Bilgi Bankası

İnşaatlarda PVC Profil Pencere Montaj İşleri

PVC profil nedir? İnşaat işlerinde PVC pencere montaj işleri konusunda önemli noktalar neler? PVC pencerelerin inşaat işlerinde sağladığı avantajlar neler? Montaj nasıl yapılır, ölçü alma, yerleştirme ve silikonlama işleri.

Günümüzde PVC profil pencereler inşaatlarda en yaygın şekilde kullanılan pencere türüdür. İnşaatlarda oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan PVC profil pencerelerin kullanılması dikkat edildiği ve kaliteli malzeme kullanıldığı takdirde büyük ve önemli avantajlar sağlarken kalitesiz malzeme kullanılarak yapıldığında da önemli sorunları beraberinde getirmektedir.

PVC profil nedir? İnşaat işlerinde PVC pencere montaj işleri konusunda önemli noktalar neler? PVC pencerelerin inşaat işlerinde sağladığı avantajlar neler? Kalite konusunda inşaatlarda PVC pencere montaj işçisi ve elemanının önemi…

PVC (Poliviniklorid) Profil Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Plastik; kalıba dökme, haddeleme ya da herhangi bir başka teknikle kolayca biçimlendirilebilen çok çeşitli yapay malzemelerin ortak adıdır. Plastikler tamamen yeniden üretilmiş, fakat tabiattan kopya edilmiş, yüksek teknik özellikleri olan maddelerdir. PVC Poliviniklorid (kısaca PVC) tuz ve petrol bazında üretilen termoplastik bir üründür. Çeşitli yöntem safhalarında toz şeklinde olan PVC üretilmektedir. En kolay uyum sağlayan, en ekonomik, en dayanıklı ve en yaygın plastik ürünlerinden biridir. PVC pencerelerin uzun ömürlü olması, dayanıklılığı avantajlarından sadece birkaç tanesidir.

PVC Profil Pencerelerin Sağladığı Avantajlar Neler?

PVC profil, Petrol (ya da doğalgaz), tuz ve çeşitli katkı maddeleri kullanılarak petrokimya tesislerinde üretilen PVC’nin kalıplarda şekillendirilmesiyle elde edilen profillere denir. PVC profillerde ısı, su, ses, toz vb. etkenlere karşı odacıklar bulunmaktadır. Bu odacıkların fazlalığı adı geçen etkenlere karşı daha fazla verim alınması için önemlidir. PVC pencereler bir yapıyı sadece dış etkenlerden koruyan yardımcı bir ürün değil aynı zamanda yapının konforunu ve dış cephe görünüşünü de etkileyen yapı ürünüdür. PVC pencereler özelliklerinden dolayı artık günümüzde yapıların vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Her ne kadar PVC pencereler birbirlerine benzeseler de marka ve ürünler arasında kalite farkları bulunur.

PVC Profil Pencerelerde Kalite Unsurları

Bir PVC pencere sisteminin kalitesini belirleyen en önemli hususların başında, sağlamlığı, plastik kalitesi, su sızdırmazlığı ve profilin kalınlığı gelir. PVC pencere sistemleri aslında birkaç malzemenin birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkar. Bunlar en genel anlamda; profil, menteşe ve ısıcamdır. Bu 3 ana parça birbirini tamamladığı için birinin kalitesi diğer parçanın kalitesini de etkiler. Bütün parçalar bir bütün olarak kaliteli olmak zorundadır. Düşük maliyetlerle üretilen pencerelerde genellikle düşük kaliteli plastik, ince profil ve ince camlar kullanılmaktadır. Bu da zaman içerisinde çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Örneğin cam genişliğinin düşük olması; ısı kaybına, profilin ince olması; sağlamlığa ve plastiğin kalitesiz olması sağlık sorunlarına neden olabilir. PVC pencereler eski camlı pencerelere göre neredeyse %50 oranında ısı tasarrufu sağlamaktadır. Bu tamamen gerçekçi bir yaklaşımdır. Bunun için normal izole camların kullanılması yeterlidir. Tasarrufu daha da arttırmak için özel ısı koruyuculu camlar kullanılabilir. Bu oranlar ses geçirgenliği için de geçerlidir.

İnşaatlarda PVC Profil Pencere Montaj İşleri ve Montaj Süreci

Müteahhit, inşaatlarda PVC pencere montaj işlerini diğer işlerde olduğu gibi taşeron firma aracılığı ile yaptırır. Taşeron firma işi aldığında öncelikle pencere ölçülerin alır. Ölçü işi bittikten sonra üretim safhasına geçilir. Genellikle dış cephe ve iç sıvalar bittikten sonra dikkatli ve özenli bir şekilde montaj yapılır. Ardından pencere montajının en önemli aşamalarından biri olan ve PVC işini tamamlayan izolasyon yani pencereler ile duvar ve mermerin kesiştiği noktaların silikonlanması aşamasına geçilir. Bu aşama çok titizlikle ve dikkatle yapılmalıdır. Özellikle yağışlı ve çok soğuk havalarda silikon yapılmamalı ve silikonun kalitesi yüksek tutulmalıdır. Çünkü kullanılan inşaatlarda PVC sistemleri ne kadar kaliteli olursa olsun doğru çekilmemiş silikon su sızdırmalarına neden olur. İnşaatlarda PVC pencerelerin kalitesi kadar montaj işlerini yapacak PVC pencere montaj işçisinin becerisi ve bilgisi de bir o kadar önemlidir. İşin maliyetini düşürmek için sıradan ve merdiven altı imalat diye tabir edilen taşeron firmalar ile çalışmak yerine bu işlerde uzman olan kurumsal firmalar ile çalışmak gerekir. Aksi takdirde binalarda ısınma, su ve ses geçirme sorunları görülür.

İlgili Makaleler