Haberler

Kuveyt’te Çalışmak: Kuveyt Çalışma Vizesi, Vize Alma ve Vize Başvurusu

Kuveyt vizesine kimler başvuru yapabilir. Hangi ülkeler Kuveyt e-Vize ve varışta vize alma seçeneğinden yararlanabilir. Vize başvuru şartları ve gerekli belgeler neler. Kuveyt çalışma vizesi nasıl alınır, nasıl başvuru yapılır. Kuveyt internetten vize başvurusu, varışta vize başvurusu ve konsolosluk üzerinden vize başvurusu nasıl yapılır. Kuveyt hangi ülkelerden vize istemiyor. Kuveyt vizesi almak için gerekli şartlar neler.

Kuveyt vize türleri neler, hangi Kuveyt vizesine ihtiyacınız var. Kuveyt vizesine kimler başvuru yapabilir. Hangi ülkeler Kuveyt e-Vize ve varışta vize alma seçeneğinden yararlanabilir. Vize başvuru şartları ve gerekli belgeler neler. Kuveyt çalışma vizesi nasıl alınır, nasıl başvuru yapılır. Kuveyt internetten vize başvurusu, varışta vize başvurusu ve konsolosluk (Kuveyt Büyükelçiliği) üzerinden vize başvurusu nasıl yapılır. Kuveyt hangi ülkelerden vize istemiyor. Kuveyt vizesi almak için gerekli şartlar neler. Bu yazımızda sizler için Kuveyt vizesi ve vize başvurusu konusunda bilgiler derledik.

Yurtdışı iş imkanları, yurtdışı iş olanakları ve yurtdışında çalışma söz konusu olduğunda Kuveyt öne çıkan ülkelerden bir tanesi oluyor. Hali hazırda pek çok Türk işçi ve farklı ülkelerden yabancı işçilere ev sahipliği yapan Kuveyt’e bir Türk vatandaşı olarak siz de çalışmak için gidebilir, Kuveyt’te iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Amerika ve Avrupa ülkelerinde yabancı işçilerin daha çok masa başı işlerde çalıştığı Türk vatandaşlarının ise daha çok inşaat işleri için tercih ettiği Kuveyt’te hali hazırda iş yapan, Kuveyt’e işçi alımı yapan, işçi götüren Türk inşaat şirketleri de mevcut. Tabi ki Kuveyt’e ister ziyaret için ister çalışmak için gidin yasal olarak vize almanız gerekiyor. Ziyaret edecekler için turist vizesi, Kuveyt’te çalışmak isteyenler için ise Kuveyt Çalışma Bakanlığı’nın onayı ile alınacak çalışma vizesi gerekli.

Birkaç ülke dışında başka bir ülke vatandaşı olarak Kuveyt’i ziyaret etmeyi planlıyorsanız, muhtemelen vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Neyse ki, Kuveyt vize başvurusu, tamamen internet üzerinden kolay bir şekilde birkaç dakika içinde tamamlanabildiğinden çok sayıda insan için çok basit ve anlaşılır bir işlemdir.

Kuveyt’in Vize İstemediği Ülkeler

Kuveyt hangi ülkelerden vize istemiyor? Kuveyt’in vize uygulamadı bazı ülkeler mevcut. Bu ülkelerden birinin vatandaşı iseniz Kuveyt’e giderken vize almanıza gerek yoktur. Bunun dışında Kuveyt’i ziyaret etmek isteyen hemen hemen herkesin vizesi olmalıdır. Yalnızca aşağıdaki ülkelerin vatandaşları vize gerekliliklerinden muaftır:

• Bahreyn
• Umman
• Katar
• Suudi Arabistan
• Birleşik Arap Emirlikleri

Çoğu kişinin vizeye ihtiyacı olmasına rağmen, çok sayıda ülkenin vatandaşları Kuveyt vizelerini havalimanına geldikten sonra alabilir veya seyahat etmeden önce internet üzerinden vize başvurusu yapabilirler.

Varışta Kuveyt Vizesi ve Kuveyt e-Vizeye Kimler Başvurabilir?

Yukarıdaki istisna ülkeler dışında Kuveyt’ gitmek isteyenlerin vize başvurusu yaparak vize alması gerekmektedir. Aşağıdaki ülkelerden geliyorsanız vize başvurunuzu yapmalı ve vizenizi almalısınız. Ancak bu da oldukça kolay. İnternet üzerinden 3 ay süre ile geçerli olan Kuveyt e-Vize veya varışta bize başvurusu yapabilirsiniz.

Avrupa Birliği ülkeleri, Andora, Avustralya, Butan, Brunei, Kamboçya (varışta vize için uygun değil, sadece e-Vize), Kanada, Eswatini (e-Vize için uygun değil, sadece varışta vize), Gürcistan, Hong Kong, İzlanda, Japonya, Laos, Lihtenştayn, Malezya, Monako, Yeni Zelanda, Norveç, San Marino, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Vatikan Şehri, Vietnam.

Bunun yanında belirtmek gerekiyor ki e-Vize veya varışta vize uygulamasıyla vize alan ve 3 aydan daha uzun süre Kuveyt’te kalmak isteyen kişilerin en yakın Kuveyt Büyükelçiliği veya Kuveyt Konsolosluğu’na başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Kuveyt Vizesi Türleri

Kuveyt, vize uygulaması kapsamında kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı vize türleri sunuyor. Turizm, öğrenim, iş ve çalışma gibi gideceğiniz amaca göre belirlenen Kuveyt vizesi türlerine başvuru yapabilir, gerekli şartları sağladığınız takdirde kolaylıkla Kuveyt vizesi alabilirsiniz. Peki Kuveyt vize türleri neler, hangi vizeye başvuracaksınız?

• Kuveyt Turist Vizesi: Bu vize yukarıda listelenen ülkelerin vatandaşlarına çevrimiçi olarak veya varışta verilen kısa süreli bir vizedir.

• Kuveyt Ticari Vize: Bu vize türü Kuveyt’te (ziyaret edecekleri şirket) sponsoru olan iş seyahatinde olanlara verilir.

• Kuveyt Ziyaret Vizesi: Bu vize türü, Kuveyt’te kendilerini ziyarete davet eden ve sponsoru olan bir akrabası veya arkadaşı olan yabancılara verilir.

• Kuveyt Çalışma Vizesi: Kuveyt çalışma vizesi almak için Kuveyt Çalışma Bakanlığı’na çalışma izni başvurusunda bulunabilecek bir işverene ihtiyacınız olacaktır. İçişleri Bakanlığının izin vermesi gerekiyor ve ardından Kuveyt Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Kuveyt’te çalışmak için gerekli vize türüdür.

• Kuveyt Aile Vizesi: Kuveyt aile vizesi Kuveyt sakinlerinin yabancı aile üyelerine (eş ve bağımlı çocukları) verilir.

• Kuveyt Öğrenci Vizesi: Kuveyt eğitim kurumlarına kabul edilen Kuveyt’te öğrenim görecek uluslararası öğrenciler için verilir.

• Kuveyt Transit Vize: Kuveyt transit vizesi için online olarak veya bir Büyükelçiliğe başvurabilirsiniz. Bir sonraki varış noktası için geçerli bir vizeye ve onaylanmış bir ileri seyahat biletine ihtiyacınız var.

Kuveyt Vizesi Başvurusu

Hangi ülke vatandaşı olduğunuza ve Kuveyt’te ne kadar kalmak istediğinize bağlı olarak, Kuveyt vizesi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Kuveyt vize başvurusu için 3 seçenek mevcut: e-Vize, varışta vize ve Kuveyt temsilcilikleri üzerinden vize başvurusu.

Varışta Kuveyt vizesi: Hava yoluyla seyahat ediyorsanız, kısa süreli seyahat ediyorsanız, orada çalışmayı düşünmüyorsanız ve yukarıda listelenen uygun ülkelerden birinden iseniz varışta Kuveyt vizesi almanız mümkün.

Online Kuveyt Vizesi: Resmi e-Vize web sitesi aracılığıyla kısa süreli seyahat ediyorsanız, Kuveyt’te çalışmayı düşünmüyorsanız ve yukarıda listelenen uygun ülkelerden birinden iseniz Kuveyt elektronik vizeye başvuru yapabilirsiniz

Kuveyt Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nda: e-Vize veya varışta vize almak için uygun ülkelerden birinden değilseniz veya Kuveyt’te üç aydan fazla kalmak istiyorsanız, Kuveyt’in diplomatik temsilciliklerinden birinden vize almanız gerekir.

Şu yazımıza da göz atarak Kuveyt hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Kuveyt’de Çalışma ve Yaşam, Kuveyt’de İşçi Maaşları

Kuveyt e-Vize Başvurusu

Kuveyt İçişleri Bakanlığı’nın web sitesi aracılığıyla Kuveyt e-Vizesine başvurabilirsiniz. Kişisel ve pasaport bilgileriniz ve seyahatinizle ilgili ayrıntılar gibi bir dizi soruyu yanıtlamanız yeterlidir. Ayrıca pasaportunuzun biyografi sayfasının taranmış bir kopyasını eklemeniz ve vize ücretini banka veya kredi kartınızla ödemeniz gerekir. Kuveyt e-Vize başvurusu için pasaportunuzun en az 6 geçerli olması gerekmektedir.

Kuveyt e-Vize başvurusunu gerektiği gibi tamamladığınızda Kuveyt İçişleri Bakanlığı e-Vize başvurunuzu inceleyecek ve herhangi engel bir teşkil eden bir durum yoksa size e-mail aracılığı ile gönderecektir. Bu işlem yaklaşık olarak 3 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Sonrasında elektronik vizenizin çıktısını almalı ve Kuveyt’te ilk giriş yaptığınızda Kuveyt Göçmenlik Bürosu görevlilerine bunu sunmalısınız. Ufak bir miktar da vize ücreti ödemeniz gerecektir.

Varışta Kuveyt Vizesi Başvurusu

Uygulama kapsamındaki ülkelerden birinden geliyorsanız vizesi seyahat edebilir ve ulaştıktan sonra Kuveyt’e varışta da vize başvurusu yapabilir, vize alabilirsiniz. Bu uygulamadan yararlanabilmek için sadece havayolları ile Kuveyt’e seyahat ediyor olmanız gerekli. Bunun dışında öncesinde gerekli vize başvurunuzu yapmış olmanız gerekiyor. Pasaportunuzu (en az altı ay geçerliliği olan), uçak biletinizi ibraz etmeniz ve vize ücretini ödemeniz gerekecektir.

Ayrıca şunları sunmanız da istenebilir: Kuveyt vize başvuru formu. İndirilebilir bir başvuru formu için lütfen ülkenizdeki Kuveyt Büyükelçiliğinin web sitesini kontrol edin. Pasaport boyutunda resimler. Konaklama kanıtı ve kendinizi finansal olarak sürdürebileceğinizin kanıtı. İş davet mektubu gibi seyahat amacınızla ilgili belgeler. Girmeden önce bir miktar da vize ücreti ödemeniz gerekecek.

Büyükelçiliğe Kuveyt Vizesi Başvurusu

E-vize veya varışta vize almak için uygun şartlara sahip değilseniz vize başvurusunda bulunmak için Kuveyt’in en yakın diplomatik temsilciliğine Kuveyt vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca vize başvurusunda size yardımcı olması ve bir davetiye düzenlemesi için Kuveyt’te ikamet eden birine de ihtiyacınız olacaktır. Seyahat nedeninize bağlı olarak bu, Kuveyt’te bir arkadaş veya akraba veya bir iş ortağı olabilir.

Kuveyt Vizesi Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

Peki Kuveyt vizesine başvuru için gerekli şartlar neler ve Kuveyt vizesi için hangi belgeler gerekiyor? Öncelikle Kuveyt vizesine başvurmak için en az altı ay daha geçerliliği olan ve en az iki boş sayfası olan bir pasaportunuzun olması gerekir. İnternet üzerinden başvuru yapıyorsanız, pasaportunuzun biyo sayfasını taramanız ve vize başvuru uygulamasına yüklemeniz gerekir. Diğer yandan ikamet ettiğiniz ülkeye ait kimlik ve ikamet belgelerinizi de sisteme yüklemeniz gerekecektir. Ayrıca vize ücretini ödemek için bir kredi/banka kartına da ihtiyacınız var.

Seyahatinizin amacına bağlı olarak, aşağıdaki belgeleri de sunmanız gerekebilir:

• Arka fonu beyaz iki adet vesikalık fotoğraf.
• Dönüş bileti.
• Kuveyt’te konaklama kanıtı.
• Yeterli finansal araçların kanıtı.
• Akrabanızdan/arkadaşınızdan gelen davet mektubu.
• Bir iş ortağından sponsorluk mektubu.

Peki Kuveyt vizesi geçerlilik süresi ne kadar, kaç gün geçerlidir? Kuveyt vizesi, ülkede üç aya kadar kalmanıza izin verir. Düzenlendiği andan itibaren 30 gün geçerlidir. Bu 30 gün boyunca vizeyi sadece bir kez Kuveyt’e girmek için kullanabilir ve 90 güne kadar ülkede kalabilirsiniz. Ayrılırsanız, 90 gününüz dolmasa bile aynı vize ile tekrar giriş yapamazsınız. Vize için yeniden başvurmanız gerekir. Fazla kalırsanız, günlük 10 KD para cezası ödemek zorunda kalacaksınız, bu da yaklaşık 30 USD. Cezanın tamamını ödeyene kadar ülkeyi terk etmenize izin verilmez. Kuveyt’teki kalış sürenizi uzatmak için vizenizin süresi dolmadan Kuveyt Göçmenlik Bürosuna başvurabilirsiniz. ( Kuwait ) Kuveyt vize uzatma süresi bir ay olacaktır.

İlgili Makaleler