HaberlerYurtdışı İş

İsviçre’de İş İmkanları Asgari Ücret ve Maaşlar, Çalışılabilecek İşler

İsviçre'de iş imkanları ve çalışma olanakları neler? Yurtdışı iş arayanlar için İsviçre uygun bir ülke mi? İsviçre'de saatlik ücret ve aylık ortalama vasıflı vasıfsız maaşlar ne kadar? Çalışılabilecek işler neler? İsviçre'de ne iş yapılır?

Dünya çapında özellikle sağlam ve kaliteli birçok ürünüyle, doğası ve doğal güzellikleriyle bilinen ünlü Avrupa ülkelerinden biri olan İsviçre’de yaşamak ve çalışmak isteyenler için yüksek yaşam standartları ve iyi para kazanılabilecek bir iş hayatı var. Peki İsviçre’de iş imkanları ve çalışma olanakları neler? Yurtdışı iş arayanlar için İsviçre uygun bir ülke mi? İsviçre’de saatlik ücret ve maaşlar ne kadar? Çalışılabilecek işler neler? Bu yazımızda yurtdışı iş arayan ve yurtdışı yaşama adım atmak isteyenler için İsviçre’yi ele alıyoruz.

Zürih, Cenevre, Basel ve Bern gibi önemli ve bilinen şehirlerin de sahibi olan ünlü Avrupa Birliği ülkesi İsviçre yurtdışında çalışmak ve yurtdışında iş arayanların merak ettikleri ve bilgi edinmek istedikleri ülkelerin başında geliyor. Para politikaları konusunda diğer birçok ülkeden farklı bir sistem izlenmesi İsviçre ekonomisini dünyanın en serbest ekonomilerinden biri yaparken İsviçre Frangı’nı da güçlü bir konuma getiriyor, tabi tüm bunlar aynı zamanda İsviçre’yi pahalı ve yaşam standartları yüksek bir ülke de yapıyor. İsviçre’de çalışmak ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek için en iyi şehirler yine nüfusu yüksek ve hareketli şehirler olan Zürih, Cenevre, Basel ve Bern olarak öne çıkıyor. Söz konusu şehirler iş arayanlar için ekonomik hareketliliği ile dikkat çekiyor. Bunlar arasında özellikle Cenevre “dünyanın en küçük metropolü” ünvanına sahip.

İsviçre’de Asgari Ücret ve Maaşlar Ne Kadar?

Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan İsviçre’de yurtdışı iş arayan, iş imkanlarını ve iş olanaklarını değerlendirmek isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi doğal olarak maaşlar, asgari ücret ve “ne kadar para kazanılabilir” sorusu. Peki İsviçre’de asgari ücret ne kadar? Vasıflı ve vasıfsız işçi maaşları ne durumda? Kim ne kadar para kazanabiliyor?

Genel bir değerlendirme yapıldığında İsviçre’de ortalama yıllık gelir yaklaşık olarak 195.000 İsviçre Frangı civarında. Tabi bu miktar tüm ülkelerde olduğu gibi burada da birçok kritere ve şarta bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Sahip olduğunuz yetkinliklere, çalıştığınız pozisyona, çalıştığınız şirkete ve bunun gibi farklı faktörlere bağlı olarak yıllık ortalam geliriniz azalabilir veya artış gösterebilir. Diğer yandan üle genelinde bölgesel olarak da kazanç ve maaşlarda farklılıklar görülebilir.

Burada önemli olan konu yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman olarak gelenlerin İsviçre’de ne kadar kazanabildiği ve ne kadar maaş aldığı. Bu kapsamda değerlendirildiğinde İsviçre’de yabancı çalışanlar aylık olarak ortalamanın daha altında gelir elde edebiliyorlar. Yurtdışı işçi ve elemanlar genellikle çalıştıkları işlerde yaklaşık 6.000 İsviçre Frangı aylık maaş alabiliyorlar. Bunun yanında İsviçre’nin kendi vatandaşlarının ortalama aylık maaşları ise yaklaşık 7.000 Frank civarında. Fakat İsviçre oturumu olan ve yetkinlik sahibi yurtdışı işçi ve eleman maaşları 12.000 Frang’a kadar yükselebiliyor.

Saatlik minimum işçi ve eleman ücreti ise 20 Frang olarak belirlenmiş. Bunun üzerinden bir hesaplama yapıldığında İsviçre’de aylık asgari ücretin 3.200 İsviçre Frangı civarında olduğu görülebilir.

İsviçre’de Çalışılabilecek Sektörler ve İş İmkanları

İsviçre’de çalışmak isteyen ve yurtdışı iş arayanların merak ettikleri bir diğer önemli konu ise iş imkanları ve iş olanakları. İsviçre’de hangi alanda ve sektörlerde iş imkanları var? Hangi işlerde çalışılabilir, hangi işlerde iyi para kazanılabilir?

İsviçre ekonomik yapısında tarım, bankacılık, finans, saatçilik, makine sanayi ve turizm başlıca en yoğun sektörler olarak öne çıkıyor. Bunlar arasında özellikle bazıları tüm dünyada bilinen ve güvenilenler arasında yer alıyor. Ancak söz konusu bu sektörler daha çok yetkin, vasıflı ve belli bir alanda uzman olan iş arayanlar için uygun. Dolayısıyla vasıfsız ve yetkinlik sahibi olmayan yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman adayları için daha basit ve temel iş imkanları var. Vasıfsız ve yetkinlik sahibi olmayan bir yurtdışı işçi ve eleman olarak İsviçre’de turizm sektöründe, restoran ve gıda işlerinde çalışabilir, bazı şirketlere ait üretim tesisleri ve fabrikalarda iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler