Katar ve Türkiye arasında iş hacmi artıyor

Son dönemde Katar‘ın körfez ülkeleri ile yaşadığı kriz Türkiye ile Katar arasındaki ticaret ve iş potansiyelinin artmasını sağladı. Konuyu değerlendiren uzmanlar önümüzdeki dönemde Katar ve Türkiye arasındaki ticaret haciminin oldukça artacağını ve yaklaşık olarak 5 milyar dolar seviyesine ulaşacağını ön görüyorlar.

Katar’ın körfez ülkeleriyle yaşadığı kriz birçok kalemde ürün temininde Katar’ı zor durumda bıraktı. Türkiye’de bu durumdan yararlanarak hem ticaret hacmini arttırmak istiyor hem de bir dost ülke olarak Katar’ın yanında yer almayı düşünüyor. Katar özellikle inşaat ve yapı ve malzemeleri, gıda, sağlık ürün ve malzemeleri ve ilaç konusunda zorluklar yaşıyor.

Konuyu değerlendiren uzmanlar sadece ihracat değil Katar’da özellikle gıda ve inşaat alanında iş yapılabileceğine de dikkat çekiyorlar. Bilindiği üzere Katar zengin ancak bulunduğu bölge itibariyle birçok ürünün temininde zorlanan bir ülke. Uzmanlara göre Katar’a yapılacak olan yatırımlar ülkede kurulacak işletmeler artan ticaret hacmiyle birlikte para kazandıracaktır. Katar yetkili makamları Türk yatırımcıları ülkede yatırıma davet ediyorlar.

Son Güncelleme: 2 Ekim 2019 09:59

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz