Limak İnşaat Holding Afrika Mozambik Fildişi 2020 Yurtdışı İşler

Son dönemde iş potansiyeli ile yükselen ülkelerden biri olan Afrika’da iş yapan Türk firmaların sayısı her yıl artıyor. Afrika kıtası ve Afrika ülkelerinde iş yapan Türk firmalardan birisi de Limak İnşaat – Limak Holding. Yurtdışında iş yapan, yurtdışına işçi ve eleman götüren Türk şirketler arasında önemli bir yere sahip olan Limak İnşaat Holding yurtdışında gerçekleştirdiği önemli projelerin yanında aynı zamanda önemli bir çimento üreticisi konumunda. Türkiye’de sahip olduğu çimento fabrikaları ile çok büyük bir çimento şirketi de olan Limak Afrika’ya odaklanmış durumda.

Afrika’da İş Yapan Türk Firmalar Arasında

Yurtdışında iş yapan Türk firmalardan biri olarak Limak Holding Afrika’da iş yapan Türk firmalar arasında da yerini almış durumda. Türkiye’nin ikinci büyük çimento üreticisi olan Limak Holding, yurtdışında yatırıma hız veren şirketlerden biri. Türkiye genelinde 10 fabrikasıyla 2015 sonunda toplam çimento satışını 8,6 milyon tona, bu alandaki gelirlerini ise 1,25 milyar TL’nin üzerine çıkaran Limak, son beş yıldır sürdürdüğü yurtdışı yatırım araştırmasını da nihayet sonuçlandırdı. Holdingin iş geliştirme ekiplerinin 10 ülkeyi analizi sonrasında, Limak Holding, Afrika pazarına Mozambik ve Fildişi olmak üzere doğu ve batıdan girme kararı aldı. Holding, bu ülkelerde kurulacak tesisler ile birlikte Hint Okyanusu kenarında kurmayı planladığı bir limanla da Afrika pazarına iki adet tesis ve 1,7 milyon ton çimento üretim kapasitesi ile hizmet vermeyi amaçlıyor.

Limak Holding Afrika Fildişi Mozambik

Afrika’da iş yapan Türk şirketler arasında bulunan Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Mozambik’in başkenti Maputo’da 700 bin ton/yıl kapasiteli çimento öğütme-paketleme tesislerinin Ağustos 2016’da devreye alınacağını belirtiyor. Fildişi sahilinin Ticari Başkenti Abidjan’da ise 1 milyon ton çimento ve 1 milyon metreküp hazır beton kapasiteli tesislerinin 2017’nin ilk çeyreği sonunda faaliyete geçeceğini dile getiriyor. Özdemir, “Sahra Altı Afrika odağımız önümüzdeki yıllarda devam edecek. Yeni tesisler yanında satın almalar yolu ile büyüme kanallarını göz önünde bulunduruyoruz” diyor.

Yurtdışı Türk Çimento Şirketleri

Yurtdışında iş yapan Türk çimento firmalarının da sayısı her geçen gün artıyor. Nihat Özdemir, Türk çimento şirketlerinin yurtdışında yatırım yapmak konusunda geç kaldığını ifade ediyor. Özdemir, şunları söylüyor: “Biz, Limak Çimento olarak, 15 yıllık tecrübe ve birikimimizin ardından, global bir oyuncu olmak adına, bir Türk çimento şirketleri olarak atılan en büyük adımları atmış bulunuyoruz. Ancak sektörün bilhassa diğer büyük oyuncularının gerek tecrübe gerekse finansal güç olarak yeterliliklerini hızla yurtdışına aktarması gerektiği kanaatindeyiz.”


Öne Çıkanlar