İnşaatlarda Kapı Montaj İşleri 2021 Kapı Malzemeleri

İnşaatlarda mobilya işleri kapsamında kapı işleri. Kapı çeşitleri ve kapı malzemeleri.

Mobilya işlerinin en önemli kalemlerinden biri kapılardır. Kapılar kullanılacak alana göre tasarlanır. İnşaatlarda kullanılan kapılar birçok farklı malzemeden üretilebilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan kapı türleri ise şöyle:

Ahşap masif kapılar, lake kapılar, melamin kapılar, lam kapılar, membran kapılar, pvc kapılar ve Amerikan panel kapılar.

İnşaatlarda Kapı Montaj İşleri Kapı Malzemeleri

Ahşap masif kapı: Çoğunlukla ahşap kaplama malzemelerden yapılan kapılardır. Yüzeyleri boya gerektirmez. Ahşap kaplama olduğundan görünümü gerçek ahşap kapılarla aynıdır. Bakımı kolay, uzun ömürlü, şık görünümlü ve ekonomiktir.

Lake kapı: Lake kapılarının yüzeyi MDF panel ya da desen verilmiş paneldir. Lake kapıların görünümü mobilya tipi kapılardan daha şıktır. Lake kapılar da uzun ömürlü ve saplamdır.

Malemin kapı: MDF üzerine melamin levhaların yerleştirilmesiyle üretilir. Yüzeyleri boya gerektirmez, kendinden desenli olabilir. Melamin kapılar diğer kapılar arasındaki en ucuz ama en güzel görünümü sağlayan kapılardan biridir. Günümüzde müteahhitler tarafından Amerikan kapılar ile birlikte en fazla tercih edilen kapı türüdür.

Lam kapı: MDFLAM, Mdf üzerine melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla üretilir.

Membran kapı: Boya kullanılmadan üretilen kapı çeşididir. Membran kapılar kolayca temizlenebilir. Amerikan kapılara göre içi daha dolu olduğundan dolayı daha sağlamdır. Çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır.

PVC kapı: Kapı yüzeylerinde PVC kullanıldığından dolayı PVC kapı olarak adlandırılmaktadır. MDF üzerine PVC malzemenin ısıtılıp yapıştırılması ile üretilir. PVC panel kapı fiyatları, doğal ahşap kaplamalı diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir.

Amerikan kapı: Ahşap bir çerçevenin iki yüzüne doğal ağaç görünümlü suni panellerin monte edilmesi ile üretilir. Bu panelleri, çeşitli formlarda görmek mümkün. Bu paneller MDF yani orta yoğunluktaki lifli levha malzemeden yapılmaktadır. Bu panellerin modellerini üreticiler belirleyerek piyasaya sunarlar. Firmalar, geniş model yelpazesi sunarak, tüketicilere bolca seçenek sunmaktadırlar. Bu kapılar seri imalat sistemine uygun geliştirildiği için, kişiye özgü Amerikan kapı yapılamaz. Bu kapıların en büyük sorunu, hazır olarak geldikleri için içlerini göremiyor olmaktır. Kapılar aynı olmasına rağmen fiyatlarının farklı olma nedeni, kapının görünmeyen iç kısımlarında yer alan detaylarla ilgilidir. Amerikan kapılar, fiyatı ve model seçeneklerin fazla olmasından dolayı sıkça tercih edilen kapılar arasında yer alır.

Amerikan kapıların en büyük sorunu, ahşap malzeme eğer kalitesiz bir ağaçtan yapılırsa kısa süre içinde özelliğini kaybedip dayanıksız hale gelmesidir. Pek çok yerde gördüğünüz tam kapanmayan, şişen ve kapandıktan sonra kendiliğinden açılan, kısaca verim alınmayan kapıların nedeni budur. Kullanılan ağacın kalitesi kadar ağacın kalınlığı da önem taşır. Standart malzeme kullanılan hazırcı mobilyacılar malzemeyi sizin istediğiniz ölçülere göre hazırlamazlar. Eldeki mevcut kapı ya da mobilyaları ölçülerinize göre uydururlar. Kapı ya da mobilyalar kesildiği için direnci azalan malzeme zayıflar. Bu durumda kilit yuvasında ve menteşelerde gelecekte büyük sıkıntılar oluşur. Ayrıca kapı kanadının kullanım ömrü de kısalır.

Kapı işleri inşaat işlerinden önemli bir yer tutar dolayısıyla müteahhit kapı ve mobilya işlerine gereken önemi göstermelidir. Kapılarda sorun çıkma olasılığı fazladır ve bu sorunlar genellikle kapı şişmesi, kilitlenmemesi, çürümesi gibi sorunlardır. Bu yüzden hazırcı ya da montajcı firmalar ile çalışmak yerine bu işin hem imalatını hem de montajını yapan firmalar ile çalışmak uygundur.

Mobilya işlerinde fiyatlandırma metre tül üzerinden yapılır. Kapılar ise sayı üzerinden fiyatlandırılır. Mutfak dolapları metre tül işçilik fiyatları ortalama 350-400 TL arasında değişir. Kapı fiyatı ise 400-450 TL arasındadır.