Haberlerİnşaat Sektörü

İnşaat Teknikeri Maaşları Deneyimli ve Deneyimsiz Tekniker Maaşları

İnşaat teknikeri maaşları. Deneyimli ve deneyimsiz inşaat teknikeri maaşı ne kadar?

İnşaat sektörünün en önemli ve vazgeçilmez elemanlarından olan inşaat teknikerleri bu alanda en fazla çalışan eleman olarak biliniyorlar. Hatta zaman zaman mühendisten dahi fazla çalışan inşaat teknikerleri inşaat sektöründe faaliyet gösteren tüm firmaların olmazsa olmaz elemanları. Günümüze kadar inşaatın her alanında sürekli olarak ihtiyaç duyulan inşaat teknikeri bundan sonra da Türkiye’de hız kesmeden büyüyen inşaat sektöründe ihtiyaç duyulacak eleman olmaya devam edecek gibi görünüyor. Peki sektörün olmazsa olmaz elemanı olan inşaat teknikeri maaşları ne kadar? Deneyim yılına göre ortalama inşaat teknikeri maaşları ne durumda? Deneyimli ve deneyimsiz özel sektör, kamu, DSİ (Devlet Su İşleri) ve Belediye inşaat teknikeri maaşları ne kadar? Yazımızda kısaca bunlara değiniyoruz.

Türkiye’de inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları olarak inşaat teknikeri alımlarına gösterdiği ilgi de bu alanda çalışmak isteyen gençler veya hali hazırda çalışanlar tarafından görülmekte. İnşaat teknikeri olarak çalışmak isteyen ve bu amaçla insan kaynakları portallarıda ve tekniker federasyonlarında iş arayanların en fazla merak ettiği konusu ise inşaat teknikeri maaşları.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki firmalar bünyesinde inşaat teknikeri maaşları deneyim yılına göre farklılık gösteriyor. Dolayısıyla yeni mezun bir tekniker ile yılların deneyimine sahip bir teknikeri maaşı aynı değil. Diğer yandan yıllar içinde tekniker maaşları da Türkiye şartlarında artarak belli bir seviyeye geldi. Aşağıda deneyim yılına göre inşaat teknikeri maaşlarını görebilirsiniz.

İnşaat Teknikeri Maaşları Deneyimli ve Deneyimsiz İnşaat Teknikeri Maaşları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere inşaat teknikeri maaşları özel sektör ve kamuda farklılaşmasının yanında inşaat teknikeri olarak çalışan veya çalışacak olan kişinin deneyimli veya deneyimsiz olmasına göre de farklılık göstermektedir. Asgari ücrete gelen zamlarla birlikte doğal olarak yeni yılda gerek kamuda gerekse özel sektörde inşaat teknikeri maaşları da artmış bulunuyor.

Günümüzde bakıldığında bu yıl için inşaat teknikeri maaşları 4.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Asgari ücrete bu yıl için büyük bir zam yapılması hem kamuda hem de özel şirketlerde inşaat teknikeri maaşlarını yukarı çekmiş durumda. Buna göre günümüzde ortalama inşaat teknikeri maaşlarının 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değiştiğini söylemek mümkün. Deneyimli veya deneyimsiz olunması, kamuda veya özel sektörde şirketlerinde çalışılıyor olması maaşları belirleyen önemli hususlar olarak öne çıkıyor.

Belediye İnşaat Teknikeri Maaşları

Bilindiği üzere kamuda inşaat teknikeri çalıştıran kurumlardan bir tanesi de belediyeler. Pek çok belediye özellikle de büyük belediyeler bünyesinde inşaat teknikeri çalıştırabiliyor. Peki belediye inşaat teknikeri maaşları ne kadar?

Yeni gelen zamlar ile birlikte doğal olarak belediye inşaat teknikeri maaşlarında da bir artış söz konusu. Belediyelerde inşaat teknikeri maaşlarının belirlenmesi konusunda ülke çapında genel bir standart uygulama bulunmamakla birlikte her belediye bünyesinde çalışan inşaat teknikeri maaşlarını kendisi belirliyor. Günümüzde bakıldığında bu yıl belediyelerde çalışan belediye inşaat teknikeri maaşları ortalama olarak 5.000 TL ile 7.500 TL arasında değişim gösteriyor. Belirttiğimiz üzere belediyelerde çalışan inşaat teknikeri maaşları belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir. Yine aynı belediyede çalışan deneyimli ve deneyimsiz inşaat teknikeri maaşları arasında da farklılıklar bulunabilir.

DSİ İnşaat Teknikeri Maaşları

Bir kamu kurumu olan Devlet Su İşleri yani kısa adıyla DSİ de bünyesinde inşaat teknikeri çalıştıran kurumlardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. İnşaat teknikeri adayların merak ettikleri konulardan biri de DSİ inşaat teknikeri maaşları. Peki bu yıl DSİ inşaat teknikeri maaşları ne durumda?

Önemli bir ara eleman olarak görev yapan ve aynı zamanda pek çok sorumluluğu üstlenerek çalışan inşaat teknikerleri DSİ bünyesinde de pek çok görevde yer alıyor, saha da yoğun şekilde çalışabiliyorlar. Bu yıl DSİ inşaat teknikeri maaşlarına bakıldığında yine ortalama DSİ inşaat teknikeri maaşlarının 5.500 TL ile 8.000 TL arasında bulunduğu görülebilir. Devlet Su İşleri bünyesinde çalışan inşaat teknikeri kişiler sahada yaptıkları ve üstlendikleri görevler için de ek ödemeler alabiliyorlar.

Söz konusu yukarıda yer alan tekniker maaşlarına ilişkin rakamlar bu yıla ait olmakla birlikte teknikerler federasyonunun ortalama rakamlarıdır. / Maaşlar

İlgili Makaleler