani yaklaşık 900 dolardan başlarken şehir dışında bölgelerde ise 220 KWD’den başlıyor. Daha büyük 3 odalı ev kiraları ise ortalama 500 – 600 KWD’den başlıyor.

Kuveyt’te Çalışmak İçin Gidenlere Öneriler

Kuveyt’te çalışmak konusunda ilk etapta Kuveyt Dinarı ve Dolar üzerinden maaşlar ve bunların TL cinsinden karşılığı çok iyi görünebilir. Ancak Kuveyt’te çalışmak konusunda burada belli başlı giderleriniz olacağını unutmamalı ve özellikle de para birikimi yapmak gibi bir amacınız varsa harcamalarınıza özellikle dikkat etmelisiniz. Dolayısıyla çalışmak için gitmeden önce alacağınız maaşı iyi değerlendirmeli, ülkedeki temel yaşam giderleri ve harcamaları göz önünde bulundurmalısınız.

Kuveyt’te çalışmak için gideceğiniz bölgeyi bilin ve gideceğiniz bölge, çalışacağını şirket ve işleri konusunda bilgi edinin. Şirket güvenilir mi, konaklama, uçak bileti ve ulaşım gibi imkanlar sağlıyor mu? Özellikle de sizden herhangi bir para talebinde bulunuyorsa bu noktada dikkatli olmalısınız.

Sosyal yaşam anlamında ülkede bazı sosyal etkinliklerin ücretleri fazla olabilir ve bunlar bütçenize zarar verebilir, para birikim amacınızdan sizi saptırabilir. Dolayısıla sahilde gezintiye çıkmak, dışarıda bir şeyler yemek ve içmek, alışveriş merkezlerinde turlamak daha az maliyetli sosyal aktiviteler olabilir.

İklime alışmak biraz zor olabilir, buna hazır olmalısınız. Yaz aylarında Kuveyt’te inanılmaz derecede sıcak günler yaşanırken kış aylarında da bir o kadar soğuk günler var. Dolayısıyla Kuveyt’te hava şartlarına alışmak uzun bir zaman alabilir.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Yurtdışında yaşamak ve çalışmak için en iyi ülkeler